Pełna księgowość jest dla Waszej organizacji trudna, ale nie jesteście pewni czy uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to dobry wybór? A może w ogóle nie słyszeliście o UEPIK, którą stworzono specjalnie dla NGO? Podpowiadamy, co należy rozważyć podejmując decyzję o formie prowadzenia księgowości. Obejrzyjcie film!
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to metoda prowadzenia księgowości w NGO, która dedykowana jest małym organizacjom i pomaga uniknąć części obowiązków "prawdziwej" księgowości.
Styczeń jest miesiącem podejmowania decyzji o sposobie prowadzenia księgowości w NGO. Na zgłoszenie decyzji o wyborze uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów mamy czas do końca miesiąca (do 31 stycznia). Dotyczy to organizacji, którym UEPIK pasuje, a wcześniej jej nie prowadziły.
Na taką „prostszą” księgowość mogą się zdecydować organizacje pozarządowe, ale nie wszystkie: wskazanie, które organizacje uprawnione są do stosowania UEPIK, znajduje się w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ustawa wskazuje, że uproszczoną ewidencję prowadzić mogą organizacje, które m.in. nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają statusu organizacji pożytku publicznego, ani rocznych przychodów większych niż 100 tys. zł. Warunków jest więcej i są w ustawie ściśle opisane [KLIKNIJ].
Przeczytaj koniecznie!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23