Czy organizacja, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, może prowadzić UEPIK?
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów – księgowość podatkowa – to opcja dla mniejszych NGO-sów. Żeby móc ją prowadzić, trzeba spełniać określone warunki. Jednym z nich jest nieprowadzenie działalności gospodarczej. Co to oznacza? Czy wpis w rejestrze przedsiębiorców to już "prowadzenie działalności", które wyklucza organizację z UEPIK?
Uproszczona ewidencja – lub też ewidencja podatkowa – to sposób na uniknięcie części obowiązków, które narzuca ustawa o rachunkowości, a które trudne są do spełnienia w przypadku małych organizacji pozarządowych. Na taką „prostszą” księgowość mogą się zdecydować organizacje pozarządowe, ale nie wszystkie: należy spełnić określone warunki oraz w odpowiedni sposób i we wskazanym terminie zgłosić wybór UEPIK.
Artykuł 10a ustęp 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (fragment wskazujący jakie warunki należy spełnić)
Organizacje pozarządowe, z wyłączeniem spółek kapitałowych, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 2 prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, w przypadku gdy:
1) działają w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1,
2) nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców,
3) nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego,
(…) więcej >>>
PYTANIE OD ORGANIZACJI
Czy jako stowarzyszenie wpisane do KRS i mające wpisaną też działalność gospodarczą (widniejące w rejestrze przedsiębiorców), działalność której nie prowadzimy, możemy korzystać z uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów? Nie potrafimy uzyskać wiążącej opinii, ani od księgowych, ani od urzędu skarbowego (w ubiegłym roku zgłaszaliśmy do urzędu informację o wyborze UEPIK i nie dostaliśmy odmowy).
Wpis do rejestru przedsiębiorców wyklucza UEPIK
Jeśli stowarzyszenie, czy szerzej organizacja pozarządowa, jest wpisana do rejestru przedsiębiorców, to jest uznawana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą i nie może prowadzić uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
Ważne jest, że podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców (niezależnie od tego, czy w praktyce prowadzą działalność gospodarczą, czy nie) są zobowiązane do sporządzenia i wysłania do KRS sprawozdania finansowego - zgodnie z art 19e i 40 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, pod groźbą nałożenia kary grzywny za niespełnienie tego obowiązku.
Sporządzenie sprawozdania finansowego jest możliwe przy prowadzeniu księgowości w oparciu o ustawę o rachunkowości (tzw. "pełna księgowość"), co wyłącza prowadzenie księgowości podatkowej - uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. UEPIK prowadzi się nie w oparciu o ustawę o rachunkowości, ale w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Zarejestrowaliśmy, ale nie prowadzimy
Zdarza się, że NGO-sy rejestrują działalność gospodarczą, nie mając konkretnych planów i pomysłu na jej prowadzenie. Robią to niejako "na zapas". Później "zapominają" o wpisie i w ich codziennej pracy nie ma działalności gospodarczej. Nie ma w tym nic złego. Problem może się pojawić jeśli realne "nieprowadzenie" działalności zostanie skonfrontowane z formalnym wpisem w rejestrze przedsiębiorców i organizacja uzna, że działalności nie prowadzi (i w związku z tym nie ma określonych obowiązków albo ograniczeń). Trzeba więc pamiętać, że jeśli występujemy w rejestrze przedsiębiorców to jesteśmy traktowani jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą i to, że w praktyce nic takiego nie robimy, nie ma najmniejszego znaczenia.
Urząd skarbowy a weryfikacja zgłoszenia
Stowarzyszenie wysłało zgłoszenie do urzędu skarbowego i nie otrzymało odmowy w sprawie prowadzenia UEPIK. Dlaczego? Wysyłane do urzędu skarbowego zgłoszenie o prowadzeniu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów nie jest wnioskiem, który w jakikolwiek sposób ocenia urząd skarbowy. Urząd, ani nie zatwierdza, ani nie zabrania wyboru uproszczonej ewidencji. To na organizacji podejmującej decyzję o prowadzeniu UEPIK ciąży obowiązek ustalenia czy jest uprawniona do wyboru i prowadzenia takiej formy księgowości.
Jeśli stowarzyszenie w praktyce działalności gospodarczej nie prowadzi i nie chce jej prowadzić, a jednocześnie chciałoby prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, to powinno dokonać wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.
zobacz w PORADNIK.NGO.PL: Zakończenie działalności gospodarczej przez NGO
Co może być ważne przy wyborze lub przy rezygnacji z księgowości podatkowej? Przeczytaj koniecznie: Decyzja w sprawie uproszczonej ewidencji. Już dziś zastanów się nad prowadzeniem lub rezygnacją z UEPIK.
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów dla NGO. Obejrzyj film
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23