Jak napisać statut stowarzyszenia lub fundacji? Podpowiadamy!
Statut fundacji czy stowarzyszenia to swego rodzaju konstytucja organizacji pozarządowej. Zapisane są w nim najważniejsze zasady, którymi kieruje się dana organizacja i których powinni przestrzegać jej członkowie i zarządzający.
Wszelkie działania, prowadzone przez organizację muszą być zgodne ze statutem (muszą z niego wynikać) i nie mogą mu zaprzeczać. Statut musi być napisany w miarę prosto, logicznie, bez zbędnych szczegółów, ale też bez braków utrudniających działania.
W statucie szuka się odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: dla kogo działa organizacja? Jakie są jej cele? Jakie działania może prowadzić? Jakie kompetencje mają władze? Skąd może pochodzić majątek organizacji?
Statut mówi o tym, jaką działalność statutową prowadzi organizacja.
Statut to również źródło informacji dla innych, np. dla potencjalnych grantodawców, sponsorów. Z tego dokumentu dowiedzą się m.in. czym zajmuje się organizacja, co i w jaki sposób może robić, jaka jest jej struktura wewnętrzna, czy prowadzi działalność gospodarczą i jakiego rodzaju, kto może podpisywać umowy w jej imieniu.
Kto pisze statut?
Statutu nie musi pisać prawnik. Mogą napisać go sami założyciele organizacji, ponieważ to oni najlepiej wiedzą, co i po co chcą robić. Przy pisaniu można posiłkować się statutami innych organizacji, ale nie polecamy kopiowania zapisów.
Pamiętajmy! Nie ma dwóch takich samych statutów, tak jak nie ma dwóch takich samych organizacji.
Kiedy powinien powstać statut?
Statut powinien powstać i zostać uchwalony przez walne zebranie członków (w przypadku stowarzyszeń) lub przez fundatora/fundatorów (w przypadku fundacji) zanim złożymy dokumenty rejestrowe w KRS. A w przypadku fundacji nawet przed podpisaniem aktu o założeniu fundacji, ponieważ w akcie fundacyjnym określa się cele, dla jakich powstała fundacja i muszą one być dokładnie takie same, jak w statucie.
Co powinno się znaleźć w statucie stowarzyszenia?
Są pewne części, rozdziały czy wręcz sformułowania, które muszą znaleźć się w statucie organizacji pozarządowej.
Ogólnie wytyczne, co powinien zawierać statut stowarzyszenia zawarte są w art. 10 ust. 1 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.
Zgodnie z nimi w statucie stowarzyszenia muszą się znaleźć następujące, podstawowe informacje o stowarzyszeniu:
- nazwa organizacji,
- siedziba i teren działania,
- cele i sposoby ich realizacji,
- informacje o członkach stowarzyszenia (m.in. sposób nabycia, przyczyny utraty członkostwa, prawa i obowiązki członka),
- informacje o władzach (m.in. rodzaje, sposób ich wyboru, kompetencje, tryb pracy),
- informacja o wynagradzaniu członków zarządu za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją (jeśli stowarzyszenie przewiduje taką możliwość),
- sposób podejmowania decyzji, czyli warunki ważności uchwał,
- źródła majątku, czyli informacje o tym, skąd stowarzyszenie będzie miało pieniądze na działalność (sposób uzyskiwania środków i płacenia składek członkowskich),
- sposób reprezentowania stowarzyszenia, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych,
- zasady wprowadzania zmian w statucie,
- sposób rozwiązania się stowarzyszenia.
Zobacz film
Co powinno się znaleźć w statucie fundacji?
W statucie fundacji natomiast muszą się znaleźć:
- nazwa i siedziba,
- majątek, czyli informacje o tym skąd fundacja będzie miała pieniądze na działanie, jaka jest wysokość funduszu założycielskiego itd.
- cele fundacji,
- sposoby realizacji celów statutowych (czyli zasady, formy i zakres działalności),
- obowiązkowe władze fundacji - wszystko o zarządzie,
- sposób reprezentowania fundacji i zaciągania zobowiązań majątkowych.
Poza tym można w statucie fundacji zapisać inne, ważne dla niej zapisy, np. o powołaniu drugiego organu, czyli rady fundacji czy też o prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowe zapisy mogą się przydać z praktycznych względów i usprawnić działanie fundacji.
Zobacz film
Nie wiesz, jak napisać statut? Skorzystaj z konsultacji SCWO!
Nie jesteście pewni, czy statut waszej przyszłej organizacji zawiera wszystkie wymagane elementy? Zależy Wam na konkretnych zapisach, ale nie wiecie jak je ująć w tym dokumencie? Skonsultujcie statut w Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji lub porady w Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych:
- napisz: scwo@warszawa.ngo.pl
- zadzwoń: (22) 828 91 23.
Poradę uzyskasz telefonicznie: (22) 828 91 23 (w godz. 9-17), mailowo: scwo@warszawa.ngo.pl i osobiście.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23