Ustawa Kamilka i wdrożenie Standardów ochrony małoletnich to temat, który dotyczy naprawdę dużej liczby organizacji pozarządowych. Według badań „Kondycja organizacji pozarządowych” aż 74% organizacji pracuje z dziećmi i młodzieżą, a 51% zajmuje się edukacją i wychowaniem. Zapytaliśmy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych o to, jak wygląda wdrażanie przepisów ustawy Kamilka w ich środowisku.
Ustawa Kamilka wymaga jednak, by każda organizacja przygotowała własne procedury i samodzielnie wprowadziła je w życie. I tu pojawia się często problem – fundacje i stowarzyszenia, które swoich dotychczasowych zadań mają już naprawdę sporo, zaczynają się gubić w gąszczu przepisów i dokumentów, które muszą przygotować. A powinny mieć między innymi:
- Plan działania na wypadek nadużyć
- Dokumentację szkoleń
- Kodeks Bezpiecznych Relacji
- System weryfikacji personelu
Do tego dochodzi też problem z odpowiednią komunikacją wewnętrzną: jak wytłumaczyć osobom pracującym w organizacji, wolontariuszkom i wolontariuszom, ale i samym podopiecznym – o co w tym wszystkim chodzi?
15 sierpnia 2024 roku to ostateczny termin opracowania i wdrożenia w każdej organizacji pracującej z dziećmi Standardów ochrony dzieci. W czasie Festiwalu Pol’and’Rock, organizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (sprawdź Punkt bezpiecznego dziecka na festiwalu), zapytaliśmy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, o to, jak wygląda wdrażanie przepisów Ustawy Kamilka w ich środowisku.
Prawa dziecka
Karo Kubiak z Amnesty International zachęca do tego, żeby o prawach dziecka myśleć w szerszym kontekście (zobacz film na naszym Linkedin). Nie tylko skupiać się na nas dorosłych i na mechanicznym realizowaniu zaleceń ustawy, ale też pokazać dzieciom, jak ważne są i dlaczego wszyscy powinniśmy walczyć o ich prawa. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź publikację, którą poleca: „Poznaj swoje prawa i broń ich”.
To dopiero początek
Wszyscy przedstawiciele i przedstawicielki organizacji, z którymi rozmawialiśmy (zobacz nagranie na naszym kanale na Youtube), podkreślają, że wprowadzone przepisy są ważne, ale jednocześnie rządzący powinni obserwować wprowadzanie ich do organizacji i na tej podstawie odpowiednio je zmieniać, żeby realnie pomagały najmłodszym, a nie stanowiły przeszkodę dla działania organizacji czy były jedynie martwymi przepisami, które nie będą respektowane.
Radosław Jasiński, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która pracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, jest dobrej myśli: „Wprowadzenie Standardów ochrony dzieci to świetna intencja i właściwie kierunek. Należy chronić dzieci – to jest najcenniejsze, co mamy. Należy dbać o to, żeby do dzieci trafiało to, co najlepsze, i najlepsi ludzie powinni z nimi pracować. To, jak wdrażamy przepisy, to inna bajka i tego się musimy trochę nauczyć. Nikt jeszcze nie stworzył prawa, może poza rzymskim, które byłoby idealne, dopasowane do rzeczywistości i wdrożone natychmiast z najlepszymi skutkami".
Kamil Stachowiak ze Szkoły w Chmurze wierzy, że przepisy związane z Ustawą Kamilką to działanie w dobre stronę. Uszczelniają między innymi proces wchodzenia różnych organizacji, między innymi na teren szkół, po to, żeby nie mogły tam trafić osoby, które nie powinny mieć bliskiego kontaktu z młodymi ludźmi. Jednocześnie jednak apeluje, żeby tematowi przyjrzeć się po raz drugi i być może po raz trzeci, żeby pewne właśnie takie rzeczy, gdzie osoby, które mają jakąś przeszłość, ale przeszły proces przemiany i mogą być fajnym przykładem tego, że taka przemiana może zajść, miały taką możliwość furtki, jakiegoś wyjątkowego wejścia i działania.
Radosław Jasiński podkreśla też, że to „bardzo ważne, że jednak to prawo wyszło od organizacji pozarządowych, od specjalistów, a nie od polityków. (…) nie wszystko wydaje się takie proste, jak się pisze przepisy, nawet jeżeli najlepsi eksperci się tym zajmują. Ale potrzebne byłoby dopasowanie tych przepisów do rzeczywistości. Myślę, że ważne jest, że po prostu jesteśmy w dialogu, że druga strona chce słuchać. To jest ta ważna zmiana, która nastąpiła, która jest bezcenna, bo to oznacza, że wszystkim nam zależy".
Dowiedz się więcej
Swoim doświadczeniem dzielili się:
- Kamil Stachowiak, Szkoła w Chmurze
- Karo Kubiak, Amnesty International
- Radosław Jasiński, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Rozmowy poprowadzili:
Zainteresował Cię temat wdrażania Ustawy Kamilka w praktyce? Posłuchaj też naszego podcastu, w którym Jacek Olejarz rozmawia z Kamilem Wrzosem, dyrektorem Programu Projektor realizowanego przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. W rozmowie tej Kamil bardzo szczegółowo opowiada o tym, jak od pół roku pracuje nad tym procesem ze swoim zespołem i jakie widzi trudności. Podcast znajdziesz na naszym kanale na Youtube i Spotify.
O autorze
Jacek Olejarz - założyciel Legalden | Prawo dla NGO i Impactden | Pieniądze w NGO. Doradza organizacjom pozarządowym, jak działać efektywnie i zgodnie z prawem. Adwokat, laureat nagrody specjalnej Rising Stars 2022, dla którego najważniejsze jest to, by jego praca miała pozytywny wpływ na społeczeństwo. Członek grupy doradczej ds. uproszczeń w prawie przy Ministrze ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Założona przez niego kancelaria założyła do tej pory ponad 100 nowych organizacji pozarządowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (prawo) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (MBA). Wolny czas spędza na rozwijaniu się jako tata i partner najfajniejszej rodziny pod słońcem.
Źródło: Legalden