Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przygotował poradnik "Dzieci i młodzież w organizacji pozarządowej. Standardy ochrony małoletnich". Wydaje się, że jest to pierwsze wydawnictwo dotyczące ustawy Kamilka tak bardzo sprofilowane pod potrzeby organizacji pozarządowych. Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją.
Autorką poradnika NIW jest Katarzyna Sadło, przygotowująca również artykuły poradnikowe i felietony dla NGO.pl (zobacz zebrane teksty Katarzyny Sadło)..
Poniżej PORADNIK do pobrania oraz treść informacji o poradniku, która ukazała się na stronach NIW-CRSO 13 sierpnia 2024 r. (trzy dni przed datą realizacji obowiązku).
Pobierz PORADNIK
„Dzieci i młodzież w organizacji pozarządowej. Standardy ochrony małoletnich” – poradnik NIW-CRSO jest już dostępny na stronie
Już tylko do 15 sierpnia 2024 r. wszystkie organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi i młodzieżą muszą wdrożyć zgodnie z tzw. ustawą Kamilka – standardy ochrony małoletnich. NIW-CRSO wydał poradnik autorstwa p. Katarzyny Sadło, byłej prezeski Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który ma na celu wesprzeć organizacje pozarządowe w tworzeniu procedur ochrony dzieci, a także pomóc w skutecznej implementacji „uszytych na miarę” rozwiązań.
Jakie obowiązki w związku z ustawą Kamilka ma organizacja? W jaki sposób publikować wizerunek dziecka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w poradniku wydanym przez NIW-CRSO. Pozycja zawiera gotową propozycję standardów, ale nadających się do modyfikacji – dostosowania do potrzeb i kontekstów działania różnych typów organizacji.
W napisanym przystępnym językiem opracowaniu znajduje się również szczegółowe omówienie kwestii weryfikacji niekaralności personelu i jego relacji z dziećmi, porady w zakresie analizy czynników ryzyka i metod postępowania w przypadku skrzywdzeniadziecka oraz wiele przykładów dobrych praktyk (np. dotyczących ochrony wizerunku małoletnich).
Poradnik zawiera ponadto liczne wskazówki dot. obecności dzieci w organizacji, które z pewnością okażą się przydatne w codziennej pracy liderów sektora obywatelskiego i wolontariuszy.
Celem publikacji jest wsparcie organizacji pozarządowych we wdrożeniu obowiązków nałożonych na nie ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Przygotowując ją, wyszłam z założenia, że powinna być ona wystarczająco praktyczna, żeby nie stać się kolejną polityką, która po formalnym przyjęciu przez zarząd organizacji trafia do segregatora z innymi tego typu dokumentami, które co prawda są, ale nikt tak naprawdę nie rozumie po co. Mam świadomość, że przy ogromnym zróżnicowaniu organizacji pozarządowych i prowadzonych przez nie działań z udziałem dzieci żadna polityka nie będzie wystarczająco uniwersalna. Mam jednak nadzieję, że może przynajmniej stanowić punkt wyjścia do opracowania przez każdą organizację własnej wersji uwzględniającej jej specyfikę, rodzaj prowadzonych przez nią działań z udziałem małoletnich, możliwych zagrożeń, a przede wszystkim potrzeb jej małoletnich podopiecznych.
(fragment wprowadzenia do poradnika)
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.