Stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony o kolejny miesiąc. To oznacza, że przepisy, z których korzystają organizacje pozarządowe, nadal działają. Chodzi o możliwości decydowania i spotykania się z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, a także o przedłużanie kadencji zarządów.
Stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony do 31 października 2022 r. Ostatnio przedłużano go w sierpniu i wtedy również zdecydowano się go przedłużyć o miesiąc (do końca września).
Przedłużenie stanu epidemicznego ogłoszono rozporządzeniem, które pojawiło się w Dzienniku Ustawa 29 września.
zobacz:
Informacje z serwisu samorząd.pap.pl: Stan zagrożenia epidemicznego przedłużony do końca października
Rozporządzenie z przedłużeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Dzienniku Ustaw z 2022 r. poz. 2019
Dlaczego przedłużanie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego ma znaczenie dla organizacji pozarządowych?
W czasie epidemii, ale także w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, organizacje pozarządowe korzystają z przepisów, które w założeniu miały im ułatwić działania w tych dwóch stanach. Wprowadzono je na początku pandemii, kiedy okazały się naprawdę niezbędne dla wielu NGO-sów. Przepisy te działają nadal. Należy na bieżąco śledzić kiedy wraz z omawianymi stanami wygasną. Dlaczego to ważne?
Przypominaliśmy już o tym w maju 2022 roku, kiedy wyszliśmy ze stanu epidemii i przeszliśmy do stanu zagrożenia. Chodzi o dwie grupy przepisów - dwie możliwości.
Kadencje
Jeśli w okresie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego organizacja pozarządowa ma kłopot z wybraniem nowego zarządu, komisji rewizyjnej czy innego statutowego organu, którego kadencja upływa, może poczekać. Kadencja dotychczasowego organu będzie trwać do końca epidemii (lub stanu zagrożenia) plus dwa miesiące.
Organizacja MOŻE - nie musi przedłużać kadencji.
więcej na ten temat w artykule: Epidemia i zarządy organizacji. Mamy jeszcze czas, ale warto już pomyśleć o zmianach
Decyzje i spotkania
Organizacje, żeby sprawnie działać, muszą podejmować decyzje, często również w trakcie spotkań (np. określonych organów - zarządu czy walnego zebrania w stowarzyszeniach). Spotykanie się i decydowanie nie zawsze było łatwe w "normalnych" czasach (np. gdy członkowie NGO rozproszenie byli po całej Polsce), ale z nastaniem pandemii stało się szczególnie trudne. Dlatego stworzono organizacjom specjalne możliwości:
- możliwość podejmowania uchwał w trybie obiegowym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej - czyli można podjąć decyzję, w ogóle nie organizując spotkania (nawet takiego w trybie online),
- możliwość organizowania spotkań online (np. walnego zebrania, posiedzenia komisji rewizyjnej, posiedzenia zarządu etc.), podczas których obradujemy i głosujemy.
Przepisy, które dały w pandemii powyższe możliwości, są ważne szczególnie dla NGO-sów, które decyzji i spotkań innych niż "analogowe", nie przewidziały w swoich statutach.
więcej na ten temat w artykule: Decyzje online w organizacjach pozarządowych. To, do czego przywykliśmy w epidemii wygaśnie wraz z nią
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23