W Warszawie jest zarejestrowanych ok. 6370 fundacji oraz ok. 7600 stowarzyszeń. Najczęściej działają na rzecz najbliższego sąsiedztwa, zajmują się edukacją i wychowaniem, a swoją ofertę kierują do dzieci i młodzieży.
W Warszawie jest zarejestrowanych 14275 organizacji, w tym: 6379 fundacji oraz 7594 stowarzyszeń (stan na 30 czerwca 2019 wg REGON). Tym samym warszawski sektor pozarządowy stanowi ok. 11% wszystkich zarejestrowanych w Polsce stowarzyszeń i fundacji (nie uwzględniając OSP). Warszawski sektor pozarządowy charakteryzuje się większym udziałem fundacji niż sektor ogólnopolski: w Warszawie jest ich 45%, w całej Polsce –19%.
– Zakładamy, że aktywnie działa ok. 70% pośród zarejestrowanych podmiotów. Oznacza to, że w Warszawie jest aktywnych niemal 9 tys. stowarzyszeń i fundacji – mówi Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Dla najbliższego sąsiedztwa
Chociaż aż 71% organizacji warszawskich deklaruje, że działa na rzecz najbliższego sąsiedztwa, gminy lub powiatu (a więc kieruje przynajmniej część swojej aktywności do mieszkańców Warszawy), to jednak z badań wynika, że czynią to rzadziej niż organizacje ogólnopolskie. W całej Polsce bowiem organizacji działających na skalę gminy lub powiatu jest zdecydowanie więcej niż w Warszawie.
Organizacje warszawskie częściej niż organizacje z całej Polski prowadzą działalność na terenie całego kraju lub na poziomie międzynarodowym.
Edukacja i wychowanie
Stołeczne fundacje i stowarzyszenia najczęściej zajmują się edukacją i wychowaniem. Następne najpopularniejsze branże to sport oraz kultura. Warto zaznaczyć, że na terenie Warszawy działa dwukrotnie mniej organizacji sportowych niż na terenie całego kraju.
W świetle powyższych informacji nie dziwi raczej fakt, że najczęstszymi odbiorcami działań warszawskich organizacji są dzieci i młodzież– działania na ich rzecz prowadzi 65% organizacji.
Roczny przychód: 49 tys. zł
Przeciętne roczne przychody warszawskich organizacji w 2017 rokuwyniosły 49 tys. zł. W całym sektorze przeciętne roczne przychody wynosiły 28 tys. zł.
Organizacje z Warszawy najczęściej korzystają z darowizn od osób indywidualnych i firm (65% miało jakieś przychody z tego źródła w 2017 roku). Kolejne, często wykorzystywane źródła to składki członkowskie (43%).
Co ciekawe środki samorządowe stanowią źródło przychodu dla 31% organizacji.
– Są popularne, choć zasilają budżety organizacji ze stolicy dużo rzadziej niż stowarzyszeń i fundacji w całym kraju – zauważa Marta Gumkowska.
Działalność gospodarcza i odpłatna
19% warszawskich organizacji zadeklarowało, że prowadzi działalność gospodarczą (o 8 punktów procentowych więcej niż w całej Polsce). Natomiast działalność odpłatną pożytku publicznego prowadzi 29% warszawskich organizacji – co znaczy, że jest ona mniej popularna w stolicy niż w całym kraju.
Kontakty z samorządem
Po 56% organizacji utrzymuje kontakty z biurami Urzędu m.st. Warszawy i z urzędami dzielnic Warszawy. Przy czym jest to dość szeroki wachlarz kontaktów: od udziału w konsultacjach dokumentów, wymiany informacji, poprzez udzielanie dotacji, udział w pracach komisji dialogu społecznego, korzystanie z lokali udostępnianych przez Miasto po wykonywanie usług na zamówienie urzędu.
W 2017 roku 49% warszawskich organizacji ubiegało się o dotację od urzędu miasta, startując w otwartych konkursach ofert lub składając wniosek o tzw. mały grant. W tym czasie w skali kraju robiło to 60% organizacji.
8 na 10 organizacji z Warszawy ubiegających się o dotację ją otrzymywało, w całej Polsce taki wskaźnik sukcesu byłwartość ta była nieco wyższywyższa – 9 na 10 organizacjom udawało się uzyskać dofinansowanie.
Potrzeby stołecznego sektora
W rankingu potrzeb warszawskich organizacji pierwsze miejsce zajmuje wkład własny do projektów (37% wskazań), drugie: promocja działań i reklama (31%), a trzecie – rozszerzenie działalności organizacji o nowe produkty lub usługi (28%).
Na tle organizacji ogólnopolskich te z Warszawy charakteryzują się większą potrzebą zatrudniania pracowników na stałe(różnica 9 pkt. proc.), za to zdecydowanie rzadziej wskazują na potrzebę zakupu sprzętu (różnica 17 pkt. proc.) oraz podnoszenia kwalifikacji osób zaangażowanych w działania organizacji (różnica 11 pkt. proc.).
RAPORT KONDYCJA NGO W WARSZAWIE 2018
-
Raport Kondycja NGO w Warszawie 2018.pdf
pdf ・829.34 kB
Tekst opracowany na podstawie Raportu z badania „Kondycja warszawskich organizacji pozarządowych” przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Wyniki dotyczące stołecznego sektora pozarządowego opierają się na danych zebranych od 200 organizacji w ramach dedykowanego badania warszawskich organizacji pozarządowych oraz danych dotyczących 151 warszawskich stowarzyszeń i fundacji, które zostały wylosowane do badań ogólnopolskich. W sumie przebadano 351 warszawskich organizacji.
Analiza stołecznego sektora pozarządowego była możliwe dzięki badaniom przeprowadzonym we współpracy między Stowarzyszeniem Klon/Jawor oraz Urzędem m.st. Warszawy.
Analogiczne projekty były realizowane w poprzednich latach (w roku 2015, 2012 i 2010)
Badania ogólnopolskie zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Klon/Jawor dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Wejdź na Mapę Społecznych Miejsc Warszawy i zobacz ponad 170 miejsc prowadzonych w Warszawie przez fundacje i stowarzyszenia. Przejdź do Mapy >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23