Ustawa o kołach gospodyń wiejskich z 2018 roku dała możliwość uzyskania nowej formy prawnej organizacjom, które od lat funkcjonowały w środowiskach wiejskich. Jednocześnie koła, które nie zdecydowały się na rejestrację według nowych reguł, znalazły się w gorszej sytuacji. Rząd poprawia przepisy, żeby zlikwidować tę nierówność.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników został wypracowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów i wniesienie do Sejmu. Projekt nie został poddany konsultacjom publicznym i uzgodnieniom międzyresortowym.
Celem projektu jest wprowadzenie jednolitych rozwiązań, w tym równego dostępu do możliwości uzyskania pomocy finansowej z budżetu państwa, dla organizacji działających na terenach wiejskich.
(fragment informacji o planowanym projekcie zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów)
Opis rekomendowanych rozwiązań, które znajdują się w projekcie znajdziemy w Ocenie Skutków Regulacji. Cytujemy go poniżej.
Rekomendowane rozwiązania w zakresie zrównania praw różnych organizacji mieszkańców wsi w zakresie dostępu do rozwiązań ustawy o kołach gospodyń wiejskich są następujące:
- umożliwienie przyznania dotacji KGW działającym obecnie na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 263) oraz
- umożliwienie przyznania dotacji KGW działającym na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2020 r. poz. 2261),
- nadanie osobowości prawnej KGW które osobowości prawnej nie posiadają,
- umożliwienie pobierania dotacji ze źródeł (środków) publicznych, KGW działającym obecnie na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz działającym na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach w miejscowościach gdzie siedzibę ma KGW widniejące w rejestrze KGW prowadzonym przez ARiMR, tj. działające na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich.
- możliwość dalszego funkcjonowania KGW-KR w strukturach kółek rolniczych (działających wcześniej jako wyodrębnione jednostki organizacyjne kółek rolniczych, ewentualnie samodzielne kółko rolnicze będące KGW, tam gdzie nie było kółka rolniczego) pomimo zarejestrowania się w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich.
Projekt zawiera też przepisy o likwidacji instytucji Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych "w związku z brakiem potrzeby i uzasadnienia dla dalszego funkcjonowania tego pełnomocnika". Części zadań pełnomocnika będzie powierzona ministrowi do spraw rozwoju wsi.
Zobacz projekt w serwisie legislacja.gov.pl
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.