Ustawę Kamilka muszą stosować NGO-sy pracujące z dziećmi i młodzieżą. Ustawa wprowadziła m.in. wymóg sprawdzania określonych osób we wskazanych rejestrach. KOGO NALEŻY SPRAWDZAĆ? Zbieramy pytania i odpowiedzi na ten temat. Przypominamy też o ważnej dacie: 15 sierpnia. To już jutro!
W czerwcu prowadziliśmy spotkanie #ngoplLIVE “Ustawa Kamilka. Podstawowe informacje dla NGO-sów”. Podczas lajwa mieliście okazję do zadawania pytań. Zebraliśmy wasze pytania i przygotowaliśmy do nich odpowiedzi. Pytania najczęściej dotyczyły osób, które musimy sprawdzać w rejestrach (Krajowym Rejestrze Karnym oraz Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym). Zerknijcie - ten materiał pomoże Wam prawidłowo stosować przepisy ustawy!
ZBLIŻA SIĘ 15 SIERPNIA. Pamiętajcie o standardach ochrony małoletnich w waszych organizacjach! Koniecznie przeczytajcie: Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich [KLIKNIJ]
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Pytanie: Nasza fundacja organizuje otwarte wydarzenie z udziałem prezydenta miasta. Czy prezydenta musimy prosić o wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego, jeśli zapraszamy go do wspólnego z dziećmi sadzenia drzewek?
Odpowiedź: Nie. Jeśli urząd prowadzi działania edukacyjne czy rozwijające zainteresowania (działania związane z wychowaniem) powinien mieć wdrożone standardy ochrony małoletnich i sprawdzać w swoim zakresie osoby, które są dopuszczone do takiej działalności. Stanowisko prezydenta nie ma znaczenia. Znaczenie ma jakie działania są kierowane do osób małoletnich.
Pytanie: Okoliczności zmusiły nas do szybkiego działania, w którym wykorzystaliśmy wsparcie wolontariuszy. Czy w takim nagłym przypadku, wystarczy, że uzyskamy od wolontariusza oświadczenie o niekaralności? Po prostu nie było czasu, żeby sprawdzić te osoby w rejestrach.
Odpowiedź: Niestety ustawa nie dopuszcza takiej możliwości. Dopuścić do pracy można jedynie osobę, która przekazała zaświadczenie o niekaralności, a także została przez nas zweryfikowana w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Pytanie: W ramach działań stowarzyszenia zebraliśmy grupę młodych ludzi prowadzących projekt społeczny. W tej grupie są osoby szesnastoletnie i osiemnastoletnie. Do których osób z takiej grupy musimy stosować ustawę Kamilka i jakie dokumenty musimy uzyskać - w jakich rejestrach je sprawdzić?
Odpowiedź: Osoby takie mogą być skazane tj. osoby pełnoletnie. Wobec tego muszą przedstawić nam zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, a także weryfikujemy je w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Pytanie: Czy zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego jest bezpłatne? Czy to organizacja zwraca się do KRS z prośbą o wydanie zaświadczenia?
Odpowiedź: Wydanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego jest płatne: opłata wynosi 20 zł przy zapytaniu internetowym, 30zł przy zapytaniu osobistym bądź listownym. WAŻNE! Przy zaświadczeniu internetowym, wydruk z systemu nie jest dokumentem! Dokumentem jest plik XML, który otrzymuje się z Krajowego Rejestru Karnego i to ten plik należy przedłożyć w razie kontroli. Oczywiście w dokumentach możemy posiadać wydruk, ale musimy również przechowywać plik XML. Po okresie przechowywania danych (zgodnie z RODO) plik ten oraz dokumenty należy usunąć z naszych baz.
Obecnie nie ma podstaw prawnych, aby organizacja zwracała się do KRS z prośbą o wydanie zaświadczenia.
Pytanie: Założyliśmy klub - gramy w gry planszowe. Organizacja udostępnia salę i wyznaczamy z naszych pracowników opiekuna sali. Rozgrywki są otwarte: przychodzą osoby w różnym wieku, również małoletni. Kogo w takiej sytuacji musimy sprawdzić zgodnie z przepisami ustawy Kamilka? Czy tylko opiekuna, czy również osoby biorące udziała w rozgrywkach?
Odpowiedź: Obowiązek sprawdzenia dotyczy osób związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
W związku z tym sprawdzamy tylko osoby, które zostały przez nas dopuszczone do takiej działalności (opiekuna sali). Natomiast jeśli ktoś z uczestników chciałby zostać wolontariuszem i tłumaczyć zasady gry, wówczas również taką osobę sprawdzamy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedkłada nam ona zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
Pytanie: Czy stowarzyszenie musi sprawdzić w Krajowym Rejestrze Karnym i w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym wszystkich swoich członków?
Odpowiedź: Obowiązek sprawdzenia dotyczy osób związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Sprawdzamy więc tylko osoby, które zajmują się wyżej wymienioną działalnością.
Pytanie: Pracujemy z małoletnimi jako streetworkerzy na ulicach w naszym mieście. Czy taka praca, bez stałego miejsca realizacji działań, również jest objęta regulacjami z ustawy Kamilka?
Odpowiedź: Miejsce wykonywania pracy nie ma znaczenia. Jeśli zajmujemy się wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, mamy obowiązek sprawdzenia tych osób w rejestrach i wprowadzenia standardów w organizacji.
Pytanie: W organizacji wykorzystujemy wolontariat pracowniczy - do pomocy w naszej świetlicy przychodzą pracownicy różnych firm. Czy powinniśmy sprawdzać takich zewnętrznych wolontariuszy, czy leży to po stronie tych firm?
Odpowiedź: Wolontariat pracowniczy podlega pod ustawę Kamilka jeśli wolontariusze wykonują prace związane z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Obowiązek sprawdzenia tych osób spoczywa na organizacji przyjmującej tzn. organizacja sprawdza te osoby w rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz zbiera od nich zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
Pytanie: W zajęciach, które prowadzi nasza organizacja, uczestniczą dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie. Czy ustawa Kamilka wymaga od nas sprawdzania rodziców i opiekunów?
Odpowiedź: Nie. Osoby takie są wyłączone z obowiązku sprawdzania. Natomiast jeśli rodzic/opiekun będzie jechał np. na wycieczkę jako wsparcie wychowawcy, wówczas już podlega pod ustawę i musi dostarczyć nam zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego - sprawdzamy także taką osobę w rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Pytanie: Próbowaliśmy uzyskać zaświadczenia z odpowiednich zagranicznych rejestrów w przypadku osób spoza Polski. Ale to trwa bardzo długo i dezorganizuje nam pracę. Czy w takich sytuacjach można bazować na oświadczeniach tych osób?
Odpowiedź: Tylko w sytuacji, gdy dane państwo nie wydaje takiego zaświadczenia. Jeśli je wydaje, wówczas musimy czekać, aż osoba zainteresowana przedłoży nam zaświadczenie z tego kraju. Zaświadczenia o niekaralności z krajów Unii Europejskiej można uzyskać z polskim Krajowym Rejestrze Karnym, natomiast w przypadku państw spoza Unii można próbować skontaktować się z ambasadą danego kraju i przez nią próbować uzyskać zaświadczenie.
Arkadiusz Kłos, koordynator merytoryczny w Stowarzyszeniu Pomocy "ISKIERKA" z Wrocławia, wykładowca na Uniwersytecie Dolnośląskim we Wrocławiu. Od ponad 10 lat koordynuje pracę Centrów Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży prowadzonych przez Iskierkę.
Pamiętajcie o standardach! Więcej: Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich [KLIKNIJ]
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.