Na jesieni mogą pojawić się ważne dla organizacji społecznych zmiany w prawie. Projekty znajdują się już w Sejmie i możliwe, że lada dzień zajmą się nimi posłanki i posłowie. Co znajduję się w przygotowywanych regulacjach i jakie ma znaczenie dla NGO? Zbieramy informacje.
Zmiany w ustawie o fundacjach, nowelizacja ustawy o NIW-CRSO, regulacja pracy zdalnej w Kodeksie pracy - takie nowe przepisy będziemy śledzić w najbliższym czasie i informować jaki ostateczny kształt przyjęły ustawy.
Praca zdalna
Zmiany w Kodeksie pracy nie są przeprowadzane z myślą wyłącznie o organizacjach społecznych, ale dotyczą wszystkich pracodawców, a ci są oczywiście również wśród NGO-sów. Praca zdalna upowszechniła się podczas pandemii, ale wiele podmiotów widzi w niej sposób na organizację działań również po jej zakończeniu. I tu wkroczył ustawodawca.
Skutkiem rozpowszechnienia pracy zdalnej oraz dostrzeżenia zalet takiej pracy przez obie strony stosunku pracy były […] sygnały oraz postulaty napływające zarówno od pracowników, jak i od organizacji pracodawców, aby wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej, jako rozwiązanie stałe, to jest w ramach K.p. W związku z tym, że praca zdalna jako rozwiązanie przewidziane w K.p. ma być rozwiązaniem do zastosowania w warunkach typowych, nie zaś jak obecnie – w warunkach nadzwyczajnych, w celu przeciwdziałania COVID-19, nie jest zasadne przeniesienie obecnych regulacji w tym zakresie, zawartych w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r., ale konieczne jest stworzenie nowych regulacji, które zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy.
Dla organizacji (wszystkich pracodawców) wprowadzenie regulacji pracy zdalnej będzie oznaczać na pewno nowe wyzwania organizacyjne (np. potrzebę stworzenia czy dostosowania umów i dokumentów wewnętrznych traktujących o pracy zdalnej) i konkretne koszty, które wyraźnie wskaże Kodeks pracy.
Projekt jest w tej chwili na etapie pierwszego czytania w Sejmie (w lipcu pracowała nad nim Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach).
Sprawozdania fundacji
Ten projekt jest dla fundacji sporym zaskoczeniem. Nie był z nimi konsultowany. Powstał w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, jako jeden z elementów całego pakietu zmian proponowanych pod hasłem "uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców" (takie sformułowanie znalazło się nawet w nazwie proponowanej ustawy).
Dla fundacji przyjęcie proponowanych przepisów oznacza obowiązek składania sprawozdań fundacji (obowiązek zapisany w ustawie o fundacjach) WYŁĄCZNIE w formie elektronicznej. Jeszcze w tym roku sprawozdania fundacji będziemy składali papierowo, tak jak w latach ubiegłych, ale wkrótce może się to zmienić. Projekt jest zaskoczeniem również dlatego, że koliduje z szerszymi planami reformy sprawozdawczości NGO-sów, w ramach których sprawozdania fundacji miały w ogóle zniknąć (mowa oczywiście o projekcie ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych).
W pierwszym czytaniu skierowano projekt do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.
Więcej o propozycji piszemy w artykule: Sprawozdania fundacji tylko elektronicznie. Projekt regulacji w Sejmie.
Poprawianie Instytutu Wolności
Nowelizacja ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wydaje się najtrudniejsza do przeanalizowania i wyjaśnienia, dotyczy bowiem funkcjonowania instytucji, a nie przepisów bezpośrednio stosowanych przez organizacje pozarządowe. Jednak Instytut Wolności, to obok Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, a także Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM, kluczowy podmiot jeśli chodzi o współpracę z NGO-sami, finansowanie działań, kształtowanie standardów czy nawet dialog z organizacjami na szczeblu centralnym, przepisy te mają więc duże znaczenie dla środowiska organizacji.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności (…) zapowiedziany został przeszło rok wcześniej, a jego pierwsza wersja ukazała się w marcu 2022 r. Ostatecznie trafił on do Sejmu 29 sierpnia. Został skierowany do pierwszego czytania do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Jak wspomniano zmiany dotyczą samej instytucji. Warto odnotować, że zwiększa się jej budżet (ale ta zmiana nie jest też niczym zaskakującym), a w ustawie (w artykule wskazującym z kim współpracuje NIW realizując programy) pojawiają się nowe podmioty - m.in. Koła Gospodyń Wiejskich.
Więcej o nowelizacji w artykule: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23