Czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor? Piotr Drygała: Jedni bez drugich nie mogą istnieć
Ważne, aby dostrzegać i rolę grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, jako te właśnie, które uzupełniając się tworzą wspólnie sektor obywatelski. Jego jakość, przekłada się na „Samorządność” – ważne Nie „Samorząd – urząd”.
W maju i na początku czerwca przyglądamy się w portalu relacjom organizacji społecznych i ruchów nieformalnych:
- czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor?
- czego organizacje społeczne mogą się nauczyć od ruchów nieformalnych?
- czy wzajemne relacje układają się dziś na osi dialogu i współpracy czy raczej niechęci i rywalizacji?
- jak organizacje społeczne i ruchy nieformalne we wzajemnych relacjach mogą wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego?
Czekamy na opinie społeczników i społeczniczek z organizacji społecznych i ruchów nieformalnych: redakcja@portal.ngo.pl
Przyznam, że nigdy nie potrafiłem zrozumieć, tak stawianego pytania. W maju 2017 roku w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, byłem świadkiem Nadzwyczajnego Walnego Zebrania właśnie zarejestrowanego Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich. Podczas V Kongresu Ruchów Miejskich, ruch nieformalny stał się instytucją III sektora. I nie ma się co dziwić, bo taka jest naturalna ścieżka.
W pierwszym kroku łączy Nas jakaś pasja lub potrzeba rozwiązania problemu, z czasem stajemy się grupą działaczek i działaczy wokół „tej sprawy” i albo nam to wystarczy albo chcemy zrobić więcej. No i wtedy przychodzi czas na podjęcie decyzji czy się przekształcamy w instytucję III sektora. Z jednej strony, to więcej możliwości ale i obowiązków oraz odpowiedzialności. W Dąbrowie Górniczej mamy tego wiele przykładów jak np. Stowarzyszenie Pogoria Morsuje. Jednym słowem, nie było by instytucji III sektora, gdyby nie grupy nieformalne.
Z akcentem na samorządność
Grupy nieformalne – te sąsiedzkie, pasjonackie, protestujące, pomagające – potrzebują korzystać z zaplecza czy wsparcia instytucji III sektora. To najbliższy i najbardziej naturalny partner. Myślę, tu oczywiście o powszechnym wsparciu Inkubatorów, OWES, Centrów Aktywności Lokalnej, ale również o korzystaniu z zaplecza np. badawczego, eksperckiego, materialnego, organizacyjnego potrzebnego do rozmaitych akcji grupy nieformalnej. Warto, też pamiętać, że różne formy wspierania środkami finansowymi, przez lokalny samorząd grup nieformalnych, najczęściej opiera się o operatora, którym jest instytucja III sektora.
Mam nadzieje, że po zbudowanym kilka lat temu sztucznym podziale, dziś jesteśmy już świadomi, że jedni bez drugich nie mogą istnieć. W moim przekonaniu, ta barykada wyrosła z postawienia na początku transformacji ustrojowej na rozumienie społeczeństwa obywatelskiego jako funkcjonujące instytucje trzeciego sektora.
Kiedy samorząd już nabrał wyrazistości i się umocnił, zaczął budować mechanizmy współpracy z organizacjami pozarządowymi, nie dostrzegając grup nieformalnych.
Tak, też było w przypadku Dąbrowy Górniczej, kiedy zaczynaliśmy wdrażać swój pierwszy Program Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego 2006-2013. Drugi program, to już działania skierowane na aktywność obywatelską, właśnie tą nieformalną, wokół wspólnych spraw. Jak większość w kraju połapaliśmy się, że organizacja pozarządowa, to przecież wyższa szkoła jazdy, to już instytucja. Aby powstawały NGO-sy muszą mieć z czego. Właśnie wtedy do nazwy naszego już „Wydziału Organizacji Pozarządowych”, dodaliśmy „i Aktywności Obywatelskiej”.
Ważne, aby dostrzegać i rolę grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, jako te właśnie, które uzupełniając się tworzą wspólnie sektor obywatelski. Jego jakość, przekłada się na „Samorządność” – ważne Nie „Samorząd – urząd”. Od tej Samorządności, zależy w którym kierunku pójdziemy dalej.
Piotr Drygała – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. społeczeństwa obywatelskiego. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego z ramienia Związku Miast Polskich. Związany z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, Stowarzyszeniami Inicjatywa Dąbrowska oraz Dialog Społeczny. We wrześniu 2014 roku odznaczony przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce Złotym Krzyżem Zasługi. Jeden z laureatów Nagrody Obywatelskiej 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.