50 zgłoszonych inicjatyw. Tylko sześć nagrodzonych. Przypominamy laureatów konkursu na najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie w 2018 r. - S3KTOR 2018. Zobaczcie filmy.
14 czerwca 2019 r. w Zajezdni Tramwajowej na warszawskiej Woli odbyła się Gala Konkursu S3KTOR 2018. Do konkursu zgłoszono 50 inicjatyw. Spośród nich kapituła konkursu oraz Warszawska Rada Pożytku Publicznego wybrała sześć, które zyskały miano najlepszych inicjatyw pozarządowych w 2018 r.
Zobaczcie, jak było na Gali!
Przypominamy laureatów. Obejrzyjcie ich filmowe wizytówki!
S3KTOR AKTYWIZUJĄCY: Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” za inicjatywę Polska Nieodległa
Polska Nieodległa to inicjatywa, której realizacja wyzwoliła dużą aktywność nie tylko wśród mieszkańców Warszawy. Każdy uczestnik przedsięwzięcia mógł stać się odkrywcą i zdobywcą. Poprzez media społecznościowe zbudowano wyjątkową bazę informacji, a zabawę połączono z niezwykłym jubileuszem.
Świętując 100-lecie niepodległości, autorzy projektu zachęcili warszawiaków do odkrywania i dzielenia się z innymi informacjami o mniej znanych zakątkach Polski. Dokonano ponad 100 wyczynów krajoznawczych, ukazujących Polskę mniej znaną i nieodległą, publikując informacje na stronie internetowej nieodlegla.pl.
Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” otrzymało także nagrodę serwisu warszawa.ngo.pl za nieszablonowe połączenie obchodów święta patriotycznego, pasji krajoznawczej i aktywności obywatelskiej w jednej inicjatywie Polska Nieodległa.
S3KTOR NOWATORSKI: Fundacja Szczęśliwej Drogi za Siłownię Szczęśliwej Drogi
Siłownia Szczęśliwej Drogi to nowatorskie podejście do problemu wymaga dużej wiedzy, wykwalifikowanej i oddanej kadry oraz zaangażowania grupy wolontariuszy. Te wszystkie cechy ma cenna inicjatywa oparta na empatii i zrozumieniu drugiego człowieka.
Realizacja autorskiej metody pracy z podopiecznymi opuszczającymi dom dziecka, opracowana przez Fundację Szczęśliwej Drogi, pozwala na osiągnięcie wymiernych rezultatów przez wychowanków, np. zdobycie pracy i budowanie poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, zaufania do dorosłych, samoświadomości. Pozwala także na odbudowę lub nawiązanie więzi z otoczeniem.
S3KTOR PROGRAMOWY: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe za inicjatywę Zanim Przeminę
Cieszymy się każdą chwilą, pracujemy i realizujemy swoje pasje, wierząc, że całe życie mamy przed sobą. Brakuje nam czasu, coraz szybciej mijają dni. Jeżeli życie napisze dla nas odmienny scenariusz niż sobie założyliśmy, szukamy pomocy, a ona przychodzi do naszego domu.
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe realizuje zadanie publiczne przy licznym udziale wolontariuszy, zapewniając wysokiej jakości wszechstronną i zgodną z najnowszą wiedzą medyczną opiekę, której celem jest uśmierzenie bądź złagodzenie wielowymiarowego cierpienia, a tym samym poprawa jakości życia osób nieuleczalnie chorych i ich rodzin.
NAGRODA MIESZKAŃCÓW: Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej za inicjatywę Otwarta Pracownia Jazdów
Otwarta Pracownia Jazdów to miejsce prowadzone siłami społeczności Stowarzyszenia Akademickiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w domku fińskim na zielonym Osiedlu Jazdów. Wykłady, wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia edukacyjne, a na co dzień miejsce pracy dla studentów, architektów, artystów i ludzi kreatywnych, w której możliwa jest wymiana wiedzy i doświadczeń osób z różnych środowisk, branż i organizacji. Podczas realizacji inicjatywy uczestnicy uczyli się postawy współodpowiedzialności i partycypacji.
Otwarta Pracownia Jazdów w głosowaniu mieszkańców otrzymała 712 głosów.
NAGRODA SPECJALNA: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Na wniosek Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Prezydent m.st. Warszawy ustanowił Nagrodę Specjalną .
W tym roku przypada 30-lecie działalności Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – organizacji o ugruntowanej pozycji, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na gruncie warszawskim. Od samego początku swojej działalności Helsińska Fundacja Praw Człowieka rozwijała programy edukacyjne i monitoringowe. Misją organizacji jest rozwijanie kultury wolności i praw człowieka w kraju i za granicą. Fundacja prowadzi programy edukacyjne w zakresie ochrony praw człowieka. Monitoruje działalność różnych instytucji, od których zależy poziom praworządności w Polsce. Zajmuje się także działaniami na rzecz ochrony praw jednostki poprzez udział w sprawach sądowych w ramach m.in. Programu Spraw Precedensowych. W szkoleniach i seminariach organizowanych w ponad 20 krajach wzięło łącznie udział kilkanaście tysięcy osób. Zgodnie z opinią Marka Safjana - „Fundacja Helsińska to prawdziwy uczestnik ‘wszystkiego ważnego’, co działo się w Polsce przez ostatnie kilkanaście lat, wszystkiego, co wiązało się z budowaniem przyzwoitych standardów demokratycznych i praw człowieka w Polsce".
NAGRODA ZA CAŁKSZTAŁT GRAND S3KTOR: Stowarzyszenia Społeczników ARIADNA
Stowarzyszenie Społeczników ARIADNA aktywnie współpracuje z urzędami, organizacjami pozarządowymi placówkami na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów będących w potrzebie. Prowadzi magazyny z pomocą żywnościową, rzeczową, magazyn odzieżowy dla mieszkańców Warszawy, jak również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Organizacja aktywnie działa na rzecz promowania niemarnowania żywności, uczestniczy w dystrybucji żywności krótkoterminowej z supermarketów. Skutecznie aktywizuje mieszkańców do pracy wolontarystycznej ma rzecz osób w potrzebie.
Filmy o nagrodzonych inicjatywach w Konkursie S3KTOR zrealizowała firma Psychomedia (www.psychomedia.pl) na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy.
Poznaj inne pozarządowe inicjatywy w Warszawie
Sprawdź, jak organizacje pozarządowe zmieniają Warszawę. Mapa Społecznych Miejsc Warszawy pokazuje ponad 160 miejsc prowadzonych w Warszawie przez fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne, z których stałej oferty mogą skorzystać warszawiacy i warszawianki. To miejsca, które działają nie tylko dla zysku. To więcej niż punkty na mapie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23