Czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor? Podsumowanie debaty
Podsumowujemy portalową debatę na temat wzajemnych relacji organizacji społecznych i ruchów nieformalnych, proponując przewodnik po tekstach, które ukazały się w ostatnich tygodniach w cyklu "Czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor?".
W maju i na początku czerwca przyglądaliśmy się w portalu ngo.pl wzajemnym relacjom organizacji społecznych i ruchów nieformalnych. Autorzy i autorki tekstów, które ukazały się w cyklu "Czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor?" poszukiwali odpowiedzi nie tylko na postawione w tytule pytanie, bo zastanawiali się również:
- czego organizacje społeczne mogą się nauczyć od ruchów nieformalnych?
- czy wzajemne relacje układają się dziś na osi dialogu i współpracy czy raczej niechęci i rywalizacji?
- jak organizacje społeczne i ruchy nieformalne we wzajemnych relacjach mogą wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego?
Podsumowujemy portalową debatę, proponując przewodnik po tekstach, które ukazały się w ostatnich tygodniach.
Jolanta Woźnicka, OPUS: Rolą sektora jest wspieranie ruchów nieformalnych
"Ruchy nieformalne to bardzo potrzebne zjawisko. W ogóle nie postrzegam ich jako konkurencję dla sektora instytucjonalnego. Mamy inne grupy docelowe, zaspokajamy inne potrzeby, możemy żyć w symbiozie" – otworzyła debatę Jolanta Woźnicka z OPUS.
Magdalena Pilarska-Jędrzejczak, CISE: Tworzyć warunki dla ruchów nieformalnych
Do sztafety dołączyła Magdalena Pilarska-Jędrzejczak, CISE, kontynuując wątek potrzeby współpracy i zachęcając NGO-sy do pomagania ruchom nieformalnym oraz pokazując, co w tym zakresie robi jej organizacja: "Stworzenie warunków do szerszego działania grup nieformalnych może być nowym impulsem rozwojowych dla aktywności społecznej. Co wydaje się szczególnie istotne teraz, w okresie pandemii".
Zbigniew Kowalczyk, Stowarzyszenie Nurt: Synergia, ale i respektowanie swoich granic
Swoim doświadczeniem podzielił się również Zbigniew Kowalczyk, Stowarzyszenie Nurt, kładąc akcent na szansę wzajemnego ubogacania się organizacji społecznych i grup nieformalnych, z której szkoda byłoby nie korzystać: "W grupach nieformalnych wiele rzeczy jest ulotnych, ale za to spontaniczność stoi u podstaw reagowania na bieżące problemy lokalnej społeczności. W tym miejscu grupy nieformalne i organizacje mogą się wspomagać – kiedy stowarzyszenie (lub fundacja) zapewnia stałość i „obsługę administracyjną”, o tyle nieformalne grupy motywują, podają nowe pomysły i rozwiązania, zauważają więcej oraz zapobiegają biurokratycznemu nadęciu".
Piotr Kempisty, Kongres Ruchów Miejskich: Nie ma konkurencji, jest współpraca
"Gdyby nie było ruchów nieformalnych, należałoby je wymyślić. Dlaczego? Ponieważ to doskonały partner dla organizacji trzeciego sektora, a dla wielu mieszkańców atrakcyjna forma społecznego zaangażowania. Piszę to z pozycji zarówno pozarządowca, jak i uczestnika ruchu społecznego" – o podstawach przypomniał Piotr Kempisty z Kongresu Ruchów Miejskich. "Współpraca się opłaca, można na niej tylko zyskać. Organizacje pozarządowe otrzymują możliwość działania z nowymi osobami, często stawiającymi pierwsze kroki w aktywizmie. Angażują się one niejednokrotnie pod wpływem impulsu i żywych emocji. Mają świeże spojrzenie na wiele problemów, kreatywne podejście do ich rozwiązywania i innowacyjne – czasem nawet »partyzanckie« pomysły" – zachęcił dalej.
Piotr Drygała: Jedni bez drugich nie mogą istnieć
"Ważne, aby dostrzegać i rolę grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, jako te właśnie, które uzupełniając się tworzą wspólnie sektor obywatelski. Jego jakość, przekłada się na »Samorządność« – ważne nie »Samorząd« – urząd. Od tej Samorządności, zależy w którym kierunku pójdziemy dalej” – zauważył Piotr Drygała, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. społeczeństwa obywatelskiego.
W drugiej połowie czerwca zapraszamy do śledzenia kolejnej portalowej debaty: tym razem na temat projektu ustawy o ekonomii społecznej.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.