Społeczeństwo na ulicy. NGO o protestach. Olga Napiontek: Młodzi na ulicach
Doświadczenie młodych ludzi to męcząca i niesatysfakcjonująca edukacja, ignorowanie przez elity władzy najważniejszego współczesnego wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny oraz wtrącanie się rządzących w osobiste wolności, które zagraża spokojnemu i bezpiecznemu planowaniu przyszłości.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia dopuszczalności aborcji stał się ważnym pretekstem do zabrania głosu przez młodych ludzi. Gniew wyrazili nastolatkowie i nastolatki, uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych, a także studenci i studentki, których możemy określić mianem młodych dorosłych.
Wspólna sprawa
Kwestia aborcji jest szczególnie istotna dla osób na początku dorosłości. Widmo niechcianej ciąży, która przekreśla plany i marzenia dotyczące własnego rozwoju zawodowego jest dla nich bardzo aktualna. Także dla tych młodych ludzi, którzy myślą o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci, wyrok TK może wydać się przerażający, kiedy wezmą pod uwagę konieczność donoszenia ciąży skutkującej śmiercią lub ogromnym cierpieniem dziecka zaraz po narodzeniu.
Ograniczenie prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji przez wyrok zakazujący terminacji ciąży ze względów embriopatologicznych zostało zatem odebrane przez młodych jako działanie państwa zagrażające ich bezpiecznemu i swobodnemu planowaniu własnej przyszłości. Wśród osób będących u progu dorosłości takie zagrożenie jest czymś trudnym do zaakceptowania i wywołuje sprzeciw.
Wyrok stanowi potężną ingerencję w kwestie delikatne, osobiste i potencjalnie dotykające każdego młodego człowieka. Dlatego odpowiedzią najmłodszego pokolenia jest gniew wyrażany na ulicach zdecydowanymi, często niecenzuralnymi hasłami.
To nie jest kraj dla młodych ludzi
Należy jednak pamiętać, że nie jest to pierwsza sprawa, która sprowokowała młodych do wyjścia na ulice, by bronić wolności i domagać się polityki państwa, która uwzględniałaby ich interesy oraz potrzeby. Podobna aktywizacja ma także miejsce w kontekście kryzysu ekologicznego i nadciągającej katastrofy klimatycznej. W obydwu tych kwestiach rządzący zawodzą najmłodsze pokolenie.
Nieuwzględnianie przez polityków kwestii istotnych dla młodych ludzi stanowi symptom braku solidarności międzypokoleniowej. Prezes rządzącej partii (71 lat) traktuje prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji w kategoriach ideologicznych i światopoglądowych, nie dostrzegając lub nie licząc się z omówionym wyżej praktycznym znaczeniem tej kwestii dla osób wchodzących w dorosłość. Do kryzysu klimatycznego rządzący podchodzą z kolei w sposób powolny i leniwy.
W obydwu przypadkach interes młodych ludzi jest inny niż pokolenia obecnych 70-latków i w obydwu przypadkach młodzi ludzie wobec braku solidarności głośno krzyczą „wyp…!”.
Okrzyk ten w dużej mierze adresowany jest właśnie do pokolenia ich dziadków – ojców i matek transformacji. Stanowi on wyraz brania przez młode pokolenie odpowiedzialności za swoje sprawy (bezpieczne planowanie rodzicielstwa) oraz za sprawy całego narodu (bezpieczeństwo klimatyczne).
Gniew młodych wynika także z szerszego problemu, czyli zawodu państwem jako takim: od problemów z praworządnością, po wadliwy system edukacji, który – co rozumie każdy nastolatek – nie przystaje do wyzwań XXI wieku. Warto pamiętać, że dla młodych ludzi doświadczenia szkolne są jednocześnie doświadczaniem państwa – szkoła jest najważniejszą instytucją publiczną, z jaką mają styczność. Gdy ta instytucja rozczarowuje, daje obraz państwa jako takiego.
Doświadczenie młodych ludzi to męcząca i niesatysfakcjonująca edukacja (wiele z osób na ulicach dotknięte zostało chaosem ostatniej reformy), ignorowanie przez elity władzy najważniejszego współczesnego wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny oraz wtrącanie się rządzących w osobiste wolności, które zagraża spokojnemu i bezpiecznemu planowaniu przyszłości.
Organizacje dla edukacji
Organizacje pozarządowe mają do odegrania kluczową rolę w rozwijaniu kompetencji obywatelskich dzieci i młodzieży. Praca z oraz na rzecz młodych ludzi w zakresie wzmacniania ich umiejętności formułowania i wyrażania własnego zdania, podejmowania oddolnych działań, współpracy czy samoorganizacji jest niezwykle potrzebna.
Bardzo cenna jest aktywność organizacji we wprowadzaniu do szkół projektów i działań wzmacniających samorządność uczniowską. Jest to dla młodych ludzi jedno z pierwszych obywatelskich doświadczeń kolektywnego decydowania o sprawach wspólnych na poziomie szkoły.
Ważne jest także, by NGO-sy tworzyły przestrzeń dla pozaszkolnych obywatelskich aktywności dzieci i młodzieży – od dyskusji na kluczowe dla współczesności tematy, poprzez podejmowanie oddolnych inicjatyw, do wzmacniania udziału w procesach decyzyjnych (np. przez efektywne działania młodzieżowych rad gmin).
Organizacje pozarządowe są podmiotami, które od 89 roku systematycznie dbają o kompetencje obywatelskie młodego pokolenia. Może protesty młodych ludzi, które są przejawem troski o dobro wspólne i gotowości do działania na jego rzecz, stanowią także efekt dotychczasowych prodemokratycznych działań organizacji pozarządowych?
Olga Napiontek – współzałożycielka i wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, obroniła doktorat z socjologii dotyczący edukacji obywatelskiej w gimnazjach. Jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi, twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji, umożliwiających znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowuje procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Tworzy projekty na rzecz lepszej edukacji obywatelskiej w szkołach, a szczególnie samorządności uczniowskiej. Edukację obywatelską dorosłych wzmacnia poprzez rozwijanie konsultacji i współdecydowania na poziomie lokalnym. Od kilku lat pracuje z bibliotekami publicznymi nad wzmacnianiem ich funkcji jako miejsc edukacji i zdobywania doświadczenia obywatelskiego. www.civspolonus.org.pl, www.mlodziobywatele.pl
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.