Samorząd i organizacje. Lata chude: będziemy współpracować czy rywalizować? Zapraszamy do debaty
W marcu pragnę zaprosić działaczy i działaczki organizacji społecznych oraz samorządowców, a także publicystów i publicystki do debaty o relacjach samorządu z III sektorem.
Partnerem debaty są Dąbrowa Górnicza i Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a
Być może Czytelnicy i Czytelnicy Portalu Organizacji Pozarządowych ngo.pl, czytając tytuł otwieranego właśnie cyklu tekstów, zadali sobie pytanie, kiedy były lata tłuste. Nie stawiam żadnej tezy: chcę poznać Państwa perspektywę.
Nie da się jednak ukryć, że relacje władzy centralnej i samorządowej – a będzie to stwierdzenie banalne i wręcz nad wyraz ostrożne – po 2015 roku są inne, napięte, co rzutuje na sytuację tej drugiej. Należy więc zastanowić się nad tym, w jakim stopniu przekłada się to na jej relacje z NGO-sami, wcale nie uciekając od oceny ich kształtu w latach wcześniejszych i doskonale zdając sobie sprawę z tego, że podczas gdy jedni są w stanie podać przykłady wzorowej współpracy, drudzy mają na co narzekać.
Ponad to, mija właśnie pierwszy rok pandemii. „Sektor, który powinien rzucić się na pomoc potrzebującym, w dużej mierze sam potrzebuje pomoc (…). Samorządy, które podlegają olbrzymim obciążeniom (w tym, także na skutek celowego ich osłabiania ze strony rządu) są i będą w wielkich tarapatach” – mówił w rozmowie z portalem Jakub Wygnański.
Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji Batorego, zgłosił niedawno postulat odkurzenia porozumienia podpisanego pomiędzy organizacjami a samorządami 3 czerwca 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności. Zróbmy to wreszcie z wyżej wymienionych powodów. Będziemy współpracować czy rywalizować? Bo przecież – cytując Edwina Bendyka – „mamy ten sam interes”. Dokładnie opisuje go przyjęty w Gdańsku dokument: „Świadomi jesteśmy tego, że nowe wyzwania – związane z kryzysem klimatycznym i środowiskowym, starzeniem się społeczeństwa oraz procesami demograficznymi, migracyjnymi i rewolucją technologiczną, przemianami kulturowymi i cywilizacyjnymi – dotyczą bezpośrednio naszych wspólnot i wymagają śmiałych strategii sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju oraz włączenia mieszkańców w ich tworzenie i realizację”.
I dlatego w marcu pragnę zaprosić działaczy i działaczki organizacji społecznych oraz samorządowców, a także publicystów i publicystki do debaty o relacjach samorządu z III sektorem.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.