Możliwości jest mnóstwo. Wiele osób szybko i pochopnie zakłada formalne organizacje (stowarzyszenia lub fundacje), nie zdając sobie sprawy z odpowiedzialność, którą na siebie biorą. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, sprawdź, jak inaczej możesz zrealizować swoją pasję społecznikowską.
W lipcu naszym tematem miesiąca będzie zakładanie organizacji pozarządowej, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki warszawskiej. Będziemy podpowiadać, co trzeba zrobić, aby założyć stowarzyszenie lub fundację oraz jak i gdzie rejestruje się takie organizacje w Warszawie i na co trzeba zwrócić uwagę. Zanim jednak zaczniemy namawiać do tworzenia nowych organizacji, zachęcamy do chwili refleksji: po co w ogóle chcemy to robić.
Chcesz działać społecznie? Wyznacz cel
Chcesz rozpocząć działalność społeczną. Od czego zacząć? Zacznij od określenia tego, co chcesz zrobić. Większość osób ma jasno sprecyzowane "powołanie". Zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedz na nie najkonkretniej, jak się da.
Czy chcesz pomagać zgodnie ze swoimi kompetencjami? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak. Jednak po chwili zastanowienia może się okazać, że jest wręcz odwrotnie.
Wiele osób, w ramach pomocy, chce zajmować się sprawami, które w żaden sposób nie dotykają ich profesji / kompetencji. Po prostu ma być zaprzeczeniem ich codzienności. Nie ma w tym nic złego. By to wszystko miało sens i miało szansę stać się częścią Twego życia, musisz czuć się w tym dobrze.
Znamy wiele przypadków osób, które zatrudnione są w biurach, gdzie wykonują bardzo abstrakcyjną i nienamacalną pracę, a pomagają, pracując fizycznie, jako wolontariusze w domach pomocy lub schroniskach dla zwierząt. Często chcą mieć poczucie, że mają bezpośredni i natychmiastowy wpływ na rzeczywistość.
Co chcesz najbardziej zmienić / komu chcesz nieść pomóc? Różne osoby, w różny sposób trafiają na drogę zaangażowania społecznego. Niektórzy od zawsze wiedzą, że chcą sprawiać, by ostatnie dni osób w hospicjach było jak najlepsze. Inny kochają zwierzęta i nie mogą patrzeć na ich cierpienie. Jeszcze inni chcą zmieniać miasta, pomagać uchodźcom lub wspierać inne organizacje społeczne swoimi umiejętnościami (np. informatycznymi).
Czy już wiesz w jakiej przestrzeni chcesz działać? Czy interesuje Cię głównie to, co dzieje się w Twojej okolicy - na osiedlu, w dzielnicy, w całej Warszawie? A może jednak masz bardziej dalekosiężne plany i chcesz zmienić jakąś sytuację w całym kraju lub globalnie? Może na początek warto zweryfikować swoje zamierzenia zgodnie z zasadą "myśl globalnie, działaj lokalnie"?
Jak działać?
Możliwości jest mnóstwo. Wiele osób szybko i pochopnie zakłada formalne organizacje (stowarzyszenia, fundacje), nie zdając sobie sprawy z odpowiedzialność, którą na siebie biorą. Nie wiedzą, jakie wymagania formalne czy finansowe się z tym wiążą. Często też źle szacują swój realny stopień zaangażowania i możliwości pozyskiwania środków do działania. Warto rozważnie spojrzeć na rzeczywistość i codzienne zobowiązania. I dopasować do nich możliwe formy działalności społecznej.
Wolontariat
W Polsce jest ponad 120 tys. stowarzyszeń i fundacji. Z tego ponad 13 600 jest zarejestrowanych w Warszawie.
Większość z nich szuka ludzi do pomocy – wolontariuszy.
Wolontariat to:
- natychmiastowa pomoc – zgłaszasz się do organizacji i oni zajmą się wszystkim. Nie musisz się niczym przejmować. Prawdziwej pomocy będziesz mógł/-a udzielać od razu. Bez formalności związanych z zakładaniem organizacji, szukaniem środków czy docieraniem do potrzebujących (to często nie jest takie proste);
- bez dużych zobowiązań – możesz poświęcić tyle czasu, ile możesz i uważasz za słuszne. Nie musisz od razu składać długofalowych deklaracji;
- najbardziej odpowiedzialny start – jeśli się okaże, że ta forma świadczenia pomocy nie jest dla Ciebie – nic wielkiego się nie stanie. Nie będziesz mieć dużej odpowiedzialności na swoich barkach.
