Czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor? Magdalena Pilarska-Jędrzejczak, CISE: Tworzyć warunki dla ruchów nieformalnych
Stworzenie warunków do szerszego działania grup nieformalnych może być nowym impulsem rozwojowych dla aktywności społecznej. Co wydaje się szczególnie istotne teraz, w okresie pandemii.
W maju przyglądamy się w portalu relacjom organizacji społecznych i ruchów nieformalnych:
- czy ruchy nieformalne zastąpią instytucjonalny III sektor?
- czego organizacje społeczne mogą się nauczyć od ruchów nieformalnych?
- czy wzajemne relacje układają się dziś na osi dialogu i współpracy czy raczej niechęci i rywalizacji?
- jak organizacje społeczne i ruchy nieformalne we wzajemnych relacjach mogą wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego?
Czekamy na opinie społeczników i społeczniczek z organizacji społecznych i ruchów nieformalnych: redakcja@portal.ngo.pl
Nasza Fundacja (Fundacja CISE, wcześniej Fundacja ECES) jako operator lokalnych programów mikrograntowych wsparła w minionych latach kilkadziesiąt grup inicjatywnych z województwa łódzkiego. Dostrzegamy duży wzrost ilości inicjatyw nieformalnych. Obywatele, mieszkańcy łączą się, by rozwiązać konkretny problem. Działają dla potrzeby swojej społeczności.
Niestety z naszych doświadczeń wynika, że zaledwie około 10% grup nieformalnych wygrywających granty na lokalne działania, decyduje się na sformalizowanie, z czego większość, już w ciągu pierwszego roku, ma problemy z bieżącym administrowaniem organizacją.
Dodatkowo niechęć do formalizacji wynika ze skomplikowanego systemu formalno-prawnego zakładania i prowadzenia organizacji pozarządowych, braku motywacji do zamienienia społecznych działań akcyjnych na rzecz bieżącej pracy biurokratycznej oraz braku wiedzy i umiejętności do zarządzania organizacją.
Grupy nieformalne poza marginesem
Obecny system prawny pozostawia grupy nieformalne poza marginesem. Brak osobowości prawnej, zdolności do zaciągania zobowiązań powoduje, że wiele inicjatyw nie może w pełni rozwinąć swojej aktywności i wykorzystać potencjału. Skutkiem braku możliwości prowadzenia pełnej aktywności w formie grupy obywatelskiej są m.in. ograniczenie skali działań oraz brak możliwości pozyskiwania środków na działania, zarówno dotacji, jak i środków od sponsorów.
Osobowość prawna dla grup nieformalnych
Widząc problemy i dylematy z jakimi borykają się grupy nieformalne, zdecydowaliśmy się powołać do życia Inkubator Działalności Społecznej (inkubatorps.pl).
Ideą Inkubatora jest stworzenie prawnych możliwości działania grupom nieformalnym poprzez udzielnie osobowości prawnej. Chcemy wspierać oddolne inicjatywy. Dajemy możliwość korzystania z osobowości prawnej, wsparcie doradcze, obsługę finansową przedsięwzięć. Grupy objęte wsparciem Inkubatora, grupy mogą skupić się na działaniach w społeczności i dla społeczności.
Nie narzucamy żadnych wymogów związanych z rejestracją. Naszą ideą jest stworzenie warunków do działania, a decyzje o rozwoju grupy pozostawiamy jej członkom.
Do Inkubatora rejestrują się grupy z całej Polski, które chcą rozwijać swoje pomysły. Obecnie główne wsparcie dotyczy możliwości korzystania z osobowości prawnej przy ubieganiu się o środki na realizację projektów społecznych W ciągu pół roku działania Inkubator pomógł aplikować o dotację w przeróżnych konkursach – granty lokalne, konkursy ogłaszane przez samorządy, konkursy prywatnych firm itp. W Inkubatorze rejestrują się grupy studenckie, lokalni aktywiści, osoby skupione wokół instytucji kultury, pracownicy naukowi, muzycy. Aktualnie kilka grup realizuje już swoje działania przy wsparciu finansowym z wygranych dotacji.
Systemowe wsparcie grup nieformalnych
Obecnie pracujemy nad ofertą dla organizacji wspierających, które wspólnie z nami będą mogły wspierać grupy nieformalne. Zapraszamy również do współpracy lokalne samorządy w celu uruchomienia inkubatora dedykowanego dla danej społeczności.
Stworzenie warunków do szerszego działania grup nieformalnych może być nowym impulsem rozwojowych dla aktywności społecznej. Co wydaje się szczególnie istotne teraz, w okresie pandemii.
Magdalena Pilarska-Jędrzejczak - doradczyni oraz opiekun grup w projektach realizowanych przez Fundację CISE. Specjalistka od spraw promocji. W Inkubatorze Działalności Społecznej wspiera grupy nieformalne w realizacji swoich działań po otrzymaniu dotacji. Zawodowo zajmuje się również koordynacją projektów finansowanych ze środków miejskich. Z trzecim sektorem związana od dziecka za sprawą ZHP.
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.