Resort sprawiedliwości publikuje materiały, które mogą być pomocą dla podmiotów stosujących tzw. ustawę Kamilka. Przypominamy, że przepisy te dotyczą również organizacji pozarządowych pracujących z małoletnimi.
USTAWA KAMILKA w skrócie [przypomnienie]
👉Sprawdzamy osoby pracujące z małoletnimi w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także uzyskujemy od osoby zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
👉Wprowadzamy STANDARDY ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
👉Które NGO-sy muszą się dostosować? Wyliczenie podmiotów, które mają stosować przepisy jest w ustawie dość obszerne. W najprostszym ujęciu NGO-sy powinny interesować się tymi przepisami w sytuacjach, kiedy prowadzą działania z dziećmi i młodzieżą (małoletnimi).
Kluczowe pytanie i ważna DATA
To jedno z pytań i odpowiedzi, które znajdziemy na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Prawdopodobnie większość NGO-sów już to wie, ale nigdy nie zaszkodzi przypomnieć.
PYTANIE: Do kiedy należy zrealizować obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich?
ODPOWIEDŹ: Standardy muszą być wprowadzone najpóźniej w dniu 15 sierpnia 2024 r.
Tak! Termin wdrożenia standardów już minął! W lipcu/sierpniu (i wcześniej) uczulaliśmy organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi i młodzieżą, że połowa sierpnia będzie ważnym momentem dla stosujących ustawę Kamilka [KLIKNIJ]. Jeśli jeszcze nie udało się Wam wypracować własnych standardów, zróbcie to jak najszybciej!
Przykłady standardów i wprowadzenie
Wprowadzenie standardów ochrony dzieci ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przede wszystkim samych dzieci, ale także rodziców i personelu placówek, które z dziećmi pracują. Poważne podejście do standardów, potraktowanie ich nie jako kolejnego, zbędnego wymogu formalnego, ale sprawdzonego narzędzia ochrony dzieci, daje szansę znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci i daje szansę zareagowania zanim dojdzie do dramatu.
(fragment materiału: Jak podejść do wdrażania standardów ochrony dzieci? Praktyczne podpowiedzi)
Ministerstwo finansów zebrało i opublikowało szereg przykładowych standardów dla różnych rodzajów sytuacji i placówek. Przygotowano m.in. wytyczne dla standardów ochrony dzieci w internecie, wytyczne dla organizatorów wypoczynku, sportu czy standardy ochrony dzieci - dzieci cudzoziemcy. Wyróżniono też standardy w podmiotach leczniczych, żłobkach, przedszkolach i szkołach, pieczy zastępczej [KLIKNIJ i zobacz wszystkie standardy na stronie ministerstwa).
Standardy ochrony opracowujemy indywidualnie w zależności od charakteru placówki i prowadzonej działalności. Dlatego wśród propozycji opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nie znajdziemy standardów przygotowanych z myślą o organizacjach pozarządowych (bo sama forma prowadzenia działań jako NGO nie będzie miała bezpośredniego wpływu na kształt standardów). Jednak standardy dedykowane takim działaniom jak sport czy organizacja wypoczynku wydają się trafiać niemal bezpośrednio w działania prowadzone przez część organizacji.
Poza przykładami standardów ministerstwo przygotowało materiał o charakterze wprowadzenia (zacytowanym już wyżej). Odnajdziemy w nim 10 etapów wdrożenia standardów. Cytujemy je poniżej.
- Powołaj grupę roboczą, która w miarę możliwości składać się będzie z pracowników pełniących różne funkcje w placówce/działalności, tak by spojrzeć na kwestie ochrony dzieci z różnych perspektyw. Warto w te prace zaangażować też rodziców jak i same dzieci. Zadaniem grupy jest opracowanie standardów dostosowanych do potrzeb Twojej placówki/działalności, przy uwzględnieniu jej specyfiki.
- Dokonaj oceny sytuacji, aby sprawdzić, które z wymaganych ustawą elementów standardów placówka już posiada, a które wymagają uzupełnienia.
- Przeprowadź ocenę obszarów ryzyka, czyli przyjrzyj się wszystkim działaniom, jakie podejmuje Twoja placówka/są prowadzone w ramach Twojej działalności, które mogą wiązać się z jakimś zagrożeniem dla bezpieczeństwa i dobrostanu dzieci. Zastanów się, co można zrobić, żeby te zagrożenia zminimalizować. Pamiętaj, że nowe przepisy określają pewne minimum, Ty możesz zakresem standardów objąć także inne obszary.
- Przeanalizuj w szczególności następujące aspekty Twojej działalności, zadając sobie pytania m.in. o to, jak ten obszar wygląda obecnie, czy były jakieś trudne sytuacje w przeszłości, czy wiąże się z jakimiś ryzykami, jak powinny wyglądać docelowo:
a) rekrutacja i przeszkolenie pracowników,
b) relacje personel-dziecko,
c) relacje dziecko-dziecko,
d) procedury interwencji na wypadek: podejrzenia krzywdzenia przez członka personelu, podejrzenie krzywdzenia w domu, podejrzenie krzywdzenia rówieśniczego,
e) bezpieczeństwo dzieci online,
f) ochrona wizerunku i danych osobowych dziecka
g) możliwość udzielenia pomocy dziecku w placówce jak i we współpracy z podmiotami zewnętrznymi
h) sytuacja dzieci z niepełnosprawnościami. - Pomysły zapisów zamieść w jednym dokumencie, może mieć nazwę Standardy Ochrony Dzieci; Standardy Ochrony Małoletnich lub Polityka Ochrony Dzieci.
- Skonsultuj zapisy szeroko w zespole swoich pracowników i współpracowników, a także z rodzicami i dziećmi. Przykładowo: zapisy dotyczące bezpiecznych relacji dziecko-dziecko, jak i personel-dziecko można świetnie wykorzystać do edukacji dzieci i opracować je wspólnie z nimi.
- Wyznacz osoby odpowiedzialne za poszczególne obszary.
- Zastanów się nad sposobami jak najszerszego upowszechnienia standardów, w tym wśród dzieci i ich rodziców.
- Przeszkol personel, rodziców i dzieci. W tym celu możecie skorzystać z nieodpłatnych materiałów wypracowanych przez organizacje pozarządowe dostępnych online.
- Rozważ metody i częstotliwość monitorowania skuteczności przyjętych standardów i dokonywania potrzebnych zmian.
(więcej: Jak podejść do wdrażania standardów ochrony dzieci? Praktyczne podpowiedzi)
Kogo sprawdzamy
W związku z ustawą Kamilka najczęściej pojawiające się pytanie to: KOGO SPRAWDZAMY? Również w informacjach na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawia się ten temat. Poniżej wybrane pytanie i odpowiedź przygotowana przez specjalistów ministerstwa.
PYTANIE: Jak ustalić czy trzeba sprawdzić pracownika lub osobę dopuszczaną do działalności?
ODPOWIEDŹ: Zawsze należy przeanalizować jakie obowiązki ma dana osoba wykonywać. Nie ma znaczenia nazwa stanowiska.
Jeśli np. Pani sprzątająca oprócz swoich obowiązków dodatkowo, w ramach swojej pracy, pomaga dzieciom ubierać się, spakować tornister, pilnuje dzieci w czasie przerwy, udziela innego wsparcia, to wówczas opiekuje się nimi i trzeba dokonać sprawdzenia zgodnie z art. 21 ustawy. Jeśli takich obowiązków nie ma, to wówczas tego przepisu nie stosuje się.
Zobacz omówione informacje na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.