S3KTOR 2021. Zgłoś inicjatywę! Może znajdzie się w gronie laureatów?
Do 31 lipca 2022 roku można zgłaszać kandydatury do 12. edycji konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2021 roku. Przypominamy, jakie działania zostały nagrodzone w zeszłorocznej edycji konkursu, poświęconej walce z pandemią.
Zapraszamy do zgłaszania zarówno własnych działań, jak działań innych organizacji. A organizacje, które od ponad 10 lat działają na rzecz warszawianek i warszawiaków zachęcamy do przesłania swojego zgłoszenia do nagrody Za całokształt Grand S3KTOR 2021. Czas na zgłaszanie inicjatyw trwa do 31 lipca.
Laureaci 2019 i 2020 roku
W 2021 roku m.st. Warszawa już po raz jedenasty nagrodziło najlepsze inicjatywy pozarządowe, promując tym samym trzeci sektor i dziękując za jego działania na rzecz mieszkańców stolicy.
Ze względu na wyjątkowy czas, ta edycja konkursu S3KTOR została poświęcona walce z pandemią.
Program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 24. roku życia
– Pandemia i związana z nią izolacja sprawiły, że ludziom funkcjonuje się trudniej, co odbija się na ich zdrowiu psychicznym. W przypadku dzieci i młodzieży wchodzą w grę również zaburzenia w relacjach rodzinnych, rówieśniczych, lęk przed zachorowaniem na covid i nierzadko z tego powodu również lęk przed śmiercią. Młodzi mierzą się z niezwykle trudnymi myślami i emocjami, których nie potrafią rozładować, nie potrafią o nich mówić. To wszystko sprawia, że mamy coraz więcej dzieci, które mierzą się z depresją – tłumaczy Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji "Twarze depresji". – Tę chorobę należy leczyć, nie wolno jej bagatelizować. W przypadku dzieci leczeniem pierwszego wyboru jest psychoterapia. Natomiast jeśli pojawiają się myśli samobójcze albo dochodzi do samookaleczania, potrzebna jest pilna konsultacja psychiatryczna. Lekarz zdecyduje, czy zalecić farmakoterapię. Możliwe również, że w takiej sytuacji skieruje dziecko do szpitala
Dzięki inicjatywie Fundacji „Twarze depresji” młodzi ludzie, którzy najgorzej znosili zamknięcie w domach i wyzwania pandemii, mogli spotkać się online i porozmawiać z lekarzem psychiatrą, psychologami i terapeutami. Po uruchomieniu programu, odzew był natychmiastowy.
Stołeczne szycie maseczek
Przez kilka tygodni ponad 2 tysiące wolontariuszy – harcerzy, ich rodziców, przyjaciół, sąsiadów i innych społeczników uszyło ponad ćwierć miliona maseczek. Trafiały one do szpitali, placówek medycznych, policji, straży miejskiej, domów pomocy społecznej, przedszkoli, i innych kluczowych miejsc.
– Zależało nam na tym, aby odpowiedzieć na jedną z najważniejszych potrzeb, którą udało nam się zidentyfikować, czyli bardzo duży brak środków bezpieczeństwa w pierwszej fali pandemii COVID-19 - mówi Wojciech Puchacz ze Związku Harcerstwa Polskiego. – Wszystkie działania zaczęły się w Nowym Dworze Mazowieckim, bo to tam po raz pierwszy okazało się, że brakuje maseczek.
Chatbot „Edzia”
– Na początku zdalnego nauczania byliśmy zasypywani gradem pytań przez nauczycieli, którzy zostali postawieni wobec prawdziwego wyzwania, jakim było prowadzenie lekcji online. Pytali: jak udostępniać ekran, jak oceniać uczniów, jak znaleźć odpowiednie materiały do zajęć. Mieli jeszcze wiele innych zagwozdek. Te pytania powtarzały się i spędzaliśmy dużo czasu na wyjaśnianiu nauczycielom nurtujących ich kwestii. Postanowiliśmy wszystkie te zagadnienia zebrać i zawrzeć w jednym programie. Chatbot „Edzia” powstał więc w odpowiedzi na pilną potrzebę ułatwienia pracy kadrze pedagogicznej – wyjaśnia Barbara Krywoszejew, wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Cykl słuchowisk dla kilkulatków „Słonik w domu”
– Zaczęliśmy patrzeć na zaistniałą rzeczywistość nieco inaczej i uwzględniać w naszych projektach potrzeby, jakie pojawiły się wraz z ogłoszeniem stanu epidemii – mówi Zuzanna Fijewska-Malesza, koordynatorka programów dla dzieci prowadzonych przez Fundację Artystyczną Młyn.
Dziesięciominutowe bajki, dostępne od maja 2020 roku, pomagały najmłodszym zrozumieć świat, pracujących w domu rodziców, brak przedszkola, ale przede wszystkim ich własne emocje. Jednocześnie pomagały rodzicom przyjrzeć się sytuacjom potencjalnie konfliktowym i wskazywały, jak porozmawiać o tym z dziećmi.
– Chcemy podążać tym tropem – mówi dziś Zuzanna Fijewska-Malesza. – Miesiące izolacji w domach sprawiły, że dzieci niebezpiecznie dużo czasu spędzają przed ekranem i chcemy im dać konkretną alternatywę. Ponieważ słuchowisko o słoniku cały czas cieszy się dużym powodzeniem, zaczęliśmy myśleć o tym, żeby tworzyć dla dzieci większe baśnie. Bo takich nowych baśniowych słuchowisk dla dzieci nie ma. Są tylko takie, które już powstały bardzo dawno. Piękne, ale potrzebujemy czegoś nowego, dostosowanego do nowej rzeczywistości.
Tak powstał „Lodowy kamień i trzy krasnoludki”, dostępny na You Tube od końca listopada. Słuchowisko jest pierwszym z cyklu słuchowisk Pracowni Bajek Muzycznych MŁYN.
Akademicki Związek Sportowy - Nagroda za całokształt Grand S3KTOR
Akademicki Związek Sportowy Warszawa został założony w 1916 r. Obecnie prowadzi nie tylko działalność studencką, ale też upowszechniającą aktywność fizyczną wśród mieszkańców miasta w różnym wieku. Flagowe akcje Związku to biegowy „Test Coopera dla Wszystkich”, pływackie zawody „Od młodzika do olimpijczyka”, czy narciarski „AZS Winter Cup”. Warto pamiętać też o darmowych treningach w ramach programu „Aktywny Warszawiak”, czy „Varsoviadzie”.
Nagroda Tramwajów Warszawskich dla organizatorów Panelu Klimatycznego
W wyniku pracy 90 panelistów i panelistek wyłonionych spośród mieszkańców Warszawy, a także ekspertów i ekspertek, przedstawicieli i przedstawicielek organizacji społecznych i Urzędu m.st. Warszawy są rekomendacje, które wyznaczają kierunki rozwoju polityki energetycznej dla stolicy w kontekście zmiany klimatu.
Zgłoszenia inicjatyw i organizacji w 2022 r.
Aby zgłosić zarówno inicjatywę, jak i organizację do konkursu trzeba wypełnić Kartę zgłoszenia dostępną na stronie konkursu. Następnie do 31 lipca 2022 r. należy wysłać kartę lub jej skan:
1) pocztą na adres: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa – za datę wpływu uznaje się datę doręczenia przesyłki
albo
2) pocztą elektroniczną na adres: ngo@um.warszawa.pl.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23