Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”, Fundacja Szczęśliwej Drogi, Stowarzyszenie Hospicjum Domowe, Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Społeczników ARIADNA to laureaci dziewiątej edycji konkursu S3KTOR na najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie. Gratulujemy!
– Działania organizacji umożliwiają realizację długofalowych projektów, zaspakajają potrzeby społeczne, wzmacniają pozycję trzeciego sektora wśród obywateli i zwiększają jego rolę jako partnera dla Miasta. To organizacje pobudzają aktywność obywatelską, tworzą nowy dialog społeczny i wypełniają lukę międzysektorową – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy do osób przybyłych w piątek, 14 czerwca 2019 r. , do Zajezdni Tramwajowej przy ul. Siedmiogrodzkiej na Galę Konkursu S3KTOR 2018. – Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim zgromadzonym przedstawicielom i przedstawicielkom organizacji społecznych za ich codzienną pracę i wkład w rozwój Warszawy. Za to, że inspirujecie nas do działania, podejmujecie się realizacji trudnych projektów i że nie ma dla Was rzeczy niemożliwych. Dzisiaj jest Wasze święto.
50 zgłoszonych inicjatyw
Od 2010 roku Urząd m.st. Warszawy organizuje corocznie konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR. W konkursie nagradzane są wartościowe, czasami na co dzień niedostrzegalne inicjatywy, realizowane przez organizacje pozarządowe. Nagrody te promują działania społeczne oraz zaangażowanie na rzecz mieszkańców stolicy.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 50 inicjatyw. Do 30 kwietnia mieszkańcy mogli głosować na najlepsze inicjatywy pozarządowe ubiegłego roku. Każdy mógł oddać swój głos na jedną z rekomendowanych inicjatyw w głosowaniu internetowym. W sumie oddano 3387 głosów.
Spośród rekomendowanych inicjatyw zespoły robocze nominowały do nagrody trzy najlepsze projekty w trzech kategoriach.
Z 9 inicjatyw, które zostały nominowane przez zespoły robocze, Kapituła Konkursu S3KTOR 2018 wybrała zwycięzców w każdej z tych kategorii.
Laureaci otrzymali nagrody, w tym finansowe, po 10 000 zł każda. Sponsorem Nagrody Mieszkańców jest spółka z o.o. Tramwaje Warszawskie.
O przyznaniu Nagrody za Całokształt Grand S3KTOR zdecydowała Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Laureat tej nagrody otrzyma 20 000 zł.
Jak co roku przyznano również wyróżnienie serwisu Warszawa.NGO.PL.
Poznajmy laureatów konkursu S3KTOR 2018!
S3KTOR AKTYWIZUJĄCY: Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” za inicjatywę Polska Nieodległa
Polska Nieodległa to inicjatywa, której realizacja wyzwoliła dużą aktywność nie tylko wśród mieszkańców Warszawy. Każdy uczestnik przedsięwzięcia mógł stać się odkrywcą i zdobywcą. Poprzez media społecznościowe zbudowano wyjątkową bazę informacji, a zabawę połączono z niezwykłym jubileuszem.
Świętując 100-lecie niepodległości, autorzy projektu zachęcili warszawiaków do odkrywania i dzielenia się z innymi informacjami o mniej znanych zakątkach Polski. Dokonano ponad 100 wyczynów krajoznawczych, ukazujących Polskę mniej znaną i nieodległą, publikując informacje na stronie internetowej nieodlegla.pl
S3KTOR NOWATORSKI: Fundacja Szczęśliwej Drogi za Siłownię Szczęśliwej Drogi
Siłownia Szczęśliwej Drogi to nowatorskie podejście do problemu wymaga dużej wiedzy, wykwalifikowanej i oddanej kadry oraz zaangażowania grupy wolontariuszy. Te wszystkie cechy ma cenna inicjatywa oparta na empatii i zrozumieniu drugiego człowieka.
Realizacja autorskiej metody pracy z podopiecznymi opuszczającymi dom dziecka, opracowana przez Fundację Szczęśliwej Drogi, pozwala na osiągnięcie wymiernych rezultatów przez wychowanków, np. zdobycie pracy i budowanie poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, zaufania do dorosłych, samoświadomości. Pozwala także na odbudowę lub nawiązanie więzi z otoczeniem.
