Pandemia pogorszyła sytuację 65 procent NGO-sów – wynika z przeprowadzonych na przełomie 2020 i 2021 roku badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, w których udział wzięło 850 organizacji i stowarzyszeń. Podsumowując oparty na raporcie cykl „Rok w pandemii”, przypominamy wszystkie materiały, które w nim się ukazały.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. W jego piątej odsłonie – „Rok w pandemii” – przyjrzeliśmy się III sektorowi po kilkunastu miesiącach zmagań z koronawirusem.
Podsumowując cykl, zbieramy dla naszych Czytelników i Czytelniczek, wszystkie materiały, które w nim się ukazały.
Raport
Pandemia pogorszyła sytuację 65 procent NGO-sów – wynika z przeprowadzonych na przełomie 2020 i 2021 roku badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, w których udział wzięło 850 organizacji i stowarzyszeń. Wzrost stresu związanego z pracą w organizacji odnotowano 63 procent badanych. Działalność 30 procent NGO-sów jest zawieszona. 70 procent organizacji jako problem odbiorców swoich działań wskazuje izolację i osamotnienie, 63 procent niepewność i obawę o przyszłość, a 46 procent ograniczony dostęp do usług medycznych, rehabilitacji, terapii i środków ochrony. 21 procent NGO-sów deklaruje, że liczba osób współpracujących z nimi okazjonalnie w ramach umów cywilno-prawnych spadła.
Rok w pandemii. Lekcje z nowej rzeczywistości
W ciągu ostatniego roku zmienił się tryb funkcjonowania organizacji i potrzeby odbiorców ich działań, ale nie idee i cele. Jak trzeci sektor radzi sobie w pandemii COVID-19?
Wróciliśmy do organizacji społecznych, które niecały rok wcześniej, na samym początku pandemii, odpowiadały na zadane im przez nas pytanie: co już zmieniła i co jeszcze zmieni w ich działaniach pandemia.
Terapia uzależnień w pandemii. Towar pierwszej pomocy
Marcin i Piotr są trzeźwiejącymi alkoholikami. Dla tej grupy osób lockdown, który wprowadzono w Polsce w marcu 2020 roku w związku z epidemią koronawirusa oznaczał w najlepszym wypadku koniec leczenia, a w najgorszym – powrót do picia. W ciągu kilku tygodni osobom uzależnionym od alkoholu odcięto w zasadzie wszystkie możliwe drogi wsparcia. Mitingi AA, czyli spotkania społeczności Anonimowych Alkoholików zostały wstrzymane, psychoterapie zawieszone, a ośrodki stacjonarne nie przyjmowały pacjentów. Następnie to, co było możliwe, przeniesiono do internetu.
– Od marca do grudnia ubiegłego roku mamy do czynienia z dużą ilością nawrotów choroby. Sytuacja jest bardzo trudna i mamy dużo pracy. Nasze działania to nie jest towar luksusowy, tylko towar pierwszej pomocy – komentuje Piotr Gronkiewicz, szef zarządu warszawskiego stowarzyszenia Promocji Abstynenckiej Klub Uzależnień od A do Z „U Pima”.
Jak wygląda terapia uzależnień w pandemii?
Pod lupą: rok w pandemii. Terapia uzależnień. Towar pierwszej pomocy
Jakub Wygnański: Czas małych zwinnych ssaków [Wywiad]
– Musimy zrewidować modernistyczne przekonanie o ludzkiej potędze, aroganckie poczucie, że możemy wszystko kontrolować i przewidywać. Kruchość, która się ujawniła, powinna nas wiele nauczyć, skłonić do pomyślenia na nowo o świecie i naszym miejscu w nim. Jeśli kiedykolwiek istniał potencjał głębokiej zmiany, to teraz – mówi Jakub Wygański.
Kto jest dinozaurem, a kto małym zwinnym ssakiem? Prezes Stoczni odpowiada na pytania o lekcje z pandemii i sytuację organizacji.
