Decyzja zapadła: zakładam organizację. Stowarzyszenie rejestrowe? Zwykłe? A może fundację? Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy, co trzeba zrobić i na co szczególnie zwrócić uwagę w Warszawie.
Denerwuje Cię, że na Twoim osiedlu nie ma oferty tanich zajęć dla dzieci? Codziennie w drodze do pracy mijasz bezdomną kobietę, która zbiera pieniądze na leki? Uprawiasz z przyjaciółmi biegi przełajowe i chciałabyś rozpropagować ten sport? Wiesz, że w sąsiedniej dzielnicy działa organizacja pomagająca wolno żyjącym kotom, ale w Twoje okolicy takiej nie ma, za to kotów jest sporo? Masz chęć coś zrobić w którejś z tych spraw?
To wspaniale! Wkraczasz na drogę działacza społecznego. O tym jak w prosty sposób możesz odpowiedzieć na swoje społecznikowskie potrzeby pisaliśmy tu: Jak rozpocząć działalność społeczną?
Jeśli żadna z propozycji wykorzystania już istniejących organizacji i narzędzi Cię nie zadowala, planujesz autorskie działania, na większą skalę lub długofalowo – wtedy warto zastanowić się nad założeniem własnej organizacji pozarządowej. Pamiętaj jednak, że prowadzenie organizacji to wiele obowiązków i nie zawsze łatwa sprawa.
Fundacja? Stowarzyszenie rejestrowe?
Sformalizowaną działalność społeczną można prowadzić poprzez fundację, stowarzyszenie rejestrowe i stowarzyszenie zwykłe.
W skrócie można powiedzieć: jeśli masz przyjaciół – załóż stowarzyszenie; jeśli masz pieniądze – załóż fundację.
Rozważając wybór jednej z tych form, warto przede wszystkim zastanowić się, która z nich będzie lepiej odpowiadała na potrzeby Twojej działalności: na jakich wartościach Ci zależy, jak chcesz zarządzać organizacją, czy chcesz, aby miała członków i członkinie, skąd możesz lub chcesz pozyskiwać pieniądze na tę działalność, jakie obowiązki (np. sprawozdawcze) wiążą się z każdą z tych form działalności.
Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: Jak rozpocząć działalność społeczną? Stowarzyszenie czy fundacja, po co rejestracja?
A może stowarzyszenie zwykłe? Będzie prościej
Jeśli uważasz, że założenie stowarzyszenia rejestrowego, zgłaszanego do KRS, to za dużo (np. nie udało się zebrać wymaganych 7 osób, albo mamy obawy przed rejestracją w sądzie) jest jeszcze stowarzyszenie zwykłe.
Do założenia takiego stowarzyszenia wystarczą już 3 osoby. Nie trzeba tworzyć statutu – działania stowarzyszenia zwykłego prowadzone są na podstawie regulaminu. Rejestrują się w ewidencji stowarzyszeń zwykłych (w urzędzie).
Stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej jest tzw. "ułomną osobą prawną". Może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Źródła finansowania to m.in. składki członkowskie czy dotacje, ale nie może prowadzić działalności ekonomicznej (odpłatnej albo gospodarczej). Ma też sporo obowiązków.
Więcej informacji o stowarzyszeniach zwykłych znajdziesz w poradniku.ngo.pl: Stowarzyszenie zwykłe
Na co zwrócić uwagę w Warszawie?
Gdy już wybierzecie formę prowadzenia swojej działalności – warto zapoznać się z poradami: Jak założyć fundację? Jak założyć stowarzyszenie?
Stowarzyszenia i fundacje rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Przepisy dotyczące zakładania stowarzyszeń i fundacji są takie same dla całej Polski – znajdują się w Ustawie Prawo o stowarzyszeniach i Ustawie o fundacjach. Jednak można się spotkać z „regionalną” specyfiką.
Na przykład w przypadku organizacji zakładanych w Warszawie warto wiedzieć, że gdy w przepisach jest mowa o staroście jako organie nadzoru (dla stowarzyszeń), to w stolicy jest to prezydent miasta, ponieważ Warszawa to miasto na prawach powiatu.
Jeśli natomiast zdecydujesz się na założenie fundacji pamiętaj, że warszawski KRS wymaga, aby wniosek składał (czyli podpisywał) zarząd, a nie fundator nowej organizacji. Oznacza to, że musisz przewidzieć powołanie zarządu fundacji zanim złożysz dokumenty rejestrowe.
Aby nie błądzić w sądowych procedurach dobrze też wiedzieć, że w Warszawie organizacje rejestruje się w jednym z dwóch oddziałów KRS, w zależności od tego, gdzie będzie siedziba naszej fundacji lub stowarzyszenia.
Jeśli organizacja będzie miała adres na Ochocie, w Śródmieściu, na Woli lub na Żoliborzu – wtedy rejestrujemy ją w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie.
Jeśli natomiast organizacja będzie miała adres na Bemowie, Białołęce, Bielanach, Mokotowie, Pradze Południe, Pradze Północ, w Rembertowie, na Targówku, w Ursusie, na Ursynowie, w Wawrze, Wesołej, Wilanowie, we Włochach to wówczas rejestrujemy ją w XIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie.
Adres obu tych oddziałów jest taki sam: Krajowy Rejestr Sądowy, ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa.o
Jeśli zdecydowaliście się na założenie stowarzyszenia zwykłego, nie musicie składać wniosków do KRS.
Rejestracja stowarzyszenia zwykłego polega na wpisaniu go do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej w danym starostwie/urzędzie miasta.
W Warszawie (która - przypominamy - jest miastem na prawach powiatu) urzędem prowadzącym taką ewidencję jest Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO), a dokładnie Wydział Spraw Obywatelskich, który mieści się przy Alejach Jerozolimskich 28.
Składamy wniosek o rejestrację
Przed zgłoszeniem wniosku o rejestrację warto zapoznać się z informacją: Jak rejestruje się organizację w KRS?
- Formularze potrzebne do rejestracji dostępne są:
- w sądzie (w KRS),
- na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl,
- na stronie internetowej: poradnik.ngo.pl - http://poradnik.ngo.pl/formularze-zakladanie-stowarzyszenia lub http://poradnik.ngo.pl/formularze-zakladanie-fundacji.
Nie ma obowiązku używania oryginalnych, barwnych formularzy. Możemy też użyć formularzy, które skserujemy lub wydrukujemy, np. ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Informacje o tym, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji stowarzyszenia zwykłego znajdziecie informacje tutaj: Stowarzyszenie zwykłe.
Masz pytanie dotyczące zakładania organizacji pozarządowej? Chcesz skonsultować statut? Wyjaśnić wątpliwość związaną z KRS-em? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Poradę uzyskasz telefonicznie: (22) 828 91 23, mailowo: scwo@warszawa.ngo.pl i osobiście.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23