Inauguracyjne posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku o regulaminie prac i budżecie miasta
– Będziemy musieli wspólnie przeprowadzić trzeci sektor przez ten trudny czas – powiedział Prezydent Rafał Trzaskowski, inaugurując prace Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji.
– Rada Działalności Pożytku Publicznego to bardzo ważne gremium dla Warszawy – powiedział Prezydent Rafał Trzaskowski, otwierając pierwsze posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku V kadencji. Prezydent podziękował przedstawicielom stołecznych organizacji pozarządowych, Rady Warszawy i urzędu m.st. Warszawy za ich zaangażowanie w sprawy mieszkańców. Nawiązał także do aktualnej sytuacji finansowej Miasta.
– Spotykamy się w trudnych czasach – mówił. – Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jak będzie wyglądała przyszłość. Jak będzie wyglądała współpraca warszawskiego samorządu z trzecim sektorem? Przez ostatnie kilka lat Warszawa mogła być przykładem tej współpracy, mieliśmy wiele ambitnych programów. Trudna sytuacja finansowa Miasta, spowodowana epidemią koronawirusa oraz decyzjami rządu, sprawia, że najbliższe dwa lata będą inne. Będziemy musieli wspólnie przeprowadzić trzeci sektor przez ten trudny czas.
Regulamin do poprawek
Prezydent wskazał na przewodniczącą Rady Aldonę Machnowską-Górę, dyrektorkę koodrynatorkę ds. kultury i komunikacji społecznej. Strona pozarządowa z kolei wybrała na współprzewodniczącą Annę Gierałtowską z Powiślańskiej Fundacji Społecznej. Tym samym po raz pierwszy w historii Warszawskiej Rady Pożytku obie funkcje sprawują kobiety.
Podczas pierwszego posiedzenia Rada miała przyjąć regulamin obrad oraz ustalić harmonogram spotkań.
Do nowego Regulaminu Rady wprowadzono dwie zmiany: zapis, że posiedzenia WRP mogą się odbywać zdalnie oraz – w sytuacji, gdy ani przewodniczący ani współprzewodniczący nie może poprowadzić spotkania WRP – posiedzenie się odbywa, a prowadzi je osoba wskazana przez przewodniczących.
Marta Lewandowska zaproponowała wprowadzenie do Regulaminu kolejnych zmian, które by odzwierciedlały – przyświecające dialogowi społecznemu w Warszawie – zasady partnerstwa i równości stron. Jej zdaniem sformułowania „przewodniczący” i „współprzewodniczący” wyrażają stosunek podległości. Lepsze było używanie nazwy „współprzewodniczący” dla obu funkcji.
– Żadna inna rada w Warszawie nie ma takiej formuły, więc musimy sprawdzić z prawnikami, czy jest to możliwe i z jakimi konsekwencjami, np. w odniesieniu do innych dokumentów się wiąże – odpowiedziała Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Aldona Machnowska-Góra zaproponowała również, aby w terminologii stosowanej w Regulaminie wprowadzić końcówki żeńskie.
Wobec tych propozycji i konieczności sprawdzenia możliwości ich wprowadzenia, głosowanie nad przyjęciem Regulaminu zostało przeniesione na następne posiedzenie Rady.
Przerwa między kadencjami do uregulowania
Przy okazji dyskusji o regulaminie WRP, Anna Gierałtowska poruszyła kwestię długiej przerwy między końcem kadencji poprzedniej Rady a powołaniem nowej.
– Minęło około czterech miesięcy. Nie ma regulacji dotyczących terminu powoływania Rady, ale w interesie wszystkich jest, aby zostało określone, że nowa rada zostaje powołana np. w ciągu miesiąca lub dwóch od ostatniego posiedzenia poprzedniej – zaproponowała Anna Gierałtowska. - Cztery miesiące to poważna wyrwa w ciągłości działania Rady, szczególnie w tak trudnym czasie.
Maria Pokój, nowa członkini Warszawskiej Rady Pożytku zgłosiła propozycje, aby – wzorem urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich – wprowadzić zasadę, że kończąca kadencję Rada działa tak długo, dopóki nie zostanie powołana następna.
Centrum Komunikacji Społecznej sprawdzi prawne możliwości wprowadzenia terminów powoływania Rady.
Rada ustaliła także harmonogram swoich posiedzeń do końca roku. Będą się one odbywać, jak do tej pory, raz w miesiącu, w środy: 21 października, 25 listopada oraz 16 grudnia.
