W jaki sposób organizacje pozarządowe mogą finansować swoje działania? Przygotowaliśmy przegląd najważniejszych źródeł.
Jeśli chcesz wydrukować poniższy materiał, skorzystaj z pdf w dole strony (Pliki do pobrania).
Dotacje przekazywane przez samorządy w uproszczony sposób – bez ogłaszania konkursu. NGO zgłasza projekt i występuje o środki na realizację działań. Maksymalna wysokość dofinansowania to 10 tys. zł, a działania nie mogą trwać dłużej niż 90 dni.
Bezinteresowne przekazanie jakiegoś dobra (pieniędzy, rzeczy) przez osoby fizyczne i prawne (np. firmy). Przekazujący darowiznę nie może oczekiwać niczego w zamian, może natomiast skorzystać zazwyczaj z ulgi podatkowej.
1% podatku dochodowego od osób fizycznych podatnicy mogą co roku przekazać organizacjom podczas rozliczeń podatkowych. Te środki mogą zbierać tylko OPP – organizacje mające status pożytku publicznego zarejestrowany w KRS.
Darem rzeczowym może być jedzenie, ubrania, sprzęt komputerowy. NGO najczęściej przekazuje zebrane dary osobom, które wspiera.
Zbieranie gotówki lub rzeczy w miejscach publicznych. Organizacja obowiązkowo rejestruje zbiórkę w portalu zbiorki.gov.pl. Nie jest zbiórką (nie wymaga rejestracji) akcja, która odbywa się za pośrednictwem internetu czy też zbiórka SMS-owa.
Możliwość zbierania składek jest zarezerwowana dla stowarzyszeń (zwykłych, rejestrowych, sportowych). Stowarzyszenie może wydać składki na dowolny cel statutowy.
Umożliwia organizacji sprzedaż usług lub towarów bez zysku („po kosztach”). Nie wiąże się z zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Działalność odpłatną mogą prowadzić wszystkie NGO, nie tylko organizacje pożytku publicznego. Działalność odpłatna nie może przynosić zysku (przychody = koszty).
Umożliwia organizacji sprzedaż usług lub towarów z zyskiem. Zyski z działalności gospodarczej organizacja musi przeznaczyć na cele statutowe. Wymaga rejestracji w KRS. Działalność gospodarcza organizacji pozarządowej jest działalnością uboczną – nie może być działalnością dominującą organizacji.
Jak każdy inny podmiot, NGO może korzystać z pożyczek. Pożyczek można szukać w bankach albo innych organizacjach, a nawet można wziąć pożyczkę od członka organizacji.
Losujący wygrywają nagrody, a dochód ze sprzedaży losów przeznaczony jest na cel społecznie użyteczny. Loteria może być prowadzona jako samodzielne działanie albo w ramach organizowanej imprezy – festynu lub koncertu. Może wymagać zgłoszenia lub uzyskania zezwolenia (zależnie od wysokości puli nagród). Podczas organizowania loterii należy stosować się do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Szukając nowych źródeł finansowania działań organizacji pozarządowych, możecie się spotkać także z takimi pojęciami jak:
fundraising
Ogólny termin oznaczający proces pozyskiwania środków związanych z działalnością organizacji.
Przekazywanie przez sponsora środków finansowych lub rzeczowych na rzecz organizacji w różnej formie. Sponsorem może być darczyńca, który w zamian za przekazane środki niczego nie oczekuje. Często sponsorem jest firma przekazująca pieniądze w zamian za promocję swoich działań np. reklamy. Wymaga to od NGO zarejestrowania działalności gospodarczej i wystawienia firmie faktury za usługi promocyjne.
Odnosi się najczęściej do pozyskiwania środków przez internetowe platformy crowdfundingowe na określone działania lub projekty.
Pobierz
-
Finansowanie działań organizacji pozarządowych
pdf ・135.54 kB
Źródło: Inf. własna
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23