Stowarzyszenie zwykłe od 2016 roku ma więcej możliwości działania – przede wszystkim ma możliwość korzystania z różnych źródeł finansowania, które były dla takich stowarzyszeń wcześniej niedostępne. Czy wśród dostępnych źródeł są takie, które pozwalają stowarzyszeniom zwykłym wystawiać faktury?
Chociaż zlecanie zadań przez administrację publiczną organizacjom pozarządowym kojarzy się zwykle z ogłaszaniem konkursów, to jednak nie w każdym przypadku właśnie w ten sposób samorząd czy inny podmiot będzie chciał skierować do NGO środki na określone działania. Może się zdarzyć, że administracja będzie chciał je od nas po prostu kupić. Nie będzie to opcja korzystna dla wszystkich organizacji.
PYTANIE STOWARZYSZENIA ZWYKŁEGO: Złożyliśmy do urzędu ofertę dotycząca partnerstwa w realizowanym przez urząd projekcie. Zgodnie z założeniami tego projektu urząd zakupiłby od naszego stowarzyszenia usługi promocyjne. Umowa z urzędem wymaga wystawienia rachunku lub faktury. Czy jako stowarzyszenie ZWYKŁE możemy to zrobić?
Czego nie może robić stowarzyszenie zwykłe
Wystawienie faktury lub rachunku oznacza, że podmiot wystawiający któryś z tych dokumentów dokonuje sprzedaży. Sprzedaż w organizacjach pozarządowych może być prowadzona w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego lub w ramach działalności gospodarczej.
Jednak stowarzyszenia zwykłe nie mogą prowadzić ani działalności odpłatnej, ani działalności gospodarczej. Mówi o tym art. Art. 42. ust. 1 pkt 3) i 4) ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.
Art. 42
1. Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych;
2) zrzeszać osób prawnych;
3) prowadzić działalności gospodarczej;
4) prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego.
2. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na działalność ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej.
3. Stowarzyszenie zwykłe może otrzymywać dotacje na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Z jakich źródeł finansowania korzysta stowarzyszenie zwykłe
Zamknięty katalog źródeł finansowania stowarzyszenia zwykłego jest wymieniony w ust. 2 i 3 przedstawionego wyżej artykułu 42. Są to np. składki członkowskie, darowizny, zbiórki publiczne i dotacje.
W przypadku opisanym w pytaniu na początku tekstu, nie byłoby więc problemu, jeśli urząd zleciłby stowarzyszeniu zwykłemu wykonanie zadania publicznego i przekazał środki w ramach dotacji (procedura zlecania zadań publicznych wynika z ustawy o działalności pożytku publicznego – zobacz: Dotacje), ponieważ nie jest wtedy wymagane wystawienie faktury ani rachunku z tytułu sprzedaży.
Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą. Ale jeśli jest zarejestrowane w KRS
Zarówno działalność odpłatna pożytku publicznego jak i działalność gospodarcza mogą być prowadzone przez stowarzyszenia zarejestrowane w KRS, posiadające osobowość prawną.
Jeśli stowarzyszenie zwykłe, jako organizacja, chciałoby móc wystawiać faktury lub rachunki, czyli dokonywać sprzedaży swoich usług w ramach działalności odpłatnej lub gospodarczej, to powinno rozważyć przekształcenie ze stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe. Prowadzenie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie wymaga też zawarcia w statucie zapisów o prowadzeniu działalności (wraz z podaniem kodów PKD) i zarejestrowania równocześnie stowarzyszenia w rejestrze przedsiębiorców.
Więcej o przekształceniu stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie "rejestrowe" można przeczytać tu: Przerejestrowanie stowarzyszenia zwykłego do KRS w 8 krokach.
zobacz też:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23