Temat Miesiąca: Program współpracy z organizacjami w 2020 roku
Rada Warszawy uchwaliła Program współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi w 2020 roku. Jest w nim kilka nowości. Będziemy o nich pisać w Temacie miesiąca na warszawa.ngo.pl w październiku.
Roczny program współpracy to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Przyjmowanie rocznych Programów Współpracy z organizacjami pozarządowymi jest, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego (art. 5a ust 1). Ponadto samorządy mogą przyjmować (nieobligatoryjnie) programy wieloletnie.
Program współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi w 2020 r. został przyjęty podczas posiedzenia Rady Warszawy 26 września 2019 r. W Programie pojawiły się nowe zapisy - dotyczą one przede wszystkim organizacji pracy komisji dialogu społecznego, ale także priorytetów w realizacji zadań publicznych.
Zaktualizowane terminy ogłaszania konkursów w ofert
W 2020 roku konkursy ofert będą ogłaszane w następujących terminach:
1) do 29 listopada 2019 roku dla zadań realizowanych w trakcie całego 2020 roku lub w pierwszej jego połowie;
2) do 28 lutego 2020 roku dla zadań dotyczących wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii letnich na poziomie dzielnicowym. Dla konkursów ogłaszanych na poziomie biur termin jest uzgadniany pomiędzy odpowiednim biurem a odpowiednim BKDS-em, jednak nie później niż 30 kwietnia 2020 roku;
3) do 31 marca 2020 roku dla zadań realizowanych w drugiej połowie roku;
4) do 15 maja 2020 roku dla zadań realizowanych zgodnie z tokiem roku szkolnego.
Doprecyzowano zapisy o konsultacji ogłoszeń konkursowych
Ogłoszenia konkursowe nadal będą konsultowane przez właściwe merytorycznie lub dzielnicowo komisje dialogu społecznego. W sytuacji, gdy nie ma takiego BKDS lub DKDS - biura i wydziały dla dzielnic przedstawiają projekt ogłoszenia konkursowego wraz z załącznikami właściwemu merytorycznie BKDS-owi działającemu przy innym biurze. Nowością jest, że w przypadku braku właściwego merytorycznie BKDS-u, odpowiedni BKDS wskazywany jest przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Komisje mają 21 dni na konsultacje. Jeżeli KDS wyda opinię w terminie krótszym, konsultacje uważa się za zakończone. Jeżeli KDS nie zgłosi żadnych uwag w ciągu 21 dni - konsultacje również uznaje się za zakończone.
Zobacz film
Ułatwienia w organizacji pracy komisji dialogu społecznego
W Programie współpracy na 2020 rok wprowadzono szereg zmian dotyczących organizacji pracy komisji dialogu społecznego.
Przedstawiciele nowych organizacji mogą przystąpić do prac komisji w każdej chwili, bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia takiej chęci do przewodniczącego (jak było do tej pory). Przedstawiciel nowej organizacji ma prawo głosu od następnego posiedzenia.
Posiedzenia komisji dialogu społecznego są jawne i otwarte. Komisja sporządza i przesyła do zamieszczenia na stronie internetowej Miasta za pośrednictwem przedstawiciela Miasta, który jest członkiem BKDS-u:
1) aktualną informację o przewodniczącym i prezydium wraz z danymi kontaktowymi oraz aktualną listę organizacji pozarządowych i jednostek organizacyjnych. Listę można aktualizować także w ciągu roku kalendarzowego;
2) ogłoszenia o miejscu i terminie posiedzeń (na co najmniej pięć dni roboczych przed terminem spotkania) oraz program spotkania;
3) uchwały i stanowiska podejmowane przez BKDS;
4) roczne sprawozdanie z pracy BKDS-u.
Doprecyzowano, że przewodniczącego komisji wybiera sama komisja. Długość trwania kadencji władz komisji zależy od samej komisji, która może to określić w swoich dokumentach wewnętrznych.
Dyrektor biura lub członek zarządu dzielnicy jest zobowiązany brać udział w pierwszym w danym roku spotkaniu komisji.
Nowa procedura rozwiązania komisji dialogu społecznego
Komisja jest rozwiązywana tylko w przypadkach, gdy:
- podejmie uchwałę o samorozwiązaniu;
- nie przesyła informacji o terminach i programie spotkań,
- nie przestrzega zasad pomocniczości (subsydiarności), suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji, jawności, zrównoważonego rozwoju, równości szans (opisanych w paragrafie 5. Programu współpracy).
Program współpracy w 2020 r. wprowadza nową procedurę podejmowania decyzji w sprawie rozwiązania komisji:
- decyzja ta należy do dyrektora biura lub członka zarządu dzielnicy,
- jest podejmowana na podstawie weryfikacji spełnienia wcześniej opisanych przesłanek i poprzedzona przesłaniem pisemnej informacji do przewodniczącego komisji oraz Pełnomocnika o możliwości rozwiązania komisji z podaniem przyczyny;
- komisja może w ciągu 30 dni od daty pisma złożyć wyjaśnienia do dyrektora biura lub zarządu dzielnicy oraz Pełnomocnika;
- na podstawie złożonych wyjaśnień lub po upływie czasu na złożenie wyjaśnień dyrektor biura lub członek zarządu dzielnicy podejmuje ostateczną decyzję co do losów komisji.
Komisja ma możliwość odwołania się od decyzji o rozwiązaniu do Pełnomocnika.
Sprawozdanie bez oceny
Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z organizacjami oraz Warszawska Rada Pożytku nie będą już oceniać stanu współpracy organizacji pozarządowych z Miastem w zakresie realizacji projektów. Do tej pory taka ocena była wymaga w sprawozdaniu z realizacji Programu współpracy.
Nowe priorytety w realizacji zadań publicznych
Priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji na podstawie PRW:
- Upowszechnianie wiedzy na temat organizacji pozarządowych w ramach edukacji szkolnej, także poprzez bezpośredni udział organizacji pozarządowych w zajęciach lekcyjnych lub „Wprowadzenie wiedzy na temat organizacji pozarządowych do edukacji szkolnej, także poprzez bezpośredni udział organizacji pozarządowych
w zajęciach lekcyjnych” – kontynuacja; - Wspieranie komunikacji i współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a organizacjami pozarządowymi;
- Upowszechnienie praktyki polegającej na możliwości zwolnienia organizacji z czynszu, w przypadku poniesionych kosztów prac modernizacyjnych i remontowych, do wysokości faktycznie poniesionych kosztów.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23