Kto i z jakiego powodu może rozwiązać komisję dialogu społecznego?
Od 2020 roku rozwiązanie komisji dialogu społecznego jest kompetencją dyrektora biura lub zarządu dzielnicy, przy którym działa komisja. Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami jest instancją odwoławczą. Zmieniły się także przesłanki do rozwiązania komisji.
Do tej pory procedura rozwiązania komisji dialogu społecznego była stosowana bardzo rzadko. Pełnomocniczka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi podjęła taką decyzję dwa razy: w przypadku Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. środowiska przyrodniczego (rozwiązana z przyczyn formalnych - BKDS się nie spotykał i nie przesyłał wymaganych informacji do publikacji na stronie Miasta) oraz w przypadku Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego przy Urzędzie Dzielnicy Żoliborz (rozwiązany z przyczyny braku dialogu w komisji). W ich miejsce powstały nowe komisje.
Między innymi doświadczenia związane z tymi decyzjami stoją za zmianami zaproponowanymi w Programie współpracy z organizacjami w 2020 r.
Dowiedz się więcej o Rocznym programie współpracy z organizacjami w 2020 r. >
Kiedy komisja może być rozwiązana?
Do tej pory komisje dialogu społecznego zobowiązane były do regularnego spotykania się (przynajmniej co dwa miesiące, nie licząc okresu wakacyjnego), informowania o swoich działaniach poprzez przesyłanie sprawozdań ze spotkań do publikacji na stronach Miasta (przynajmniej raz na 3 miesiące), dostarczania do Miasta sprawozdań z działalności za dany rok kalendarzowy do 30 czerwca roku następnego. Niedotrzymanie tych wymagań oraz nieprzestrzeganie zasad określonych w Programie współpracy (pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji, jawności, zrównoważonego rozwoju i równości szans) mogło skutkować rozwiązaniem komisji.
Obecnie wymagania sprawozdawcze wobec komisji się zmieniły, co za tym idzie - inne są także przesłanki do rozwiązania komisji. Komisje nie mają już obowiązku regularnego spotykania się, ani nie muszą przesyłać do publikacji sprawozdań z tych spotkań.
Wobec tego komisja może być rozwiązywana tylko w przypadkach, gdy:
- podejmie uchwałę o samorozwiązaniu;
- nie przesyła informacji o terminach i programie spotkań,
- nie przestrzega zasad pomocniczości (subsydiarności), suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji, jawności, zrównoważonego rozwoju, równości szans (opisanych w §5. Programu współpracy).
Kto rozwiązuje komisję?
Do tej pory rozwiązanie komisji dialogu społecznego było kompetencją Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami. To osoba sprawująca tę funkcję oceniała, czy zaistniały przesłanki do rozwiązania KDS, a następnie prowadziła całą procedurę, czyli informowała przewodniczącego KDS-u oraz dyrektora biura lub członka zarządu dzielnicy o możliwości rozwiązania KDS-u, czekała na wyjaśnienia ze strony KDS-u i podejmowała ostateczną decyzję o losach komisji.
Od 2020 roku decyzja o rozwiązaniu komisji dialogu społecznego należeć będzie do dyrektora biura lub zarządu dzielnicy (§ 24, pkt 23 - 24 oraz § 25, pkt 22-23). To oni będą sprawdzać, czy komisje dopełniają swoich obowiązków i przestrzegają zasad opisanych w Programie. Jeśli nie - wówczas będą podejmować procedurę rozwiązania komisji:
- przesyłać pisemną informację do przewodniczącego komisji oraz Pełnomocnika o możliwości rozwiązania komisji z podaniem przyczyny;
- przez 30 dni od daty pisma oczekiwać wyjaśnień ze strony komisji (KDS ma prawo złożyć wyjaśnienia do dyrektora biura, zarządu dzielnicy oraz Pełnomocnika);
- na podstawie złożonych wyjaśnień lub po upływie czasu na złożenie wyjaśnień podejmować ostateczną decyzję co do losów komisji.
Komisja ma możliwość odwołania się od decyzji o rozwiązaniu do Pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23