Pod lupą: rok w pandemii. Jakub Wygnański: Czas małych zwinnych ssaków [Wywiad]
Jak rok pandemii wpłynął na pracę w NGO? Raport z badań Klon/Jawor
Jak pandemia zmieniła sposób pracy w organizacjach pozarządowych? Czy wszystkie stowarzyszenia i fundacje korzystają z pracy zdalnej? Jak liderzy organizacji czują się po roku działania w pandemii?
W drugim raporcie opublikowanym w cyklu "Rok w pandemii" przyglądamy się, jak zmiana trybu pracy, w szczególności praca zdalna, wpłynęła na organizacje, jak jest przez ich przedstawicieli oceniana i na ile trwałe będą zmiany w sposobie pracy wywołane przez pandemię.
Pod lupą: rok w pandemii. Jak wpłynął na pracę w NGO? Raport z badań Klon/Jawor
Co zmieniło się w sytuacji organizacji społecznych w Polsce?
Jak pandemia wpłynęła na organizacje społeczne? Przebadaliśmy 850 organizacji w Polsce i znamy odpowiedź na to pytania. Oprócz tekstów zespół ngo.pl i Badań Klon/Jawor przygotował wideo.
Pod lupą: rok w pandemi. Co zmieniło się w sytuacji organizacji społecznych w Polsce? [Animacja]
Młodzi lekarstwem na kryzys
Na młodych często się narzeka. A wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć, jak wiele dobrego robią na rzecz innych podczas pandemii koronawirusa. Bohaterami tekstu są druhna Krysia Paszko, uczniowie Pracowni Innowacji III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, realizujący projekt 3CLASS, założycielki Fundacji Akcja Menstruacja, a także aktywistki i aktywiści Nastoletniego Azylu.
Trzy ważne problemy organizacji pozarządowych
Jakie są trzy ważne problemy, z jakimi mierzą się dziś organizacje pozarządowe? Na wideo ngo.pl i Badań Klon/Jawor opowiadają o nich Marta Gumkowska i Beata Charycka, badaczki Klon/Jawor, autorki raportu “Rok w pandemii”. Zawieszanie działań, relacje z samorządem oraz kondycja liderek i liderów – to wyzwania omówione w filmie. Poznaj kluczowe dane oraz ich znaczenie dla przyszłości sektora społecznego w Polsce.
Pod lupą: rok w pandemii. Trzy ważne problemy organizacji pozarządowych [Wideo]
Dajmy szkołom większą elastyczność i wsparcie
Sens szkoły materializuje się w trzech obszarach: budowa podmiotowości młodego człowieka, dostarczenie mu wiedzy, która pozwala zrozumieć świat oraz dostarczenie mu kompetencji, które pozwalają w tym świecie się poruszać. I żadnego z tych elementów nie można zaniedbać, również w trakcie pandemii. O tym, jak szkoły radzą sobie w edukacji zdalnej, co robi Centrum Edukacji Obywatelskiej, by je wesprzeć i jakie wnioski z kryzysu można wyciągnąć na przyszłość mówi w wywiadzie dr Jędrzej Witkowski, prezes CEO.
Pod lupą: rok w pandemii. Jędrzej Witkowski: Dajmy szkołom większą elastyczność i wsparcie
Jak się czujesz? Rozmowa #ngoplLIVE
Wzrost stresu związanego z pracą po roku w pandemii odnotowano u 63% organizacji społecznych – wynika z badania 850 NGO-sów, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. 70% organizacji jako problem odbiorców swoich działań wskazuje izolację i osamotnienie, 63% przedstawicieli organizacji pozarządowych – niepewność i obawę o przyszłość.
O kondycji społeczeństwa po roku w pandemii mówiły podczas lajwu portalu ngo.pl dr Maria Baran i dr Marzena Cypryańska-Nezlek, psycholożki z Uniwersytetu Społeczno-Humanistycznego SWPS. Z kolei dr Katarzynę de Lazari-Radek, filozofkę z Uniwersytetu Łódzkiego, zapytaliśmy o to, czy pandemia nas zmieniła.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.