Sezon na 1,5% w 2023 minął, ale przyjdzie kolejny i organizacje pozarządowe zastanawiają się czy korzystać z tej formy finansowania swoich działań. Czy mają nad czym myśleć również stowarzyszenia zwykłe?
W 2023 roku po raz pierwszy podatnicy mogli korzystać z 1,5%, a nie jak w latach wcześniejszych z 1%. Na pierwszy rzut oka procent stał się atrakcyjniejszy, ale jaki będzie ostateczny bilans zmian w podatkach, podczas których zwiększono wysokość alokacji, przekonamy się na jesieni. Tymczasem zastanówmy się na przykładzie pytania organizacji pozarządowej, czy do grona beneficjentów 1,5% zalicza się stowarzyszenia zwykłe.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Poszukujemy dla naszego stowarzyszenia zwykłego nowych źródeł finansowania działań. Prosimy więc o wyjaśnienia na jakich warunkach stowarzyszenie zwykłe może przyjmować 1,5% podatku. Nie mamy numeru KRS, a każde biuro podatkowe, które prosimy o wyjaśnienia, właśnie o ten numer nas pyta. Co mamy zrobić?
Chcesz zbierać 1,5%? Musisz mieć status OPP
Możliwość pozyskiwania 1,5% podatku mają TYLKO organizacje mające status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
Status OPP może uzyskać również stowarzyszenie zwykłe, po spełnieniu określonych warunków.
Warunki, które trzeba spełnić, żeby uzyskać status organizacji pożytku publicznego (OPP) zostały opisane w PORADNIK.NGO.PL w artykule: Kto i na jakich warunkach może otrzymać status OPP (zwłaszcza pkt 8 KLIKNIJ).
Status OPP może więc uzyskać również stowarzyszenie zwykłe, ale wymogiem jest m.in. to aby organizacja miała kolegialny organ kontroli lub nadzoru, odrębny od organu zarządzającego.
Jeśli obecnie stowarzyszenie zwykłe nie ma takiego organu (a generalnie nie musi mieć), to trzeba organ powołać. Stowarzyszenie musi więc w pierwszej kolejności dokonać odpowiedniej zmiany w swoim regulaminie.
artykuł 40 ustęp 4 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach
Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać organ kontroli wewnętrznej, określa w regulaminie działalności tryb jego wyboru, uzupełniania składu oraz jego kompetencje.
Stowarzyszenie musi też wprowadzić wszystkie inne wymagane zmiany - spełniać warunki (patrz odesłanie powyżej), np. w zakresie prowadzenia wcześniej działalności pożytku czy adresatów działań.
Ubieganie się o status OPP
Procedura ubiegania się o status OPP
zobacz w PORADNIK.NGO.PL: Jak zarejestrować status OPP - krok po kroku
Organizacje, które nie są zarejestrowane w KRS, a więc m.in. właśnie stowarzyszenia zwykłe, aby uzyskać status OPP składają do KRS formularze KRS-W21 i KRS-W-OPP.
Możliwe jest też złożenie wniosku elektroniczne, za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych.
O 1,5% trzeba się postarać
Samo uzyskanie statusu OPP, nie oznacza, że 1,5% będzie wpływał do organizacji automatycznie. To konkretne osoby płacące podatek muszą daną organizację wskazać jako uprawnioną - zdecydować, że 1,5% należnego podatku od danej osoby ma wpłynąć do danej organizacji. To najczęściej wymaga od samej organizacji dużej aktywności - trzeba jak najwięcej osób do siebie i swoich działań przekonać.
Uzyskanie statusu OPP wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami, jak np. obowiązek składania sprawozdań finansowych i merytorycznych do Narodowego Instytutu Wolności. Obowiązek ten dotyczy wszystkich OPP, nawet tych, którym nie udało się pozyskać środków z 1,5%.
Więcej informacji nt. OPP, uzyskiwania statusu, obowiązków, uprawnień znajdziecie dziale: Status organizacji pożytku publicznego (OPP, 1% / 1,5% )
Stowarzyszenie zwykłe, po uzyskaniu statusu organizacji pożytku, będzie występowało w dwóch ewidencjach - miejscach zarejestrowania. Z racji bycia stowarzyszeniem zwykłym, będzie znajdować się w ewidencji stowarzyszeń zwykłych w starostwie. Natomiast z racji posiadania statusu OPP - będzie znajdować się Krajowym Rejestrze Sądowym. To też oznacza, że wszelkie zmiany (np. regulaminu, osób we władzach) będą wymagały zgłoszenia do obu wskazanych rejestrów - do KRS i do ewidencji starosty.
Więcej informacji na temat stowarzyszeń zwykłych
w PORADNIK.NGO.PL: Stowarzyszenia zwykłe
zobacz też: Nowe źródła finansowania stowarzyszeń zwykłych: DAROWIZNY
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23