W marcu i kwietniu informowaliśmy o tym, jakie uprawnienia zostały przyznane uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy oraz na jakich zasadach można zatrudniać te osoby. W trakcie czterech miesięcy, które minęły od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, część z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uległa zmianie. W artykule aktualizujemy więc informacje o uprawnieniach nadanych w ustawie i wynikających z niej zasadach zatrudniania osób z Ukrainy.
Utrzymane uprawnienia
Po pierwsze, osoby z Ukrainy mogą cały czas korzystać ze wszystkich uprawnień przyznanych im wcześniej w Specustawie. Mają więc w szczególności prawo do:
- 18-miesięcznego legalnego pobytu w Polsce;
- złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy na zasadach przewidzianych w ustawie o cudzoziemcach;
- otrzymania numeru PESEL;
- otrzymania profilu zaufanego;
- otrzymywania od wojewodów i samorządów podstawowej pomocy w postaci zakwaterowania, wyżywienia, niezbędnego transportu oraz zapewnienia środków czystości i higieny osobistej - nie krócej niż przez okres 2 miesięcy od dnia pierwszego wjazdu do Polski;
- wykonywania pracy lub działalności gospodarczej w Polsce;
- rejestracji jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy;
- korzystania z różnego rodzaju świadczeń rodzinnych, socjalnych i pomocy społecznej;
- opieki medycznej i bezpłatnej pomocy psychologicznej;
- pracy w określonych zawodach medycznych, szkołach oraz na uczelniach wyższych i w instytutach badawczych, a także studiowania na tych uczelniach na specjalnych warunkach.
Od marca niezmienne pozostają także kryteria objęcia danej osoby przepisami Specustawy. Przepisy te stosuje się więc do obywateli i obywatelek Ukrainy oraz ich małżonków (a w przypadku osób posiadających Kartę Polaka - do całej ich najbliższej rodziny) które przybyły do Polski po 24 lutego w związku z wojną w Ukrainie. Przepisy stosuje się także do dzieci urodzonych w Polsce przez kobiety, które spełniają wymienione kryteria.
Główne zmiany w Specustawie
Specustawa zmodyfikowała jednak zasady korzystania z niektórych świadczeń, a także wprowadziła kilka nowych uprawnień. Po pierwsze, wydłużono okres korzystania ze świadczenia przysługującego osobom goszczącym osoby z Ukrainy. Obecnie świadczenie to można pobierać maksymalnie za okres 120 dni od dnia przybycia osoby z Ukrainy do Polski (art. 13 ust. 1 Specustawy). Dodatkowo utworzony został system informatyczny, który ma pozwolić administracji publicznej lepiej weryfikować wnioski o przyznanie tego świadczenia (art. 13a ust. 1 Specustawy).
Przedłużony został także okres, w którym osoby przybywające do Polski z Ukrainy mogą zarejestrować tu swój pobyt. Wcześniej jeżeli wjazd tych osób na terytorium Polski nie został zarejestrowany podczas kontroli granicznej, mogły one złożyć wniosek o zarejestrowanie ich pobytu w ciągu 60 dni od daty wjazdu. Obecnie termin ten wynosi 90 dni (art. 13 ust. 1 i 2 Specustawy). Zarejestrowanie swojego pobytu jest istotne, ponieważ jest konieczne do korzystania z wielu uprawnień przyznanych w przepisach Specustawy.
Co więcej zmiany w Specustawie rozszerzyły grono osób, które mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na bezpaństwowców i obywateli państw innych niż Ukraina, którzy przed dniem 24 lutego 2022 r. korzystali z ochrony międzynarodowej w Ukrainie. Zgodnie z aktualnymi przepisami Specustawy, jeżeli takim osobom udzielone zostały świadczenia opieki zdrowotnej, ich koszt jest pokrywany przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (art. 100a ust. Specustawy).
Nowe zasady w zakresie pracy
Nowelizacje Specustawy wprowadziły także pewne modyfikacje w zakresie zatrudniania osób z Ukrainy. Po pierwsze, ma zostać stworzony specjalny portal internetowy, którego zadaniem będzie ułatwianie nawiązywania kontaktów pomiędzy pracodawcami a osobami z Ukrainy, które poszukują pracy (art. 22a ust. 1 Specustawy). Portal jeszcze nie powstał, ale zmiany w ustawie zobowiązują rząd do jego przygotowania.
Kolejna zmiana wprowadzona w ostatnim czasie znosi obowiązek powiadamiania przez pracodawcę o zatrudnieniu osób z Ukrainy powiatowych urzędów pracy, w przypadku gdy praca ma być wykonywana na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia (art. 22 ust. 1a Specustawy). W odniesieniu do pozostałych trybów zatrudnienia, obowiązek ten został jednak utrzymany.
Oprócz tego rozszerzone zostały możliwości zatrudniania osób wykonujących zawody wymagające posiadania określonych kwalifikacji:
- w jeszcze większym zakresie ułatwiono zatrudnianie nauczycieli akademickich z Ukrainy - zatrudniając ich pracodawca może odstąpić od wymagań dotyczących posiadanych przez nich stopni lub tytułów (art. 46 ust. 2 Specustawy);
- do sierpnia 2023 r. umożliwiono osobom z Ukrainy posiadającym wykształcenie psychologiczne świadczenie usług psychologicznych innym obywatelom i obywatelkom Ukrainy przebywającym w Polsce;
- do sierpnia 2023 r. umożliwiono wykonywanie w Polsce zawodów lekarza, dentysty, pielęgniarki i położnej osobom z krajów spoza Unii Europejskiej, Zjednoczonego Królestwa i USA, które przyjechały do Polski w celu świadczenia pomocy osobom z Ukrainy i które posiadają prawo do wykonywania zawodu w tych krajach (art. 63 ust. 3 i art 64 ust. 3), a także
- umożliwiono zatrudnianie osób z Ukrainy na stanowiskach pomocniczych i obsługi w urzędach i jednostkach samorządowych; osoby te nie mogą być jednak zatrudniane do pracy polegającej na bezpośrednim lub pośrednim udziale w wykonywaniu władzy publicznej lub do pełnienia funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa (art. 23a Specustawy).
Adela Gąsiorowska - prawniczka, specjalizuje się w obszarach partycypacji obywatelskiej, współpracy publiczno-społecznej, działania organizacji społecznych oraz rzecznictwa. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji UW, gdzie realizuje projekt badawczy poświęcony panelom obywatelskim w polskim samorządzie lokalnym. Członkini zarządu warszawskiej Kooperatywy Spożywczej “Dobrze”.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23