Wraz z prezydentem Rafałem Trzaskowskim w warszawskim ratuszu pojawili się nowi urzędnicy i urzędniczki, wśród nich miejskie aktywistki.
W piątek, 23 listopada, Rafał Trzaskowski – nowy Prezydent m.st Warszawy przedstawił zespół swoich najbliższych współpracowników.
Niektórzy z nich są już znani mieszkańcom Warszawy, ponieważ współpracowali z Hanną Gronkiewicz-Waltz, ale pojawiły się także nowe nazwiska.
Kto nadzoruje polityki miejskie ważne dla NGO
Z punktu widzenia organizacji pozarządowych istotne jest, kto będzie się zajmował tymi politykami miejskimi, w których Miasto najczęściej współpracuje z NGO.
A zatem:
- wiceprezydent Paweł Rabiej będzie nadzorował m.in. Biuro Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biuro Polityki Zdrowotnej;
- wiceprezydent Renata Kaznowska będzie nadzorowała Biuro Sportu i Rekreacji, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Biuro Edukacji i Biuro Polityki Lokalowej;
- wiceprezydent Michał Olszewski będzie nadzorował m.in. Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju.
Ponadto stanowisko Sekretarza m.st. Warszawy nadal będzie piastował Marcin Wojdat, który do tej pory był przedstawicielem Prezydenta m.st. Warszawy w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, a zanim objął funkcję sekretarza był dyrektorem Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. organizacji pozarządowych.
Nowe stanowiska
Prezydent Rafał Trzaskowski stworzył także dwa nowe stanowiska: dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni oraz dyrektorki koordynatorki ds. kultury i komunikacji społecznej. Oba stanowiska powierzono miejskim aktywistkom: Justynie Glusman, która będzie nadzorować Biuro Ochrony Środowiska oraz Aldonie Machnowskiej-Górze, która ma się zajmować sprawami podlegającymi pod Biuro Kultury oraz Centrum Komunikacji Społecznej.
Aktywistki w ratuszu
Justyna Glusman jest absolwentką SGH i London School of Economics, gdzie obroniła doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych. Posiada doświadczenie pracy w instytucjach samorządu terytorialnego i administracji publicznej, a także w sektorze prywatnym. Prowadzi wykłady na podyplomowych studiach zarządzania miastem na SGH, publikuje na tematy dotyczące samorządu terytorialnego. Od ponad 10 lat działa w stowarzyszeniu Ochocianie na rzecz „miasta w ludzkiej skali”, dobrej przestrzeni publicznej i budowania prawdziwej wspólnoty samorządowej. W ramach działalności społecznej od wielu lat zajmowała się sprawami ochrony środowiska i zieleni - m.in. pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego ds. Środowiska Przyrodniczego przy Biurze Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.
Aldona Machnowska-Góra - absolwentka filologii Uniwersytetu Warszawskiego współtwórczyni programu dla Warszawy Rafała Trzaskowskiego, działaczka społeczna i animatorka kultury, producentka spektakli i festiwali teatralnych, od 2016 r. wicedyrektorka Teatru Studio w Warszawie współautorka „Programu Rozwoju Kultury Warszawa 2020. Miasto kultury i obywateli, przyjętego w 2012 r. uchwałą Rady Miasta jako oficjalna polityka kulturalna Warszawy.
W latach 2013-14 członkini zespołu sterującego przy Biurze Kultury ds. wdrażania PRK; od 2006 do 2014 członkini prezydium i przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury przy Biurze Kultury. Wcześniej była dyrektorką Teatru Warsawy i dwunastu edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego; przez kilka lat koordynatorka Warszawskiego Inkubatora Kulturalnego – projektu szkoleniowego skierowanego do młodych fundacji i stowarzyszeń.
Priorytety prezydenta Trzaskowskiego
W poniedziałek, 26 listopada, poznaliśmy także listę priorytetów Prezydenta Trzaskowskiego, czyli tych punktów w jego programie wyborczym, którymi chce się zająć w pierwszej kolejności i w najbliższym czasie.
Są to: bezpłatne żłobki od września 2019 r., edukacja (m.in. podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty oraz pilotażowy program 100 zł na zajęcia dodatkowe), wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, zdrowie (m.in. dodatkowe, weekendowe i świąteczne dyżury lekarskie, utrzymanie programu in vitro, miejski program szczepień przeciwko HPV dla dzieci), program budowy mieszkań miejskich, sport (zwiększenie budżetu na zajęcia sportowe dla dzieci, program zadaszenia Orlików i Syrenek, inwestycje sportowe), poprawa komunikacji miejskiej, więcej zieleni, walka ze smogiem, bezpieczeństwo.
Ponad to Prezydent zapowiedział także: rychłe spotkanie ze Społeczną Radą Kultury, z którą chce skonsultować kierunki na najbliższe miesiące; rozpoczęcie prac nad uruchomieniem nowego programu wynajmu lokali będących w zasobie miasta „Lokal na kulturę”; doprowadzenie do rozwiązania trudnej sytuacji Osiedla Jazdów i rozpoczęcie budowy nowych domów kultury na Bemowie i na Ursynowie.
Wśród priorytetów znalazły się także sprawy społeczne. Rafał Trzaskowski chce, aby do końca stycznia powstał katalog praktyk dotyczących reagowania na przemoc domową, łańcuch pomocy od interwencji kryzysowej po pomoc prawną i psychologiczną. Zapowiedział również powołanie pełnomocniczki ds. kobiet i rady ds. kobiet (po konsultacji ze środowiskami kobiecymi). Razem z organizacjami reprezentującymi społeczność LGBT chce zakończyć prace nad ustaleniem zakresu i podpisać deklarację warszawskiej polityki miejskiej na rzecz tej społeczności. Zadeklarował, że podpisze i będzie wdrażał Kartę Różnorodności oraz przedstawi radzie miasta uchwałę dotyczącą podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23