Samorząd i organizacje. Lata chude: będziemy współpracować czy rywalizować? Szymon Chojnowski: Szkoła życia
Nasze NGO-sy oraz wolontariusze wykonali ogrom pracy przez ostatni rok, opiekując się osobami, które tej pomocy potrzebowały najbardziej.
Partnerem debaty są Dąbrowa Górnicza i Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a
Pandemia koronawirusa uświadomiła w sposób dobitny wszystkim politykom i decydentom, rządowi i samorządom, jak ważną funkcję w tkance społecznej pełnią organizacje pozarządowe – zwłaszcza w tak trudnym czasie, gdy aparat państwa i różne szczeble władz samorządowych znajdują się w nieprzewidzianej i kryzysowej sytuacji. Na przykładzie miasta Świdnicy doświadczyłem tego w swojej pracy samorządowej, gdy w tych trudnych chwilach w ostatnim roku mogliśmy liczyć na wsparcie działaczy i działaczek NGO.
Każda para rąk jest na wagę złota
Momenty przełomowe, kryzysowe i wyjątkowo stresujące uświadomiły mi, że każda para rąk do pracy jest na wagę złota. Szczególnie na początku pandemii w marcu i kwietniu 2020 roku pojawił się w nas strach przed nieznanym i zupełnie nowe okoliczności, gdy wszyscy musieliśmy się dostosować do szybko zmieniających się warunków i procedur.
To była prawdziwa szkoła życia nie tylko dla samorządowców, ale też właśnie dla przedstawicieli trzeciego sektora.
Aktywność NGO-sów opierała się zarówno na ich dotychczasowym doświadczeniu, jak i na nowych projektach. Jeśli chodzi o ich regularną działalność, warto tu wspomnieć m.in. o prowadzeniu placówek wsparcia dziennego dla dzieci (Fundacja Ut Unum Sint, Stowarzyszenie „Serce” oraz Caritas), telefonów zaufania (Uniwersytet Trzeciego Wieku), banku żywności (spółdzielnia socjalna „Mitos”) czy schroniska dla osób bezdomnych (Stowarzyszenie im. Brata Alberta). Wszystkie te potrzebne zadania były i są realizowane w warunkach obostrzeń pandemicznych.
Równie istotna była aktywność trzeciego sektora w ramach nowych przedsięwzięć. Organizacje senioralne, świdnicki hufiec ZHP, jak i osoby prywatne od początku pandemii angażowały się na przykład w społeczną akcję szycia maseczek ochronnych. Przypomnę, że wówczas wszelkiego typu maseczki były towarem deficytowym, a ich ceny na rynku osiągały astronomiczne wartości.
Innym przykładem była współpraca Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Rady Seniorów ze sponsorami, dzięki czemu udało się sprowadzić do miasta tysiące profesjonalnych maseczek ochronnych. Zostały one rozdysponowane wśród osób w podeszłym wieku, szczególnie narażonych na skutki zakażenia koronawirusem i ciężki przebieg choroby. Z kolei Fundacja Ładne Historie zorganizowała ciekawą akcję wysyłki kartek pocztowych dla seniorów w izolacji.
W omawianym kontekście, nie sposób pominąć roli Referatu Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego, który koordynował wiele akcji społecznych oraz stał się naszym centrum wolontariatu.
Dzięki współpracy tego referatu i wolontariuszy udało się dotrzeć z obiadami i zakupami do setek mieszkańców przebywających w kwarantannie i izolacji. Czasem też trzeba było po prostu pomóc w załatwianiu formalności czy wyprowadzić psa na spacer.
Tych różnych rodzajów form wsparcia było bardzo wiele. Nasze NGO-sy oraz wolontariusze wykonali ogrom pracy przez ostatni rok, opiekując się osobami, które tej pomocy potrzebowały najbardziej.
Szymon Chojnowski - urodzony w 1983 r. Jest absolwentem Collegium Civitas (stosunki międzynarodowe, specjalizacja UE), a jeden z semestrów ukończył na prestiżowej uczelni University College of London. W 2012 roku ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2008-2014 pracował w Ministerstwie Finansów, gdzie był odpowiedzialny za współpracę z organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. Zajmował się tam koordynacją współpracy MF m.in. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Radą Europy czy OECD. Obecnie od 2014 r. pełni funkcję wiceprezydenta Świdnicy. W urzędzie odpowiada między innymi za rozwój gospodarczy, politykę społeczną, kulturę i współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.