W kwietniu 2022 r. Rada Warszawy przyjęła Politykę różnorodności społecznej. W maju Warszawa podpisała się pod Kartą Różnorodności. Jak różnorodna jest Warszawa? Jak władze Miasta i organizacje pozarządowe odpowiadają na różnorodne potrzeby mieszkanek i mieszkańców? W czerwcu w serwisie warszawa.ngo.pl będziemy pisać o różnorodności społecznej stolicy.
W strategii #Warszawa2030 jako najważniejszy czynnik rozwoju miasta wskazano potencjał różnorodności mieszkańców i mieszkanek stolicy oraz odwiedzających ją osób: „Cele postawione przed Warszawą w perspektywie 2030 r. skupiają się na człowieku – twórcy i użytkowniku miasta. Niezależnie od tego, jak długo mieszka w Warszawie, niezależnie od zamożności, stanu zdrowia, wieku, płci, poglądów, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia i obywatelstwa”.
W kwietniu Rada Warszawy przyjęła Politykę różnorodności społecznej. O jej opracowanie jeszcze w 2019 r. wnioskowała warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.
W dokumencie tym można przeczytać, że "Poszanowanie dla różnorodności i zasad równego traktowania to cel, jaki polityka stawia zarówno przed instytucjami, jak i przed nami wszystkimi – ludźmi na co dzień tworzącymi to miasto". Kierunki nakreślone w polityce mają służyć jako "drogowskaz osobom pracującym w miejskich instytucjach, władzom lokalnym oraz każdej osobie, która pragnie być częścią przyjaznej i włączającej miejskiej wspólnoty".
Jak rozumiana jest różnorodność? W przyjętej polityce czytamy m.in." "Odchodzimy od patrzenia na naszą warszawską społeczność przez pryzmat przeciwstawiania sobie grup większościowych i mniejszościowych, wyróżnianych ze względu na poszczególne cechy czy atrybuty. Skupiamy się na tym, że każda osoba różni się od innych pod pewnymi względami, każda ma niepowtarzalny zestaw potrzeb i każda może spotykać się z innymi trudnościami i wyzwaniami, wpływającymi na jakość jej życia. Władze miasta i administracja samorządowa powinny mieć tę świadomość i uwzględniać ten fakt w każdym swoim działaniu, by zapewnić wszystkim równe szanse oraz możliwości bezpiecznego funkcjonowania w mieście".
W czerwcu w serwisie warszawa.ngo.pl będziemy pisać i rozmawiać właśnie o tym, jak miejskie instytucje i organizacje pozarządowe już uwzględniają lub jak powinny uwzględniać perspektywę różnorodnościową w swych działaniach i podejmowanych decyzjach.
Czego możecie się spodziewać?
- Przybliżymy założenia Polityki różnorodności społecznej i Karty Różnorodności.
- Pokażemy, jak różnorodna jest Warszawa.
- Zaprosimy Was na live warszawa.ngopl z wiceprezydentką Aldoną Machnowską-Górą.
- Będzie także o zarządzaniu różnorodnością w samorządzie i o tym, w jaki sposób działania organizacji wspófinansowane przez Miasto realizują założenia Polityki różnorodności społecznej.
Zaglądajcie w czerwcu na warszawa.ngo.pl!
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23