Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego wspiera współpracę między Urzędem a organizacjami pozarządowymi
27 listopada obchodzimy Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji członkom i członkiniom Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego życzymy satysfakcji z udziału w pracach Rady, a dziękujemy za zaangażowanie i poświęcany czas. Przypominamy także, jak pracuje Rada i czym się zajmuje.
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP) to ciało doradcze, które pełni funkcję opiniodawczą i konsultacyjną. Jej główne zadanie to wspierać współpracę między Urzędem m.st. Warszawy a organizacjami pozarządowymi. Zajmuje się sprawami bezpośrednio dotyczącymi działań organizacji pozarządowych w Warszawie.
WRDPP działa na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 41 e).
7 października 2010 roku została przyjęta przez Radę m.st. Warszawy uchwała nr XCII/2693/2010 w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a także terminów i sposobu zgłaszania kandydatur na członków tej Rady. Na podstawie tej uchwały Prezydent m.st. Warszawy utworzyła zarządzeniem nr 317/2011 z dnia 25 lutego 2011 roku Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego, w której skład wchodziło 20 osób. Uchwałę podjęto na wniosek stołecznych organizacji pozarządowych.
Jakie są zadania Rady?
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie tylko daje podstawy do powołania gminnej i powiatowej rady pożytku, ale także określa jej zadania:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa stanowionych w Warszawie, dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Jaki jest skład Rady?
W skład WRDPP wchodzą 24 osoby, w tym 9 przedstawicieli Prezydenta m.st. Warszawy, 3 przedstawicieli Rady m.st. Warszawy wyznaczonych spośród jej członków i członkiń oraz 12 przedstawicieli organizacji pozarządowych wybieranych w głosowaniu przez środowisko pozarządowe.
Obecny skład Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Przedstawiciele Prezydenta m.st. Warszawy:
- Joanna Gospodarczyk
- Artur Jóźwik,
- Jarosław Karcz,
- Ewa Kolankiewicz,
- Aldona Machnowska-Góra,
- Tomasz Pactwa,
- Olga Pilarska-Siennicka,
- Janusz Samel,
- Karolina Zdrodowska;
Przedstawiciele Rady m.st. Warszawy:
- Renata Niewitecka,
- Magdalena Roguska,
- Jarosław Szostakowski;
Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
- Katarzyna Adamska-Dutkiewicz,
- Sylwester Biraga,
- Anna Gierałtowska,
- Tomasz Harasimowicz,
- Witold Hebanowski,
- Rafał Jachimiak
- Piotr Kaliszek,
- Andrzej Mrowiec,
- Maria Pokój,
- Aleksandra Smolińska,
- Bartłomiej Włodkowski,
- Anna Zielińska.
Jak pracuje Rada?
Kadencja Rady trwa 3 lata. Radzie przewodniczy przewodniczący lub przewodnicząca wskazywany lub wskazywana przez Prezydenta m.st. Warszawy. Wiceprzewodniczącego lub wiceprzewodniczącą wskazują przedstawiciele organizacji pozarządowych. Rada działa w oparciu o ustalany przez siebie regulamin. Rada spotyka się zazwyczaj raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych (od czasów pandemii COVID-19 ‒ posiedzenia Rady mogą odbywać się zdalnie). Wtedy np. odbywają się głosowania wymagające quorum. Rada pracuje także poza posiedzeniami: w specjalnie powoływanych zespołach roboczych i/lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Informacje o planowanych posiedzeniach aktualnej Rady i sprawozdania z posiedzeń (także Rad poprzednich kadencji) można znaleźć na stronie Urzędu m.st. Warszawy: zakładka NGO i Aktywni Mieszkańcy – NGO – Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Relacje z posiedzeń Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego publikowane są także w serwisie warszawa.ngo.pl.
CZYTAJ relacje z posiedzeń Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego >
Od początku kadencji 2023-2026 WRDPP zajmowała się m.in.:
- miejskim budżetem na zadania dla organizacji pozarządowych w 2024 i 2025 roku
- problemami, które wynikają dla organizacji społecznych z trudnej sytuacji gospodarczej i inflacji
- zmianami w uchwale o wynajmie miejskich lokali użytkowych
- pracami nad Strategią Warszawa 2030
Źródło: inf. własna ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23