Aktywność Polek i Polaków w pomaganiu Ukrainie nadal wydaje się ogromna. Odczuwamy to również w poradnik.ngo.pl, do którego trafia wiele pytań formalnych dotyczących tej aktywności. Część z nich to również pytania o zakładanie NGO. Działamy, pomagamy – czy to czas, żeby powołać do życia stowarzyszenie lub fundację? A może da się inaczej?
Kiedy działamy społecznie, przychodzi taki moment, że zastanawiamy się, co dalej. Zaczyna się od działań pojedynczych osób, które być może wcześniej nie miały doświadczeń na tym polu, i z czasem orientują się, że nie do końca wiedzą, jak dobrze wykorzystać własne zaangażowanie. Czy to oznacza, że powinny myśleć o założeniu organizacji pozarządowej? Co mieści się między impulsem i intuicyjnym działaniem kilku osób a formalną NGO, ze statutem, księgowością i wszystkimi obowiązkami zarejestrowanego podmiotu?
Organizowanie zbiórek
Nawet zarejestrowana (czyli ta bardziej sformalizowana) zbiórka publiczna nie musi być prowadzona przez NGO. Zbiórkę może prowadzić Komitet Społeczny (co najmniej trzy osoby). Po zakończeniu zbiórki i rozdysponowaniu zebranych środków lub rzeczy Komitet się rozwiązuje. Ale równie dobrze może przeprowadzić kolejną zbiórkę lub zbiórki. Ta sama lub podobna grupa osób może tworzyć też kolejne Komitety do organizowania zbiórek.
zobacz:
- Zbiórki publiczne [definicja, kto może prowadzić, o komitetach społecznych powoływanych w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej, sprawozdawanie zbiórek]
- Jak pomagać? Jak korzystać z pomocy? Zbiórki, darowizny i inne sposoby wspierania organizacji pozarządowych
- Bądźmy solidarni z Ukrainą! Wybrane zbiórki uruchomione przez organizacje [tekst aktualizowany]
- Jak najlepiej pomóc Ukrainie? Załóż internetową zbiórkę!
Wspieranie działań NGO – środkami
Zebrać rzeczy czy środki to pierwszy krok. Następnie trzeba je sensownie spożytkować. Wspomniane wyżej Komitety czy inne "grupy" (a nawet pojedyncze osoby), którym udało się coś zebrać nie muszą jednak polegać na swojej pomysłowości. To, co pozyskały, mogą przekazać wybranej organizacji, która zwykle będzie wiedziała co z tym zrobić.
serwisy zbierające informacje o potrzebnej/oferowanej pomocy:
- Twoja organizacja pomaga uchodźcom? Daj znać, jakie macie potrzeby i pozwól się odnaleźć!
- Ukraina.waw.pl - baza wiedzy, jak pomagać Ukraińcom w Warszawie
- Sprawdź, gdzie i jaka pomoc uchodźcom z Ukrainy jest potrzebna!
zobacz też:
Wspieranie działań NGO – pracą
Wydaje się, że tym czego szczególnie brakuje organizacjom w sytuacjach kryzysowych są środki. Ale równie często deficytem są ludzie. NGO-som, kiedy muszą działać intensywniej niż na co dzień, brakuje wolontariuszy i pracowników. Dołączajcie do działających NGO! Oferujcie im swoją pracę, zaangażowanie i umiejętności!
Wspieranie działań NGO – pomysłem
Nawet pojedyncze osoby starają się dziś zaangażować – niektórzy lubią działać „solo” (bo taki mają pomysł) i w takiej sytuacji pytanie „co dalej?” pojawia się pewnie jeszcze częściej niż w przypadku grupy osób. Tacy soliści mogą próbować dołączyć ze swoim pomysłem (działaniem) do wybranej NGO – na zasadzie „ich projektu” realizowanego w ramach takiej organizacji. Może się okazać, że znalezienie odpowiedniego NGO dla danej osoby nie będzie proste. Ale warto próbować, chociażby biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy wyżej (o deficycie ludzi w NGO). A opisany tu model nie musi wcale dotyczyć tylko „solistów” - na tej samej zasadzie może działać grupa, pracujące wspólnie 2-3 osoby – je też NGO może „przytulić”.
szukasz organizacji – skorzystaj ze SPIS.NGO.PL >>>
Co dalej...
Wszystkie opisane wyżej możliwości mogą się oczywiście okazać niewystarczające. Energia i pomysły aktywnych osób mogą być tak duże, że jednak poważnie zaczną się one zastanawiać nad założeniem organizacji. Nie chcemy ich do tego zniechęcać! Tylko, że zakładanie organizacji to już zupełnie inna opowieść… (być może na spokojniejsze czasy).
Założenie organizacji pozarządowej (fundacji czy stowarzyszenia zarejestrowanych w KRS, ale też stowarzyszenia zwykłego zgłaszanego do ewidencji starosty) to sprawa właściwie dość prosta 😉
W każdym razie nie tak skomplikowana jak wszystko to, co następuje potem. Bo organizacja pozarządowa musi prowadzić księgowość, sprawozdawać się do urzędu skarbowego, zgłaszać do CRBR (wiecie co to?), przestrzegać RODO (!). Jednym słowem ma liczne, precyzyjnie opisane w aktach prawnych, nierzadko skomplikowane i kosztowne, OBOWIĄZKI.
Przed założeniem stowarzyszenia lub fundacji należy więc dobrze przemyśleć i zagłębić się w to, co nas czeka. Dla tych, którzy "nie pękają" mamy oczywiście podpowiedzi jak założyć NGO (zobacz dział w PORADNIK.NGO.PL). Ale polecamy też materiały, z którymi koniecznie musicie się zapoznać, zanim podejmiecie decyzję.
Zobacz koniecznie:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23