Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My oraz dyrektor w Fundacji Fundusz Współpracy, kandydatem do Rady Narodowego Instytutu Wolności
Stowarzyszenie Europa i My oraz Fundacja Fundusz Współpracy zgłaszają kandydaturę Daniela Prędkopowicza do Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW).
Dlaczego kandyduję do Rady NIW?
Zdecydowałem się kandydować na członka Rady Narodowego Instytutu Wolności, ponieważ wierzę, że wspólnie możemy przyczynić się do ważnych zmian w funkcjonowaniu instytucji, która powstała, aby wspierać działania różnego rodzaju organizacji, a także aktywnych obywateli.
Moja decyzja o kandydowaniu wynika z głębokiego przekonania o znaczeniu społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju oraz potrzebie jego dalszego rozwoju i wsparcia. Szczególnie istotne jest wspieranie tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę pozarządową, są na starcie, szukają możliwości i uczą się procesów rządzących współpracą między sektorami: publicznym, prywatnym i tym obywatelskim, pozarządowym. Ważne jest, aby na tej drodze NIW był instytucją, która pokazuje, że ważne są nie tyle środki finansowe, poglądy polityczne i układy, co zasady, takie jak zaufanie, przejrzystość i uczciwość.
Kim jestem?
Znacie mnie. Przez lata swojej pracy zawodowej i społecznej zdobyłem doświadczenie, które pozwala mi zrozumieć wyzwania, przed którymi stoi NIW oraz wypracować skuteczne rozwiązania jego naprawy. Współtworzyłem i od lat kieruję lokalnym Stowarzyszeniem Europa i My, które aktywnie wspiera liderów, inicjatywy obywatelskie, młodzież i seniorów. Prowadzimy konkursy grantowe takie jak Działaj Lokalnie czy Mazowsze Lokalnie, w ramach których wsparliśmy już blisko 1500 projektów.
Od 2011 roku pracuję w Fundacji Fundusz Współpracy, gdzie współtworzę, koordynuję i nadzoruję wiele projektów społecznych z zakresu innowacji i ekonomii społecznej, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz partycypacji publicznej.
Mam duże doświadczenie w realizacji projektów grantowych i doradczych dla sektora pozarządowego i samorządu terytorialnego. Na co dzień współpracuję z małymi stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich, gminami, powiatami, czy samorządami województw, a także wieloma ministerstwami.
Działania w wielu organizacjach i na rzecz setek innych instytucji, praca w kilku ciałach konsultacyjno-doradczych (Mazowiecka Rada Działalności Pożytku Publicznego dwóch kadencji), komitetach monitorujących fundusze europejskie (RPO WM, FEM, FEPW) czy rozwój ekonomii społecznej (Mazowiecki Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej) pokazały, że praca i dialog są dla mnie jednymi z najważniejszych wartości i chciałbym je przenieść do Rady NIW.
Co chcę zmienić?
Jednym z moich głównych celów jest depolityzacja działalności NIW. Uważam, że instytucja ta, pomimo swojego organizacyjnego umiejscowienia, czy wręcz z powodu tego umiejscowienia, powinna służyć społeczeństwu w sposób transparentny i neutralny, bez wpływu partyjnych nacisków.
Moim zdaniem, kluczowe jest stworzenie otwartego dialogu między różnymi grupami społecznymi oraz promowanie inicjatyw, które będą wspierać rozwój obywatelski i demokratyczne wartości bez względu na poglądy polityczne, a z uwagi na wartość merytoryczną, którą będzie społeczeństwo bardziej ufające sobie, bardziej współpracujące i otwarte.
Będąc członkiem Rady NIW chciałbym skoncentrować się m.in. na:
- Zwiększeniu transparentności działania NIW, co pozwoli na lepszą kontrolę społeczną i zwiększy zaufanie do instytucji;
- Analizie efektywności dotychczasowej oferty programowej NIW, a także wprowadzeniu nowych instrumentów;
- Usprawnieniu zasad wyboru projektów, ujednoliceniu podejścia ekspertów i wyrównaniu ich ocen, tak aby było pewne, że dwoje ekspertów przydzielonych do projektu rozumiało go tak samo i oceniało w podobny sposób;
- Wzmocnieniu współpracy z organizacjami pozarządowymi i aktywistami społecznymi, aby ich głos był lepiej słyszalny i miał większy wpływ na kształtowanie polityki publicznej;
- Rozwoju programów edukacyjnych i szkoleniowych, które będą podnosić świadomość obywatelską i umiejętności działania w społeczeństwie.
Wierzę, że moje doświadczenie i zaangażowanie mogą przyczynić się do pozytywnych zmian w Narodowym Instytucie Wolności. Będę wdzięczny za Wasze wsparcie i pomoc w promowaniu mojej kandydatury. Razem możemy pracować na rzecz lepszego i silniejszego społeczeństwa obywatelskiego.
Jak poprzeć moją kandydaturę?
Jeśli zgadasz się z moim stanowiskiem, bardzo proszę podpisz oświadczenie o poparciu mojej kandydatury.
Pobierz oświadczenie: POBIERZ TUTAJ
Wypełnij oświadczenie w wersji elektronicznej.
Podpisz oświadczenie zgodnie ze sposobem reprezentacji organizacji podpisem ePUAP – profil zaufany (lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym),
Odeślij podpisane oświadczenie na adres: stowarzyszenie@europaimy.org do dnia 21 stycznia 2024 r. (niedziela).
Ogłoszenie o naborze na stronie Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Bardzo dziękuję, jeśli zdecydujesz się mnie poprzeć. Jednocześnie będę zobowiązany, za zachęcenie innych NGO do tego.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, proszę pisz stowarzyszenie@europaimy.org.
Źródło: Stowarzyszenie Europa i My