Zarządzenie o udostępnianiu bazy szkolnej dotyczy także rodzaju działań podejmowanych przez organizacje
W Warszawie współpraca szkół i organizacji pozarządowych – oprócz zapisów ustawowych – formalnie opiera się na zarządzeniu Prezydenta m.st. Warszawy z 2018 r. w sprawie zasad współpracy szkół prowadzonych przez m.st. Warszawa z organizacjami pozarządowymi w zakresie udostępniania bazy szkolnej. Chociaż tytuł zarządzenia sugeruje, że chodzi jedynie o udostępnianie np. przestrzeni w szkołach, to jednak dotyczy także działań merytorycznych podejmowanych przez organizacje pozarządowe.
W Warszawie współpraca szkół i organizacji pozarządowych – oprócz zapisów ustawowych – opiera się na zarządzeniu Prezydenta m.st. Warszawy z 2018 r. w sprawie zasad współpracy szkół prowadzonych przez m.st. Warszawa z organizacjami pozarządowymi w zakresie udostępniania bazy szkolnej (Zarządzenie nr 182/2018).
W zarządzeniu jest m.in. zapisane, że dyrektor szkoły powinien: kierować się zasadą „szkoły otwartej”, tworzącej uczniom możliwość dostępu do oferty organizacji pozarządowych oraz traktować organizacje pozarządowe priorytetowo w udostępnianiu pomieszczeń szkolnych, mając na względzie, że organizacje pozarządowe są ważnymi partnerami społecznymi w realizacji zadań publicznych.
„Baza szkolna”, czyli nieruchomości zabudowane i niezabudowane oraz obiekty sportowe użytkowane na potrzeby oświatowe będące w zasobach szkół i placówek, może być udostępniania organizacjom pozarządowym w ramach współpracy przede wszystkim w obszarze wspierania działalności dydaktycznej, wychowawczej, społecznej, opiekuńczej i profilaktycznej oraz innowacyjnej szkoły. Ale możliwe jest również korzystanie z bazy szkolnej przy realizacji celów statutowych organizacji pozarządowej bezpośrednio niezwiązanych z działalnością szkoły.
W szkołach, oprócz organizacji, które wspierają działalność dydaktyczną, wychowawczą, społeczną, opiekuńczą i profilaktyczną oraz innowacyjną szkoły oraz działają na rzecz dzieci i młodzieży mogą pojawiać się także organizacje, działające na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, w tym organizacje harcerskie. Jako społeczność lokalną rozumie się społeczność zamieszkującą najbliższe otoczenie szkoły, w której występują silne więzi wynikające ze wspólnoty interesów i potrzeb.
Charakter współpracy, w szczególności czas jej trwania i zasady, określane są między szkołą a organizacją w porozumieniu lub umowie.
Zgoda dyrektora lub dyrektorki. Co jest potrzebne, aby ją uzyskać?
Przede wszystkim jednak, aby organizacja mogła podjąć działalność w szkole, musi uzyskać zgodę dyrektora szkoły (zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe).
Aby zaś dyrektor lub dyrektorka mogli wydać taką zgodę organizacja powinna dostarczyć:
1) aktualny wypis z właściwego rejestru sądowego lub ewidencji, potwierdzający formę prawną i dane osób reprezentujących organizację;
2) obowiązujący tekst statutu określającego cele organizacji;
3) opis programu lub projektu, który będzie prowadzony na terenie szkoły wraz z charakterystyką osób zajmujących się realizacją przedsięwzięcia (prowadzeniem warsztatów/zajęć) oraz ich przykładowymi kwalifikacjami i doświadczeniem, informacją na temat ewentualnych materiałów dla uczestników programu/projektu, przykładowym grafikiem zajęć;
4) informację o źródłach finansowania realizowanego projektu/programu, w tym informację o dotacjach otrzymywanych z budżetu m.st. Warszawy oraz o wysokości opłat/wpłat uczestników projektu/programu;
5) rekomendacje.
Nieodpłatnie udostępnienie bazy
Szkoła może udostępnić swoją bazę organizacji na różne sposoby, w zależności od rodzaju planowanej współpracy:
Nieodpłatnie udostępnienie bazy – z takiej formy wsparcia może skorzystać organizacja, spełniająca co najmniej jeden z następujących warunków:
a) stale lub systematycznie działa na rzecz uczniów danej szkoły,
b) prowadzi projekty/programy na rzecz uczniów, wychowanków, rodziców, wychowawców, nauczycieli warszawskich szkół i nie pobiera opłat oraz wpłat od uczestników/adresatów swoich projektów/programów,
c) prowadzi projekty/programy na rzecz społeczności lokalnej i nie pobiera opłat oraz wpłat od uczestników/adresatów swoich projektów/programów.
Nieodpłatne udostępnianie bazy szkolnej wymaga podpisania porozumienia o współpracy między organizacją pozarządową i dyrektorem szkoły.
Wzór ramowego porozumienia stanowi załącznik do Zarządzenia.
Porozumienie takie wymagają każdorazowo akceptacji Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty lub Miejskiego Biura Finansów Oświaty.
Płatne udostępnianie po kosztach eksploatacyjnych
Płatne udostępnianie po kosztach eksploatacyjnych (umowa najmu) – dotyczy to cyklicznego lub sporadycznego wykorzystywania bazy szkolnej przez organizacje pozarządowe pobierające opłaty od uczestników programów. Przy czym opłaty te (składki członkowskie lub opłaty/wpłaty od uczestników projektów/programów) pobierane są wyłącznie na pokrycie kosztów realizacji projektu/programu.
W tym przypadku współpraca opiera się na umowie najmu między szkołą a organizacją pozarządową. Podstawę ustalenia opłaty eksploatacyjnej stanowi kalkulacja kosztów dla przedmiotu umowy (koszty zużycia energii, wody oraz inne opłaty eksploatacyjne, a także koszty osobowe, jeśli są niezbędne dla realizacji umowy). Koszty te nie mogą przekraczać kosztów faktycznie ponoszonych przez szkołę.
Organizacja pozarządowa może zwrócić się do dyrektora szkoły o zwolnienie z ponoszenia kosztów eksploatacyjnych. Jest to możliwe, gdy działalność organizacji, mimo jej odpłatnego charakteru, pozytywnie wpływa na rozwój społeczności szkolnej bądź lokalnej. Decyzję o zwolnieniu podejmuje organ prowadzący szkołę (Urząd m.st. Warszawy – Biuro Edukacji lub Urząd Dzielnicy) po zaciągnięciu opinii dyrektora szkoły. W takiej sytuacji dyrektor szkoły, po akceptacji organu prowadzącego, podpisuje z organizacją porozumienie o współpracy.
Płatne udostępnianie bazy szkolnej
Płatne udostępnianie bazy szkolnej (umowa najmu) – dotyczy to organizacji pozarządowych, które nie prowadzą działalności na rzecz dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej lub prowadzą taką działalność w celu osiągnięcia zysku, pobierając opłaty wyższe niż ponoszone koszty realizacji projektu/programu. Współpraca ta opiera się na oddzielnych i niezależnych umowach podpisywanych między organizacją i dyrektorem szkoły.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23