S3KTOR PROGRAMOWY: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe za inicjatywę Zanim Przeminę
Cieszymy się każdą chwilą, pracujemy i realizujemy swoje pasje, wierząc, że całe życie mamy przed sobą. Brakuje nam czasu, coraz szybciej mijają dni. Jeżeli życie napisze dla nas odmienny scenariusz niż sobie założyliśmy, szukamy pomocy, a ona przychodzi do naszego domu.
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe realizuje zadanie publiczne przy licznym udziale wolontariuszy, zapewniając wysokiej jakości wszechstronną i zgodną z najnowszą wiedzą medyczną opiekę, której celem jest uśmierzenie bądź złagodzenie wielowymiarowego cierpienia, a tym samym poprawa jakości życia osób nieuleczalnie chorych i ich rodzin.
NAGRODA SERWISU WARSZAWA NGO PL : Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” za inicjatywę Polska Nieodległa
Nasz pakiet promocyjnt przyznaliśmy w tym roku Towarzystwu Krajoznawczemu „Krajobraz” za nieszablonowe połączenie obchodów święta patriotycznego, pasji krajoznawczej i aktywności obywatelskiej w jednej inicjatywie Polska Nieodległa.
NAGRODA MIESZKAŃCÓW: Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej za inicjatywę Otwarta Pracownia Jazdów
Otwarta Pracownia Jazdów to miejsce prowadzone siłami społeczności Stowarzyszenia Akademickiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w domku fińskim na zielonym Osiedlu Jazdów. Wykłady, wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia edukacyjne, a na co dzień miejsce pracy dla studentów, architektów, artystów i ludzi kreatywnych, w której możliwa jest wymiana wiedzy i doświadczeń osób z różnych środowisk, branż i organizacji. Podczas realizacji inicjatywy uczestnicy uczyli się postawy współodpowiedzialności i partycypacji.
Otwarta Pracownia Jazdóww głosowaniu mieszkańców otrzymała 712 głosów.
NAGRODA SPECJALNA: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Na wniosek Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Prezydent m.st. Warszawy ustanowił Nagrodę Specjalną .
– Doceniamy działalność Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dlatego też pierwszy raz w historii Konkursu przyznaliśmy dodatkową nagrodę specjalną: w uznaniu zasług dla rozwoju i promocji naszego Miasta, w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych oraz 30-lecie działalności Fundacji – mówiła Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej. – W tym roku przypada 30-lecie działalności organizacji o ugruntowanej pozycji, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na gruncie warszawskim. Od samego początku swojej działalności Helsińska Fundacja Praw Człowieka rozwijała programy edukacyjne i monitoringowe. Misją organizacji jest rozwijanie kultury wolności i praw człowieka w kraju i za granicą. Fundacja prowadzi programy edukacyjne w zakresie ochrony praw człowieka. Monitoruje działalność różnych instytucji, od których zależy poziom praworządności w Polsce. Zajmuje się także działaniami na rzecz ochrony praw jednostki poprzez udział w sprawach sądowych w ramach m.in. Programu Spraw Precedensowych. W szkoleniach i seminariach organizowanych w ponad 20 krajach wzięło łącznie udział kilkanaście tysięcy osób. Zgodnie z opinią Marka Safjana - „Fundacja Helsińska to prawdziwy uczestnik ‘wszystkiego ważnego’, co działo się w Polsce przez ostatnie kilkanaście lat, wszystkiego, co wiązało się z budowaniem przyzwoitych standardów demokratycznych i praw człowieka w Polsce".
NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT GRAND S3KTOR: Stowarzyszenia Społeczników ARIADNA
Stowarzyszenie Społeczników ARIADNA aktywnie współpracuje z urzędami, organizacjami pozarządowymi placówkami na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów będących w potrzebie. Prowadzi magazyny z pomocą żywnościową, rzeczową, magazyn odzieżowy dla mieszkańców Warszawy, jak również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Organizacja aktywnie działa na rzecz promowania niemarnowania żywności, uczestniczy w dystrybucji żywności krótkoterminowej z supermarketów. Skutecznie aktywizuje mieszkańców do pracy wolontarystycznej ma rzecz osób w potrzebie.
– Warszawska Rada Pożytku Publicznego wyraża nadzieję, że uhonorowanie nagrodą Za całokształt Grand S3KTOR będzie promować pożądane społecznie i odpowiedzialne postawy, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka – powiedział Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy i współprzewodniczący Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23