Wnioski oceniają wspólnie urzędnicy i przedstawiciele organizacji
Wnioski zgłoszone do konkursu ofert ocenia komisja konkursowa. Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w skład takie komisji wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki samorządu oraz organizacji pozarządowych. W Warszawie są to osoby wskazywane przez organizacje skupione w branżowych lub dzielnicowych komisjach dialogu społecznego.
Komisja konkursowa jest powoływana zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy lub uchwałą Zarządu Dzielnicy (w konkursach dzielnicowych).
Co najmniej dwie osoby ze strony społecznej i dwoje urzędników
W skład komisji wchodzą – po równo – co najmniej dwie osoby ze strony społecznej i dwoje urzędników (przedstawicieli lub przedstawicielek Prezydenta m.st. Warszawy).
Przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych do konkursów ogólnomiejskich, ogłaszanych przez biura Urzędu m.st. Warszawy, wskazują branżowe komisje dialogu społecznego (BKDS). W dzielnicach jest to zadanie dzielnicowych komisji dialogu społecznego (DKDS).
Propozycję składu komisji przygotowuje biuro (dla konkursów ogłaszanych przez to biuro) lub urząd dzielnicy (dla konkursów dzielnicowych).
Jeśli komisje dialogu społecznego w ciągu 14 dni nie wskażą swoich przedstawicieli do komisji, wówczas biuro lub Zarząd dzielnicy zwracają się o wskazanie przedstawiciela do innych BKDS lub – w przypadku dzielnicy – do właściwego merytorycznie BKDS (czyli zajmującego się tematyką, której dotyczy konkurs).
Jeśli komisje dialogu społecznego nie wskażą żadnych osób lub osoby wskazane nie wezmą udziału w posiedzeniu komisji, lub jeśli okaże się, że wskazane osoby mają konflikt interesów – komisja konkursowa pracuje bez udziału strony społecznej. Wówczas w jej pracach powinno wziąć udział co najmniej troje urzędników.
Komisja konkursowa może pracować online.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych pracujący w komisjach konkursowych nie otrzymują za to wynagrodzenia, natomiast urzędnicy wykonują tę pracę w ramach swoich obowiązków służbowych.
Wzory zarządzenia i uchwały o powołaniu komisji konkursowej
Zarządzenie Prezydenta lub uchwała Zarządy w sprawie powołania komisji konkursowej zamieszczane są:
- przez Gabinet Prezydenta lub urząd dzielnicy – w BIP-ie;
- przez biuro lub urząd dzielnicy – w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń;
- przez Pełnomocnika – na stronie internetowej Miasta.
Oświadczenie o bezstronności
Członkowie komisji konkursowej nie mogą mieć konfliktu interesów z organizacjami, które złożyły oceniane przez nich oferty. Dlatego w skład komisji konkursowej nie mogą wchodzić przedstawiciele organizacji pozarządowych, których oferta będzie opiniowana przez tę komisję.
Osoby (zarówno ze strony urzędowej, jak i społecznej), które są członkami komisji konkursowych, podpisują oświadczenie dotyczące bezstronności i poufności. W oświadczeniu o bezstronności i poufności deklarują m.in., że nie pozostają w związkach rodzinnych z członkami władz organizacji ubiegających się o dotacje lub w innych relacjach, które mogą mieć wpływ na ocenę wniosku o dotację. Oświadczają także, że nie są fundatorami żadnej z fundacji ubiegających się o dotację, nie byli (współ)pracownikami w ciągu ostatnich 12 miesięcy ani członkami władz tych organizacji w ciągu ostatnich 3 lat, a także, że nie pozostają w innych relacjach, które by mogły budzić wątpliwości co do ich bezstronności.
Ponad to zobowiązują się do nieujawniania informacji o przebiegu głosowania oraz o indywidualnych ocenach ofert formułowanych przez poszczególnych członków komisji konkursowej w trakcie prac komisji.
Zgoda na publikację imienia i nazwiska
Od 2022 roku w skład komisji konkursowej nie mogą wchodzić przedstawiciele i przedstawicielki organizacji, którzy nie zgadzają się na publikację imienia i nazwiska w projekcie zarządzenia Prezydenta w sprawie powołania komisji konkursowej.
Co ocenia komisja?
Komisja pracuje w takim zakresie, w jakim pozwala jej na to Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 15 ust. 1), a więc:
- ocenia możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową,
- ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego,
- ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa będą realizować zadanie publiczne
- bierze pod uwagę planowany przez organizację pozarządową udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego;
- bierze pod uwagę planowany przez organizację pozarządową wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków;
- bierze pod uwagę analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowych, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23