Chociaż możliwość prowadzenia działalności odpłatnej pożytku istnieje od kilkunastu lat, wydaje się, że wciąż nie do końca zadomowiła się ona w świadomości NGO-sów. Mimo że organizacje mają specjalnie dla siebie stworzoną „działalność”, nierzadko nadal obijają się i kluczą między udawanymi darowiznami, a strasznie trudnym, w ich mniemaniu, byciem przedsiębiorcą.
Nie tylko dotacjami żyje organizacja pozarządowa. Przekonywaliśmy niedawno do zbierania darowizn od osób indywidualnych, w okresie rozliczeń podatkowych pisaliśmy o 1%, wyjaśnialiśmy czym jest sponsoring. Jest wiele źródeł finansowania działań organizacji pozarządowych, które zwiększają ich niezależność. Kolejnym, które chcemy przypomnieć, będzie odpłatna działalność pożytku publicznego.
Działalność odpłatna w ustawie o pożytku
Organizacje pozarządowe mogą pobierać za swoje usługi opłaty. Mogą to robić nie prowadząc działalności gospodarczej. Od 2003 r. umożliwiają im to przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Przykład wykorzystania działalności odpłatnej
NGO robi szkolenie. Za udział przewiduje drobną opłatę. Dla uczestnika szkolenia może to być dodatkowa mobilizacja, żeby na szkolenie przyjść – jednocześnie kwota nie wymaga od niego wyrzeczeń. Dla NGO będą to dodatkowe środki – nawet niewielkie są dla organizacji cenne.
Kto może prowadzić działalność odpłatną? Przede wszystkim, żeby to robić nie trzeba być wcale organizacją mającą status organizacji pożytku publicznego. Ważne jest, żeby działać w sferze pożytku czyli prowadzić działania opisane w art. 4 ustawy o działalności pożytku. Działalność odpłatna to usługi i sprzedaż.
art. 8 ust. 1 ustawy o działalności pożytku
1. Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest:
1) działalność prowadzona przez organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, w sferze zadań publicznych, o której mowa w art. 4, za które pobierają one wynagrodzenie;
2) sprzedaż wytworzonych towarów lub świadczenie usług w zakresie:
a) rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, lub
b) integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, o których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym oraz ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych;
3) sprzedaż przedmiotów darowizny.
Prowadzenie odpłatnej działalności pożytku oznacza spełnianie określonych warunków. Jednym z podstawowych jest księgowe rozgraniczenie tej działalności od pozostałych. Wymaga się także opisania zakresu działalności w statucie lub innym akcie wewnętrznym.
Działalność odpłatna a działalność gospodarcza
Działalność odpłatna pożytku to sposób na legalne pobieranie opłat od uczestników zająć albo na sprzedaż towarów. Odpłatność często kojarzona jest z działalnością gospodarczą. Rozróżnienie tych dwóch działalności – odpłatnej pożytku i gospodarczej – to jedno z głównych zadań NGO, decydującej się na opłaty.
Dla wielu organizacji działalność gospodarcza wydaje się zbyt skomplikowana lub nie do końca potrafią pogodzić ją ze swoją misją. Właśnie dla nich będzie działalność odpłatna - muszą jednak pamiętać, żeby nie przekraczaj jej ustawowych ram. Ich przekroczenie oznaczałoby rozpoczęcie działalności gospodarczej (która wymaga rejestracji w KRS).
Podstawowy warunek (w dużym uproszczeniu) dotyczy zysku: działalność odpłatna nie może go przynosić, opłaty nie mogą przewyższać kosztów.
Filmy o działalności odpłatnej pożytku
Infografika o działalności odpłatnej pożytku
Działalność odpłatna jako legalizacja opłat
O odpłatnej działalności piszemy też często, przedstawiając ją jako alternatywę dla nie do końca legalnych, a w każdym razie nieetycznych zachowań, takich jak traktowanie opłat jak darowizn. Warto postawić tu na działalność odpłatną!
więcej: Opłata za zajęcia sportowe w formie darowizny. Odradzamy! Jest alternatywa
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.