W 2020 r. organizacje pozarządowe, realizujące zadania publiczne samorządów, po raz pierwszy korzystały z procedur konkursowych i sprawozdawczych, w których uwagę zwracano przede wszystkim na osiągane rezultaty działań. Na to nowe wyzwanie nałożyły się dodatkowo problemy związane z pandemią. W kwietniu w serwisie warszawa.ngo.pl spróbujemy podsumować roczne doświadczenia z rozliczeniem z rezultatów.
Nowa procedura konkursowa - zgodna z rozporządzeniami Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z 2018 r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego oraz w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań - weszła w życie w Warszawie w marcu 2019 r.
Zlecanie zadań publicznych. Nowe wzory i rozliczanie za rezultaty >
Nowa procedura konkursowa w Warszawie. Czytajcie ogłoszenia konkursowe >
Za nami rok stosowania nowych zasad
W praktyce oznaczało to, że dopiero w projektach realizowanych w 2020 r. (o ile nie były to zadania wieloletnie i umowy zostały podpisane przed marcem 2019 r.) stosowano nowe reguły, polegające na rozliczaniu organizacji z rezultatów podejmowanych działań, a nie jedynie z wydanych pieniędzy (na podstawie zestawu faktur). Stosowanie nowych zasad realizacji zadań publicznych było w 2020 r. dodatkowo utrudnione przez organiczenia spowodwane epidemią koronawirusa.
W styczniu 2021 r. do biur i dzielnic wpłynęły pierwsze sprawozdania z projektów realizowanych w ten sposób. Za nami rok stosowania nowych zasad. W kwietniu w serwsie warszawa.ngo.pl spróbujemy przyjrzeć się doświadczeniom organizacji i urzędników, związanych z nową procedurą.
Rezultaty i wskaźniki
Jedna z większych obaw – zarówno wśród urzędników, jak i organizacji – wiązała się z koniecznością określenia rezultatów w taki sposób, aby organizacje umiały się z nich rozliczyć i sprawozdać. Czy te obawy były na wyrost? Czy organizacje sprostały tym wyzwaniom? Na ile komisje dialogu społecznego sprawdziły się jako gremia konsultujące ogłoszenia konkursowe? O to będziemy pytać urzędników i organizacje.
O rezultatach i wskaźnikach będzie także mowa podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego, które odbędzie się on-line 20 kwietnia 2021 r.
Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz ekspertki SCWO odpowiedzą na najczęściej trafiające do SCWO pytania od organizacji dotyczące rozliczenia z rezultatów.
Zapraszamy do lektury!
Bezpłatna pomoc dla organizacji pozarządowych!
Nie wiesz, jak napisać ofertę na realizację zadania publicznego? Jak dobrze określić rezultaty swoich działań? Na co zwrócić uwagę czytając ogłoszenie konkursowe? Jak złożyć wniosek poprzez generator witkac.pl?
Stołeczne Centrum Wspierani Organizacji Pozarządowych oferuje bezpłatne szkolenia, porady i konsultacje w tym zakresie.
Dowiedz się, jakie szkolenia obecnie prowadzimy >
ZOABCZ TAKŻE: O dotacjach dla NGO w Warszawie >
Pracujemy od poniedziałku do piątku, między 9:00 a 17:00. Możesz do nas zadzwonić i otrzymać poradę telefoniczną albo wysłać maila.
Zadzwoń: (22) 828 91 23
Napisz: scwo@warszawa.ngo.pl
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23