Nowelizacja pożytku. Znika wybrana fundacja, zostają fundacje Skarbu Państwa
Premier i Minister Spraw Zagranicznych zlecają zadania z zakresu pomocy Polonii i Polakom za granicą bez konkursu. Środki przekazywane w ten sposób będą mogły trafić tylko do fundacji Skarbu Państwa. Nowe przepisy znajdą się w dodanym do ustawy pożytkowej artykule 11ba.
O proponowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego pisaliśmy jeszcze w 2021 r., zob. Nowelizacja pożytku. Tryb zlecania zadań dla jednej wybranej fundacji. Pod koniec czerwca projekt powrócił w nowym kształcie - równie kontrowersyjnym.
Za możliwością powierzania fundacjom utworzonym przez Skarb Państwa realizacji określonych zadań z pominięciem trybu konkursowego przemawia fakt, że Skarb Państwa wykonuje wobec nich prawa fundatora oraz sprawuje nadzór wynikający z ustawy o fundacjach. Proponowane rozwiązanie pozwoli więc w znacznie lepszym stopniu niż przez inne uprawnione podmioty zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa, zwłaszcza w przypadku najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych o charakterze strategicznym.
Nowa wersja bez konkretnego wskazania, ale z ograniczeniem podmiotów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie rezygnuje ze swojego zamiaru, który polega na umożliwieniu mu rezygnacji z trybu konkursowego oraz na ograniczeniu kręgu podmiotów, które mogą otrzymać wsparcie.
W poprzedniej wersji zamiar ten był bardzo konkretny i sprowadzał się do wpisania w ustawie o działalności pożytku jednej fundacji - Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Miała ona bez konkursu otrzymywać środki na realizację zadań "ze względu na szczególne warunki polityczne w państwie, w którym ma być realizowane zadanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 28 [sfera pożytku: pomocy Polonii i Polakom za granicą], lub na charakter tego zadania związany z pozyskaniem, remontem albo utrzymaniem w należytym stanie technicznym nieruchomości służących działalności o charakterze polonijnym w zakresie poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji, a także organizacji, integracji i aktywizacji środowiska polonijnego". Taki kształt przepisu nie podobał się Rządowemu Centrum Legislacji. "Wątpliwości budzi wskazanie w projektowanych przepisach wprost podmiotu, któremu zostaną powierzone zadania publiczne" - przeczytamy w stanowisku RCL-u.
Czerwcowa wersja projektu to próba osiągnięcia podobnego rezultatu, ale bez wskazania na jeden wybrany podmiot. W nowej wersji podmiotami, którym można zlecić zadanie bez konkursu, są fundacje Skarbu Państwa. Jak wynika z uzasadnienia (cytat wyżej) władze nie ufają organizacjom, których same nie zakładały i w przypadku pomocy Polonii i Polakom za granicą dążą do powierzania zadań fundacjom, nad którymi rząd ma kontrolę, co pozwoli "w znacznie lepszym stopniu (…) zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa".
Minister Spraw Zagranicznych będzie musiał się podzielić swoją nową kompetencją z premierem. Do przepisu dopisano bowiem Prezesa Rady Ministrów - on też będzie mógł zlecać te same zadania bez konkursu fundacjom Skarbu Państwa. Wcześniej miał to być przepis tylko dla jednego ministra.
proponowany kształt artykułu 11ba ustęp 1
Prezes Rady Ministrów lub minister właściwy do spraw zagranicznych, jeżeli jest to niezbędne ze względu na ochronę istotnych interesów środowisk polskich za granicą lub dla realizacji strategicznych celów polityki polonijnej rządu, mogą zlecać z pominięciem otwartego konkursu ofert realizację zadań publicznych w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 28, fundacji utworzonej przez Skarb Państwa. Przepisy art. 47 oraz art. 151 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych stosuje się odpowiednio.
Zobacz cały projekt w serwisie legislacja.gov.pl
Nowa wersja projektu, uzasadnienia i OSR znajduje się w zakładce "Komisja Prawnicza". Ma datę opublikowania 30 czerwca oraz datę wersji 13.06 (projekt) i 9.06 (uzasadnienie i OSR).
Opublikowanie nowej wersji projektu (i innych dokumentów) w zakładce "Komisja Prawnicza" wskazuje, że projekt w najbliższym czasie powinien trafić do Rady Ministrów, a w następnej kolejności do Sejmu. Będzie to kolejna w tym roku nowelizacja ułatwiająca rządowi działanie bez konkursu. Poprzednia weszła w życie pod koniec kwietnia (zob. Weszły w życie najnowsze zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23