Łukasz Gorczyński, członek Zarządu OFOP kandydatem OFOP do Rady Narodowego Instytutu Wolności
Minister Agnieszka Buczyńska ogłosiła nabór na członków Rady Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW). Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zgłasza kandydaturę Łukasza Gorczyńskiego, członka Zarządu OFOP.
Jak organizacja może wesprzeć kandydaturę
Instrukcja krok po kroku:
- pobierz oświadczenie (kliknij TU)
- wypełnij oświadczenie w wersji elektronicznej,
- podpisz oświadczenie zgodnie ze sposobem reprezentacji organizacji podpisem ePUAP – profil zaufany (lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym),
- odeślij podpisane oświadczenie na adres: ofop@ofop.eu do dnia 18 stycznia 2024 r. (czwartek)
- jeśli wypełnisz oświadczenie w wersji papierowej, prześlij je na adres OFOP, 00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 5 lok. 3.
W przypadku wyboru Łukasza Gorczyńskiego do Rady NIW jego aktywność, w ramach ustawowych kompetencji Rady, podejmowana będzie przez pryzmat założeń wyszczególnionych w liście Karoliny Dreszer-Smalec do Ministry Agnieszki Buczyńskiej (treść listu publikujemy też poniżej).
Kandydatem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych do Rady Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest Pan Łukasz Gorczyński - członek Zarządu OFOP.
W przypadku wyboru Pana Gorczyńskiego do Rady NIW jego aktywność, w ramach ustawowych kompetencji Rady, podejmowana będzie przez pryzmat poniższych założeń.
NIW powinien pełnić wyłącznie funkcję administracyjną względem Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wybór Dyrektora NIW powinien być dokonany w transparentnym procesie uwzględniającym głos reprezentacji trzeciego sektora.
Docelowo należy dążyć do modelu zakładającego dystrybucję jak największej ilości środków z ww. Funduszu przez operatorów społecznych. Całości powinny towarzyszyć takie zmiany w prawie, które zabezpieczą ww. przed upolitycznieniem, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach a operatorów społecznych przed negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z niezawinionych przez nich sytuacji zw. z procesem dystrybucji środków.
Programy wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego powinny być operacjonalizacją strategii rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, stworzonej w oparciu o rzetelną diagnozę, partycypacyjny proces uwzględniający możliwie jak najszerszą reprezentację sektora, doświadczenia (w tym te negatywne) z lat poprzednich i stałą ewaluację.
Programy powinny być konsultowane w sposób aktywny i z wykorzystaniem dobrych praktyk, w tym szeregu spotkań on-line przybliżających w możliwie powszechnie zrozumiały sposób treści danych dokumentów.
Administracja publiczna powinna w tym procesie pełnić rolę służebną, niezbędną dla zachowania właściwej dynamiki procesu. Przy organizacji tego procesu powinno korzystać się z ew. podwykonawstwa podmiotów społecznych, które mają doświadczenie w procesie konsultacji i programowania.
Standard i dobre praktyki wypracowane względem wydatkowania środków z Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego powinny służyć jako modelowe dla wydatkowania środków w ramach innych rządowych i samorządowych środków dotacyjnych oraz środków, które przekazywane są przez powiązane z władzą polityczną fundacje. W możliwie jak największym stopniu standardy te powinny być zbliżone ze standardami ustawy o pożytku, również wymagającej nowelizacji. Władza szczebla centralnego nie powinna mieć większej swobody dystrybucji środków, niż władza szczebla samorządowego.
Za niedopuszczalne uznajemy praktyki, które mają zmierzać w kierunku odwrócenia procesów polegających na wydatkowaniu środków przez operatorów społecznych (patrz - chęć zawłaszczenia przez Min. Glińskiego dystrybucji funduszy norweskich) lub samych obywateli (patrz - chęć zawłaszczenia przez NIW dystrybucji 0,5% podatku w momencie reformy mechanizmu 1%).
Jako pozytywne ocenia się wszystkie dążenia zmierzające do zwiększenia aktywności członkowskiej w organizacjach pozarządowych - tak ilościowej, jak i jakościowej - w przedmiocie zrzeszania się zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.
Wszystkie decyzje Rady NIW, w tym materiały robocze, powinny być publicznie i powszechnie dostępne.
Karolina Dreszer-Smalec
Prezeska Zarządu OFOP
Kontakt w sprawach merytorycznych i organizacyjnych w związku z wyborem Łukasza Gorczyńskiego do Rady NIW:
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
ul. Szpitalna 5 lok. 3 00-031 Warszawa
kom.: 784 568 232, e-mail: ofop@ofop.eu
Strona do podpisu ePUAP
Pełna treść ogłoszenia o naborze na stronie Komitetu ds. Pożytku Publicznego
Źródło: ofop.eu
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.