Grand S3KTOR 2020/2021 dla Akademickiego Związku Sportowego Warszawa
Tytuł Grand S3KTOR i nagrodę w wysokości 20 tys. złotych w XI edycji konkursu na najlepszą inicjatywę pozarządową otrzymał Akademicki Związek Sportowy Warszawa. W blisko trzydziestu klubach AZS w stolicy zrzeszonych jest prawie 8,5 tys. studentów-sportowców. Ale działania Związku adresowane są też do odbiorców w każdym wieku – dzieci i seniorów.
Akademicki Związek Sportowy Warszawa został założony w 1916 r. Obecnie prowadzi nie tylko działalność studencką, ale też upowszechniającą aktywność fizyczną wśród mieszkańców miasta w różnym wieku. Flagowe akcje Związku to biegowy „Test Coopera dla Wszystkich”, pływackie zawody „Od młodzika do olimpijczyka”, czy narciarski „AZS Winter Cup”. Warto pamiętać też o darmowych treningach w ramach programu „Aktywny Warszawiak”, czy „Varsoviadzie”.
– Wszystkie te działania od lat tworzą bazę dla aktywności sportowej wielu warszawiaków. Wpływają na promocję ruchu, sportu i aktywnego spędzania czasu wolnego na najwyższym poziomie – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i współprzewodnicząca Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. To właśnie Rada zdecydowała o wyborze laureata.
– AZS Warszawa służy mieszkańcom naszej stolicy. Zapisał się złotymi zgłoskami w historii sportu akademickiego, ale i olimpijskiego. Wychował całe pokolenia sportowców, całe pokolenia przyzwoitych ludzi. Część z nich oddała życie w obronie ojczyzny, choćby w czasie Powstania Warszawskiego. Obecnie AZS Warszawa jest największą organizacją w Warszawie skupiająca ponad 8 tysięcy członków, studentów i pracowników uczelni – mówił prof. Marek Konopczyński, prezes AZS Warszawa.
Zobacz film
Powstanie Akademickiego Związku Sportowego
W 1908 roku grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zainicjowała działania służące założeniu organizacji. Inicjatorom przyświecały dwa cele. Pierwszym było polepszenie stanu zdrowia studentów poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej tych, którzy sportu nie praktykowali. Drugim celem było umożliwienie studentom uprawiającym już sport i turystykę w różnych klubach działanie we własnym, uniwersyteckim towarzystwie.
W 1909 roku władze administracyjne Galicji zatwierdziły dokumenty organizacji i Akademicki Związek Sportowy mógł zacząć legalnie działać.
Rozwój sportu akademickiego na ziemiach polskich
Działalność krakowskiego AZS przyczyniła się do popularyzacji wielu dyscyplin sportowych, na terenie wszystkich trzech zaborów. Członkowie AZS prowadzili pionierskie działania związane z rozwijaniem bazy sportowej i turystycznej, ustanawiali pierwsze polskie rekordy.
Sport akademicki w okresie międzywojennym
W 1916 roku powstał oddział AZS w Warszawie, a w kolejnych latach oddziały w Poznaniu, Gdańsku, Wilnie, Lwowie i Lublinie. W 1923 roku powołano Centralę Polskich AZS z siedzibą w Warszawie. Liczba członków w tamtym okresie zwiększyła się do około trzech tysięcy.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23