Zgłaszanie beneficjentów rzeczywistych organizacji pozarządowych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych to ważny obowiązek, o którym muszą pamiętać organizacje pozarządowe. Przypominamy na czym polega ten obowiązek i których NGO-sów dotyczy.
NGO-sy musiały zapoznać się z przepisami o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) na przełomie 2021 i 2022 roku. Opisywaliśmy wtedy szczegółowo start nowych przepisów i nowych obowiązków organizacji. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązki związane z Rejestrem nie skończyły się w styczniu 2022 roku. Są nadal aktualne i dotyczą zarówno nowych jak i starych organizacji.
CRBR w skrócie
Obowiązki związane z Rejestrem dotyczą tylko tych fundacji i stowarzyszeń, które zarejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie dotyczą więc np. stowarzyszeń zwykłych czy klubów sportowych widniejących w rejestrach starostów. Do CRBR-u zgłaszają swoich beneficjentów również spółdzielnie - w tym spółdzielnie socjalne.
Kluczowe dla obowiązków związanych z CRBR jest pojęcie beneficjenta rzeczywistego. Nie należy mylić tych beneficjentów z powszechnie rozumianymi beneficjentami działań NGO-sów czy beneficjentami ich projektów. Beneficjentem rzeczywistym jest każda osoba fizyczna mająca realny wpływ na działalność organizacji. Beneficjenci rzeczywiści NGO to najczęściej członkowie zarządów organizacji.
Na przełomie 2021 i 2022 roku (na starcie przepisów) wszystkie istniejące wtedy NGO-sy dokonywały zgłoszeń do CRBR. Obecnie do Rejestru zgłaszają beneficjentów nowe organizacje - które właśnie powstały. Do CRBR-u zgłaszamy też zmiany (np. zmiana w zarządzie powodująca, że nowa osoba została beneficjentem rzeczywistym). Na zgłaszanie nowych organizacji i zgłaszanie zmian mamy 14 dni (wcześniej mieliśmy 7).
Za niedopełnienie obowiązków związanych z CRBR grożą organizacji kary.
CRBR to rejestr elektroniczny i nie ma możliwości dokonania zgłoszenia inaczej niż w formie elektronicznej.
Więcej o CRBR w poradnik.ngo.pl
Powyższe informacje ("w skrócie") to tylko hasłowe zarysowanie obowiązków związanych z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych. Szczegółowe informacje o Rejestrze, organizacjach, które muszą zgłaszać beneficjentów, beneficjentach oraz procedurach związanych ze zgłoszeniem - zbieramy w PORADNIK.NGO.PL.
Przeczytaj koniecznie: Obowiązki NGO z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy / CRBR
Warto też śledzić zebrane najnowsze wiadomości dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i CRBR [KLIKNIJ]
Proces ustalania i zgłaszania beneficjentów rzeczywistych NGO do CRBR opisaliśmy w instrukcji: Jak NGO zgłasza się do Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych [instrukcja]. Warto też przeczytać artykuły: Nie zapominajmy o CRBR. Dla spóźnialskich i nie tylko oraz CRBR i NGO. Minął rok. Pamiętajcie o zmianach.
Jednym z często pojawiających się problemów związanych z CRBR są zgłoszenia beneficjentów NGO dokonywane przez Banki. Problem ten opisujemy m.in. w informacji: Beneficjenci NGO w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych i w bankach.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23