Prace nad budżetem Miasta na 2021 r.
W czasie inauguracyjnego posiedzenia Rada zajęła się także pracami nad budżetem Warszawy na 2021 r. Bartłomiej Włodkowski przypomniał, że w poprzedniej Radzie działał zespół szybkiego reagowania, który – w porozumieniu z Ewą Kolankiewicz i Marcinem Wojdatem, sekretarzem Miasta – przygotował plan działania dla komisji dialogu społecznego chcących włączyć się w prace nad budżetem Miasta na 2021 r.
CZYTAJ TAKŻE: WRP chce się włączyć w prace nad budżetem miasta na 2021 rok
Przez okres wakacji branżowe i dzielnicowe komisje dialogu społecznego – we współpracy z urzędnikami – miały przyjrzeć się planowanym budżetom biur i dzielnic na współpracę z organizacjami pozarządowymi i wspólnie wypracować propozycje takich zmian, które z jednej strony uwzględniłyby trudną sytuację finansową Miasta, z drugiej – odpowiedziały na nowe potrzeby mieszkańców i organizacji, wynikające z sytuacji epidemii, a także – na ile będzie to możliwe – dały zabezpieczenie organizacjom. We wrześniu propozycje z biur i dzielnic miały trafić do WPR, aby jeszcze raz mogła się im przyjrzeć.
Więcej o włączaniu komisji dialogu społecznego w prace nad budżetem Warszawy czytaj >
– Kiedy będziemy mogli ten dokument otrzymać? – pytał Bartłomiej Włodkowski.
– Cały czas zbieramy te informacje, ponieważ prace nad budżetem cały czas trwają i sytuacja jest zmienna – odpowiedziała Aldona Machnowska-Góra, zapowiadając jednocześnie, że przed kolejnym posiedzeniem Rady przedstawiciele zespołu otrzymają w miarę aktualne dane.
– We wrześniu biura i dzielnice otrzymały od Skarbnika nowe informacje o limitach na kategorie wydatków, więc dane o planach względem wydatków na współpracę z organizacjami musimy zebrać jeszcze raz – dodała Ewa Kolankiewicz.
– To dla nas bardzo ważna informacja, ponieważ oznacza, że musimy wrócić do naszych biur dzielnic i znów o tych budżetach rozmawiać – zauważyła Anna Gierałtowska. Według jej relacji w Dzielnicy Śródmieście współpraca DKDS z Zarządem Dzielnicy przebiegła modelowo: jeszcze w wakacje Urząd przesłał organizacjom swoje propozycje, następnie odbyła się na ten temat dyskusja i organizacje zaproponowały pewne zmiany.
Nie wszędzie jednak ten proces tak wyglądał. Na Białołęce na przykład to organizacje musiały się upomnieć o dostęp do informacji o planach budżetowych. Okazało się, że przewidywane są znaczne cięcia, a do tego przeprowadzane dość „mechanicznie”, bez głębszej refleksji.
– Są przykłady pozytywne, jak w Śródmieściu czy w Biurze Edukacji, ale są też takie, które nas niepokoją – mówił Bartłomiej Włodkowski, zwracając jeszcze uwagę na opór służb księgowych w niektórych dzielnicach przed zlecaniem organizacjom zadań w trybie zakupu usług. Szersze korzystanie z tej możliwości zlecania zadań organizacjom także było jednym z ustaleń w czasie rozmów zespołu szybkiego reagowania z Ewą Kolankiewicz i Marcinem Wojdatem.
– Jeśli czujecie Państwo zaniepokojenie, proponuję przygotować w tej sprawie stanowisko WRP, które zostanie rozesłane do Biur i Dzielnic – powiedziała Aldona Machnowska-Góra.
Rada zredaguje takie pismo.
Interwencja na Mokotowie
Na koniec posiedzenia Anna Gierałtowska zgłosiła sprawę tegorocznego konkursu ofert z obszaru kultury w Dzielnicy Mokotów. Konkurs został rozstrzygnięty w lutym. Zarząd Dzielnicy – wbrew opinii komisji oceniającej – nie podpisał jednak umów z organizacjami, których oferty zostały rekomendowane do dofinansowania. Natomiast zmniejszył budżet konkursu i liczbę ofert dofinansowanych, o czym organizacje dowiedziały się w sierpniu.
– To nie jest dobra praktyka – podsumowała Anna Gierałtowska. Warszawska Rada Pożytku zajmie się tą sprawą na swym kolejnym posiedzeniu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23