Jak złożyć wniosek o dofinansowanie, czyli Procedura konkursowa w Warszawie od A do Z
Zbliża się czas ogłaszania konkursów ofert na realizację zadań publicznych w 2023 roku przez organizacje pozarządowe w Warszawie. W październiku, w serwisie warszawa.ngo.pl przybliżymy zapisy Procedury konkursowej i pokażemy, jak w praktyce przekładają się one na to, co powinny wiedzieć i zrobić organizacje społeczne, aby mieć szanse na uzyskanie dofinansowania swoich działań.
W Warszawie ogłaszanie konkursów, składanie ofert i ich ocena, podpisywanie umów i sprawozdawczość z realizacji zadań opisane są w tzw. Procedurze konkursowej.
W październiku w serwisie warszawa.ngo.pl:
- przybliżmy Wam zapisy Procedury konkursowej (wraz ze zmianami);
- podpowiemy, jak w praktyce się do nich zastosować i na co zwrócić uwagę,
- zaprosimy na szkolenia, podczas których dowiecie się, jak złożyć ofertę w konkursie;
- możecie także skorzystać z wiedzy i doświadczenia doradczyń i doradców SCWO, którzy podpowiedzą, jak przygotować i złożyć wniosek w konkursie.
Zapraszamy!
Kiedy ogłaszane są konkursy?
Oferty, czyli zadania, które dostaną dofinansowanie (dotację) są wybierane w konkursach.
Terminy ogłaszania konkursów ofert na dany rok zapisane są w rocznym programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych.
Program współpracy na 2023 rok przewiduje, że konkursy będą ogłaszane w następujących terminach:
1) do 30 listopada 2022 roku dla zadań realizowanych w trakcie całego 2023 roku lub w pierwszej jego połowie;
2) do 28 lutego 2023 roku dla zadań dotyczących wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii letnich na poziomie dzielnicowym. Dla konkursów ogłaszanych na poziomie biur, termin jest uzgadniany pomiędzy odpowiednim biurem a odpowiednim BKDS-em, jednak nie później niż do 28 kwietnia 2023 roku;
3) do 31 marca 2023 roku dla zadań realizowanych w drugiej połowie roku;
4) do 12 maja 2023 roku dla zadań realizowanych zgodnie z tokiem roku szkolnego.
Co to jest Procedura konkursowa?
Organizacja konkursów w Warszawie opisana jest w tzw. Procedurze konkursowej.
Procedura konkursowa to potocznie przyjęta nazwa dla wielu dokumentów dotyczących organizacji konkursów: Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wielu załączników (np. wzorów zarządzeń o ogłoszeniu konkursu wraz ze wzorem ogłoszenia, wzoru oferty konkursowej, wzoru umowy na realizację zadania publicznego, zarządzenia o powołaniu komisji konkursowej itd.)
W Procedurze opisane są kolejne etapy procesu ogłaszania, przeprowadzania i rozstrzygania konkursów dotacyjnych (otwartych konkursów ofert) – na poziomie wydziałów dzielnicowych i ogólnomiejskich biur.
Zmiany w Procedurze
Procedura w Warszawie jest przyjmowana zarządzeniem Prezydenta. To powoduje, że jest to dokument łatwy do zmiany, ponieważ formalnie nie wymaga np. konsultacji społecznych, jak w przypadku projektu uchwały. Jednak, jeśli w Procedurze są planowane lub wymagane jakieś zmiany, władze Warszawy od lat konsultują je z organizacjami pozarządowymi: zarówno w czasie otwartych konsultacji, jak i w ramach prac komisji dialogu społecznego.
Zmiany wprowadzane do Procedury wynikają np. z nowelizacji krajowych przepisów prawa lub z propozycji zgłaszanych przez organizacje pozarządowe.
Ostatnie zmiany w Procedurze zostały wprowadzone we wrześniu 2022. Konkursy ofert na 2023 r. będą organizowane już według nowych zasad.
Nowa procedura konkursowa. Niewielkie zmiany i doprecyzowanie zapisów >
CZYTAJ także w Poradniku warszawa.ngo.pl: O dotacjach dla NGO w Warszawie
Zmiany dotyczą m.in. wydłużenia terminu ogłoszenia wyników konkursu, wzorów ogłoszeń konkursowych, prac członków komisji konkursowych, udostępniania karty oceny oferty.
W październiku w serwisie warszawa.ngo.pl będziemy omawiać zapisy Procedury – także te nowe.
Skorzystaj z oferty SCWO!
Zamierzasz złożyć ofertę w którymś z konkursów na 2023 rok? Nie masz doświadczenia? Twoja organizacja składała już ofertę, ale nie otrzymała dofinansowania? Chcesz poznać, co się zmieniło w Procedurze? Skorzystaj z oferty Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji (SCWO).
W październiku przygotowaliśmy dla Was szkolenia:
- Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do Urzędu m.st. Warszawy krok po kroku
- Projekt społeczny – to proste!
Doradcy i doradczynie SCWO podpowiedzą Wam także, jak przygotować i złożyć wniosek w konkursie. Wystarczy zadzwonić (22 828 91 23) lub napisać (scwo@warszawa.ngo.pl), aby umówić się na konsultację. Możesz się z nami skontaktować także SMS-em: 501 979 159. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Zapraszamy!
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23