Na portalach crowdfundingowych codziennie pojawiają się zbiórki na rzecz Ukrainy, a oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl za moment przekroczy 12 mln zł. Jak zorganizować zbiórkę, by jak najlepiej pomóc naszym wschodnim sąsiadom. Oto kilka wskazówek od Pomagam.pl.
Niesienie pomocy Ukrainie to bieg na długi dystans, który potrwa jeszcze kilka lat. Wciąż powstają nowe miejsca niosące pomoc uchodźcom, a wiele organizacji decyduje się na zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy – jedzenia, leków, ubrań. Jednak te potrzeby zmieniają się z dnia na dzień.
– Internetowa zbiórka pieniędzy daje większą swobodę w działaniu. Media informują o powstających wysypiskach ubrań na granicy, które do niczego już się nie nadadzą. Pojawia się problem, że darów jest za dużo i nie odpowiadają na aktualne potrzeby. Zbiórka pieniędzy daje natomiast pełną kontrolę nad wydawaniem ich, dzięki czemu można reagować szybko i nieść realną pomoc – radzi Dobrosława Gogłoza, dyrektor zarządzająca Pomagam.pl
Jak więc znaleźć fundusze i jak zrobić to w najskuteczniejszy sposób?
1. Po pierwsze: angażujący opis zbiórki i dobrze dobrane zdjęcia
Stworzenie zbiórki zajmuje kilka minut: określamy kwotę, dodajemy tytuł, zdjęcia oraz opisujemy swoją historię. To wszystko! Warto jednak poświęcić więcej czasu, by opis zbiórki był precyzyjny, zrozumiały i zachęcający do działania, a zdjęcia na temat i dobrej jakości. Im lepsza zbiórka, tym większe szanse na osiągnięcie celu!
Więcej wskazówek na ten temat można znaleźć na blogu Pomagam.pl: www.pomagam.pl/blog.
2. Zaangażuj bliskich i znajomych
Zacznij od grona najbliższych przyjaciół i krewnych. To oni najchętniej Cię wesprą. Podeślij im linka SMS, mailem lub na messengerze z prośbą o udostępnienie. Sukcesywnie rozszerzaj grono swoich odbiorców – podeślij linka do wszystkich znajomych na Facebooku. Nawet jeśli nie mogą wesprzeć Cię finansowo, samo udostępnienie informacji może być nieocenioną pomocą.
3. Promuj swoją zbiórkę w mediach społecznościowych
Największą zaletą mediów społecznościowych jest to, że możesz dotrzeć do osób, których nie znasz z różnych zakątków Polski i świata. Opublikuj post, w którym opiszesz na co zbierasz i poproś o udostępnienie, przypominaj się poprzez stories. Możliwości jest wiele: udzielaj się na grupach na Facebooku, stwórz wydarzenie, załóż fanpage’a swojej zbiórki.
Wesprzeć mogą Cię również osoby znane. Często influencerzy udostępniają na swoich profilach linki do zbiórek. Spróbuj skontaktować się z tymi, których obserwujesz. Dzięki temu możesz rozszerzyć swój zasięg o kilkaset użytkowników, a o Twojej akcji dowie się nawet cała Polska.
4. Zadbaj o widoczność zbiórki, nie tylko w internecie
Zbiórkę najchętniej wesprą osoby, dla których dany temat jest ważny. Często jest on powiązany z konkretnym miejscem, dlatego warto zadbać o widoczność zbiórki w swoim środowisku. Przygotuj plakaty z linkiem do zbiórki i powieś je w kluczowych dla danej społeczności miejscach: sklepach osiedlowych, instytucjach kultury czy przy kościołach.
5. Znajdź sojuszników
Skontaktuj się z władzami samorządowymi, firmami, działaczami społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Wszyscy są potencjalnymi sojusznikami! Warto na początek zrobić dobry research i skontaktować się z tymi, którzy działają w sąsiedztwie lub w podobnym obszarze. Poproś o wsparcie i udostępnienie linka. Nic to nie kosztuje, a może uda się wspólnie rozszerzyć skalę działań.
6. Zaprzyjaźnij się z lokalnymi mediami
Lokalne media często poszukują tematów z okolicy, którymi mogłyby się zająć, a dziennikarze są zazwyczaj znani w swoim środowisku i dostępni również w mediach społecznościowych, gdzie można się do nich zgłosić bezpośrednio. Przygotuj krótką informację prasową na temat zbiórki i wyślij ją. Jeśli tekst nie zostanie opublikowany, nie poddawaj się! Dopytaj, czy temat jest ciekawy lub czy są potrzebne dodatkowe materiały np. zdjęcia lub wypowiedzi osób zaangażowanych.
7. Załóż zbiórkę w pracy
Jeśli prowadzisz firmę lub działasz wspólnie ze znajomymi z pracy, załóżcie wirtualną puszkę. Wystarczy wejść na stronę: www.pomagam.pl/firmydlaukrainy. Wszelkie koszty pokrywa serwis Pomagam.pl, a wszystkie środki trafiają do Fundacji Nasz Wybór, która za zebrane fundusze kupiła już karetkę z pełnym wyposażeniem, 1500 apteczek taktycznych oraz uruchomiła specjalną infolinię. Do akcji dołączyły już m.in.: FlixBus, Smart Platinium oraz Just Join IT.
8. Wspieraj inne zbiórki!
Wspierać Ukrainę możesz również poprzez wpłacanie środków na istniejące już zbiórki. W serwisie Pomagam.pl codziennie pojawiają się nowe zbiórki m.in. na zakup instrumentów dla ukraińskich dzieci, ratunek wcześniaków lub transport ukraińskich zwierząt do Polski. Jeśli zależy Ci by zbiórka była zweryfikowana, wesprzyj oficjalną zbiórkę Fundacji Pomagam.pl “Solidarni z Ukrainą”: https://pomagam.pl/solidarnizukraina i wspólnie dobijmy do 12 mln zł dla Ukrainy!
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i lub biznesowych. Od grudnia 2021 roku przy portalu działa Fundacja Pomagam.pl.
Źródło: Pomagam.pl