- poznasz wspaniałych ludzi – wolontariusze to wspaniali ludzie i z wolontariatu mogą się zrodzić prawdziwe przyjaźnie.
Publiczna zbiórka pieniędzy
Czasami chcesz pomóc w bardzo konkretnym celu, który nie będzie się powtarzał. Wtedy najlepiej zgłosić się do większej organizacji i poprosić o wsparcie lub zorganizować celową zbiórkę pieniędzy.
Inicjatywa lokalna
Jeśli masz konkretny pomysł do zrealizowania lub problem do rozwiązania i chcesz to zrobić na swoich zasadach – możesz skorzystać z możliwości, jakie daje tzw. inicjatywa lokalna. Inicjatywa lokalna działa w Warszawie od 2013 roku. To jedna z trzech – obok budżetu partycypacyjnego i konsultacji społecznych – możliwości, jakie samorząd daje mieszkańcom, aby mogli wpływać na to, co dzieje się w ich okolicy. Mieszkańcy nie tylko zgłaszają swoje pomysły, ale też w bardzo dużym stopniu odpowiadają za ich późniejszą realizację.
Realizując inicjatywę lokalną nie otrzymacie bezpośredniego wsparcia finansowego: to narzędzie zakłada współpracę obu stron (mieszkańców i samorządu) w celu zrobienia czegoś dobrego i potrzebnego społeczności lokalnej. Wkład mieszkańców w realizację pomysłu polega na pracy społecznej. Urząd nie przekazuje dotacji na działania, tylko wspiera je w sposób organizacyjny lub rzeczowy, na przykład poprzez zakup usług i materiałów.
Dołącz do istniejącej organizacji
Zwykle im większa organizacja, tym silniejsza. Zamiast zakładać swoją, odezwij się do ludzi z organizacji podobnych profilem. Może dojdziecie do porozumienia i powstanie projekt dużo większy niż się tego spodziewasz.
Ludzie w organizacjach społecznych są często bardzo otwarci i chcą działać z innymi dla wspólnego dobra. Z otwartymi ramionami przyjmą pomoc i świeżą krew.
Masz pytania? Zapraszamy na live
Masz dużo energii i chcesz ją dobrze spożytkować? Chcesz pomagać innym? Chcesz w swoją pasję włączyć inne osoby? Nazwijmy rzecz po imieniu: chcesz rozpocząć działalność społeczną. Tylko jak? Zapraszamy 11 lipca 2019 r. do udziału w ngo.pl live!
Podczas transmisji na Facebooku podpowiemy Ci, jak dobrze wystartować, a w szczególności:
- o czym warto pomyśleć przed rozpoczęciem działalności społecznej?
- jak się do tego zabrać?
- gdzie znaleźć podpowiedzi?
- co sobie przygotować?
Spotkanie poprowadzi RAFAŁ KOWALSKI – redaktor poradnik.ngo.pl, a na Wasze pytania odpowie MONIKA CHRZCZONOWICZ – doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.
Załóż swoją organizację
Jeśli żadna z wyżej wymienionych form nie odpowiada na Twoje potrzeby, załóż swoją organizację. To nie jest trudne, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co wiąże się z prowadzeniem organizacji. Procedury związane z zakładaniem organizacji są w zasadzie jednakowe dla całej Polski, jednak zdarzają się także lokalne specyfiki, związane np. z linią orzekania Krajowego Rejestru Sądowego w danym mieście. Już wkrótce podpowiemy, na co zwracać uwagę w Warszawie.
Masz pytanie dotyczące zakładania organizacji pozarządowej? Chcesz skonsultować statut? Wyjaśnić wątpliwość związaną z KRS-em? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Poradę uzyskasz telefonicznie: (22) 828 91 23, mailowo: scwo@warszawa.ngo.pl i osobiście.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23