Zarejestrowaliście nową organizację w KRS? Zgłoście jej beneficjentów rzeczywistych do CRBR!
Od 31 października 2021 r. wszystkie nowe stowarzyszenia i fundacje, które uzyskują wpis do Krajowego Rejestru Sądowego muszą SZYBKO wywiązać się z nowego obowiązku. Jest nim zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych organizacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Przypominamy i zbieramy materiały, które pomogą wam wywiązać się z tego obowiązku.
Informacje do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych muszą zgłaszać wszystkie fundacje oraz stowarzyszenia wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Nie ma znaczenia wielkość, wysokość przychodów, faktyczna działalność. W styczniu informowaliśmy "stare" (zarejestrowane w KRS przed 31 października 2021 r.) organizacje, o konieczności zgłoszenia się w terminie do rejestru. Teraz przypominamy, że obowiązek ten jest wciąż aktualny dla NOWYCH organizacji - takich, które właśnie powstają i uzyskują wpis do KRS. Nowo zarejestrowana fundacja/stowarzyszenie ma TYLKO 7 dni od rejestracji w KRS na zgłoszenie do CRBR.
CRBR i opisane tu obowiązki to przepisy z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to – w dużym skrócie – rejestr zawierający informacje o osobach fizycznych kontrolujących poprzez posiadane udziały lub prawo głosu wymienione w ustawie podmioty.
(fragment tekstu: Nowe obowiązki…)
Opisany tu obowiązek dotyczy WYŁĄCZNIE stowarzyszeń i fundacji zarejestrowanych w KRS. Nie dotyczy stowarzyszeń zwykłych, czy klubów sportowych - czyli tych NGO-sów, których NIE MA w KRS, bo rejestrują się w innych ewidencjach.
UWAGA: Tylko termin na zgłoszenie!
Organizacje pozarządowe powstałe już po wejściu w życie przepisów o zgłaszaniu beneficjentów NGO do rejestru (po 31.10.2021) – czyli również takie, które właśnie teraz uzyskują wpis do KRS - mają 7 dni od daty rejestracji na dokonanie zgłoszenia do CRBR. Do 7-dniowego terminu nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy. Zarejestrowanie się to uzyskanie przez nową fundację lub stowarzyszenie wpisu do KRS. Jest to tzw. wpis konstytutywny, to znaczy taki, który zaczyna obowiązywać dopiero po odnotowaniu go w KRS. Termin liczymy więc właśnie od tego momentu.
UWAGA AKTUALIZACJA 2022 R.
Na jesieni 2022 roku wydłużono termin na zgłaszania się nowych organizacji do CRBR. Obecnie termin ten wynosi 14 dni (a nie 7, jak to było na starcie obowiązków).
Pamiętajcie, że do CRBR trzeba też zgłaszać informacje o każdej zmianie dotyczącej beneficjentów rzeczywistych (np. kiedy osoba zmieni nazwisko). Termin na zgłoszenie to również 14 dni od zaistnienia zmiany.
Instrukcja zgłaszania
Podstawową pomocą w zgłoszeniu przez organizację jej beneficjentów rzeczywistych do CRBR, będzie przygotowana przez na INSTRUKCJA. Rejestr jest elektroniczny (nie ma możliwości zgłoszenia papierowego). Zgłoszenie do rejestru może być podpisane z wykorzystaniem podpisu ePUAP. Skorzystajcie z instrukcji, która krok po kroku przeprowadzi Was przez kolejne etapy wypełniania zgłoszenia.
Uzupełnieniem instrukcji będzie informacja o sposobie podpisywania zgłoszenia - zobacz koniecznie: Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Podpisywanie zgłoszenia przez NGO. Przydatne mogą być również zebrane pytania i odpowiedzi: Zgłaszanie beneficjentów rzeczywistych NGO do CRBR w pytaniach i odpowiedziach.
Beneficjenci rzeczywiści to nie odbiorcy działań
Jednym z trudniejszych do zrozumienia pojęć, w kontekście realizacji opisanego tu obowiązku, jest pojęcie beneficjenta rzeczywistego organizacji pozarządowej.
Kim jest beneficjent rzeczywisty w organizacji pozarządowej? Choć samo pojęcie „beneficjenta” jest dobrze znane organizacjom pozarządowym, w tym przypadku „beneficjent rzeczywisty” nie ma wiele wspólnego z beneficjentem organizacji w znaczeniu, jakiego używamy najczęściej w projektach. To konkretny termin prawny, pojawiający się w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, odnoszący się do formalnej i/lub faktycznej kontroli nad danym podmiotem.
W rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu beneficjent rzeczywisty to „każda osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem [w tej definicji klientem jest sama organizacja] poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub każdą osobę fizyczną, w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna”.
(fragment tekstu: Nowe obowiązki…)
Więcej informacji o beneficjentach rzeczywistych znajdziecie w artykule: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Nowe obowiązki NGO od października 2021, a także w samej INSTRUKCJI oraz pytaniach i odpowiedziach (tekstach, do których odsyłaliśmy już powyżej).
Zobacz też
w PORADNIK.NGO.PL: Co po rejestracji - dla fundacji i stowarzyszeń zarejestrowanych w KRS
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23