Małe NGO mogą ułatwić sobie życie prowadząc "uproszczoną księgowość" (czyli uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów – UEPiK). Decydując się na to, muszą w określonym terminie poinformować o swoim wyborze urząd skarbowy. Dla większości organizacji pozarządowych, zainteresowanych UEPiK i uprawnionych do prowadzenia tej formy księgowości, termin na zgłoszenie minie za tydzień.
Możliwość stosowania uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK) pojawiła się w 2015 roku. To propozycja na łatwiejsze ogarnięcie finansów małej organizacji. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje, że uproszczoną ewidencję prowadzić mogą NGO, które m.in. nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają statusu organizacji pożytku publicznego, ani rocznych przychodów większych niż 100 tys. zł. Warunków jest więcej i są ściśle opisane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (w artykule 10a).
zobacz koniecznie: Co to jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów - Które organizacje mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Styczeń jest miesiącem zgłaszania do urzędu skarbowego decyzji o zamiarze prowadzenia uproszczonej ewidencji (a także o zamiarze, bądź konieczności rezygnacji z niej, a czym pisaliśmy wcześniej). Przypominamy tu o kolejnej ważnej dacie, którą trzeba przypilnować w pierwszym miesiącu roku.
Rozpoczęcie UEPiK: Decyzja organizacji pozarządowej i zgłoszenie jej do US
Organizacja pozarządowa musi podjąć formalną decyzję, że rezygnuje z prowadzenia standardowej księgowości (wg zasad zebranych w ustawie o rachunkowości) na rzecz uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Decyzję podejmuje organ zatwierdzający zgodnie ze statutem sprawozdanie finansowe (np. w stowarzyszeniu jest to zwykle Walne Zebranie).
Jeśli NGO spełnia warunki wskazane w ustawie o pożytku, oraz podjęła decyzję o prowadzeniu UEPIK, to musi poinformować o tym urząd skarbowy.
Zgodnie z art. 10a ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacja informuje urząd o wyborze UEPiK w ciągu pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. W przypadku organizacji, których rok obrotowy zgadza się z rokiem kalendarzowym (a jest ich większość) termin zgłoszenia upływa z końcem stycznia.
art. 10a ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
O wyborze prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów jednostka, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczyna prowadzenie ewidencji, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
Jeśli więc chcemy prowadzić uproszczoną ewidencję w 2019 r., podejmujemy decyzję w styczniu 2019 r. Termin na poinformowanie urzędu mija nam 31 stycznia 2019 r. Inaczej jest w przypadku organizacji, które dopiero powstały – jeśli decydują się na UEPiK, muszą zgłosić swoją decyzję w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia działalności.
Więcej w PORADNIK.NGO.PL
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.