Beneficjenci NGO w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych i w bankach
Zbieramy i przypominamy materiały dotyczące obowiązków organizacji pozarządowych wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - konkretnie o obowiązku dokonywania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zwracamy też uwagę na nienowe i nadal powtarzające się problemy z beneficjentami identyfikowanymi przez banki.
Obowiązek zgłaszania beneficjentów rzeczywistych do CRBR mają wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego organizacje pozarządowe działające w formie stowarzyszeń, fundacji i spółdzielni.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to rejestr elektroniczny i zgłoszenia do niego możemy dokonywać tylko w formie elektronicznej. Wniosek (zgłoszenie) do CRBR - podpisują (elektronicznie np. profilem zaufanym ePUAP) członkowie zarządu zgodnie ze sposobem reprezentacji określonym w statucie. Instrukcję jak radzić sobie z elektronicznymi zgłoszeniami do CRBR znajdziecie w informacji: Jak NGO zgłasza się…
w PORADNIK.NGO.PL: Obowiązki NGO z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy / CRBR
Zgoszenia nowych organizacji
Zobowiązane do zgłaszania się do CRBR NGO-sy zaczęły stosować przepisy na przełomie 2021 i 2022 roku. Teraz o zgłoszeniach muszą pamiętać głównie organizacje nowe - muszą realizować obowiązek zaraz po rejestracji. Piszemy o tym w artykule i wyjaśniamy na filmie.
Problem z bankami nie znika
Zanim organizacje same zaczęły zgłaszać swoich beneficjentów do CRBR, beneficjentów tych identyfikowały banki, w których NGO zakładały konta. Banki nadal to robią. Beneficjenci organizacji występują więc i tu i tu. Jest oczywiste, że musi być to tożsama lista baneficjentów. Banki od początku miały jednak problem ze zrozumieniem, kto jest beneficjentem w stowarzyszeniach i fundacjach (szczególnie w fundacjach) i część banków nadal ten problem ma.
Zdarza się więc, że bank widząc rozbieżność między beneficjentami, których sam zidentyfikował, a beneficjentami zgłoszonymi przez organizację do CRBR, próbuje wymusić na organizacji zmianę beneficjentów w CRBR. Czy należy takim naciskom ulegać?
Należy pamiętać, że to organizacja pozarządowa ponosi odpowiedzialność za błędne zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych do CRBR. Problem ten wyjaśnia i doradza właściwe postępowanie Katarzyna Sadło.
W przypadku nieuzasadnionych – Waszym zdaniem – wątpliwości czy żądań zgłaszanych przez inne podmioty odmiennie identyfikujące Waszych beneficjentów rzeczywistych, nie należy „dla świętego spokoju” ulegać żądaniom skorygowania wpisów w CRBR, zawsze bowiem to Wy a nie bank ponosicie odpowiedzialność (w tym karną) za błędne zgłoszenie.
Właściwym postępowaniem jest dążenie do wyjaśnienia wątpliwości z danym podmiotem i przedstawienie własnego uzasadnienia dla zgłoszenia tych, a nie innych beneficjentów rzeczywistych. Do tego także zachęca Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie adresowanym właśnie do instytucji obowiązanych, zapewne po licznych zgłoszeniach problemów z komunikacją (zob. Komunikat nr 37).
(fragment artykułu: Nie zapominajmy o CRBR. Dla spóźnialskich i nie tylko)
zobacz też: Wpis NGO do CRBR a banki
Opisany tu problem z bankami wynika oczywiście z trudności jakie mają różne podmioty w rozumieniu ustawowego określenia "beneficjent rzeczywisty". Same organizacje nie zawsze od razu potrafią ustalić, kto jest ich beneficjentem, szczególnie że na co dzień określenia tego używają w znacznie bardziej intuicyjnym znaczeniu (mając zwykle na myśli odbiorców swoich działań np. szkoleń czy porad).
Dlatego od samego początku, kiedy NGO-sów zaczęły dotyczyć przepisy o Centralnym Rejestrze, wiele uwagi koncentrowaliśmy właśnie na wskazywaniu co ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy rozumie przez to określenie.
Zachęcamy więc do zapoznania się z wyjaśnieniami zebranymi w PORADNIK.NGO.PL, a także w ostatnim materiale, w którym zwracaliśmy uwagi na zmiany w rejestrze (zob. CRBR i NGO. Minął rok. Pamiętajcie o zmianach).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23