Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich, Forum Darczyńców w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych – przy wsparciu ponad 70 organizacji społecznych – przygotowały apel do darczyńców. Proszą o przekazywanie tylko takich darów rzeczowych, które są w danym momencie potrzebne i przypominają o możliwości finansowego – najlepiej regularnego – wspierania organizacji. Dzięki temu będzie można szybciej i lepiej reagować na potrzeby ludzi dotkniętych tragedią. I to zarówno teraz, jak i przez najbliższe miesiące.
Polki i Polacy ruszyli do pomocy w każdy możliwy sposób, nierzadko decydując się na przyjęcie gości ze wschodu bezpośrednio do swoich domów – czytamy w apelu. Jest to jednak rozwiązanie na kilka, może kilkanaście tygodni. Dlatego doświadczone w długofalowym pomaganiu organizacje pozarządowe pracują już nad tym, jak zorganizować wsparcie przez kolejne miesiące, w których przybędzie nie tylko uchodźców, ale także potrzeb i problemów. Z tak gigantycznym wyzwaniem i na taką skalę nie mieliśmy do czynienia po 1989 roku. Stąd niezbędne jest nowe podejście również do filantropii – podkreślają autorzy i autorki apelu.
W przygotowanym materiale, który będzie rozsyłany m.in. do dziennikarzy znalazła się wypowiedź Justyny Orłowskiej z Centrum Wolontariatu w Lublinie. – Od ukraińskich organizacji wiemy, że są im tam pilnie potrzebne powerbanki, agregaty prądotwórcze, karimaty i baterie, tymczasem toniemy w ryżu, kaszy i innych produktach, których nie mamy gdzie składować. Nastawiamy się na pomoc długofalową, także wtedy, gdy zryw narodowy osłabnie, dlatego zdecydowaliśmy apelować o wpłaty – podkreśla członkini zarządu lubelskiej organizacji.
FAOO, Forum Darczyńców oraz OFOP zwracają uwagę, że wojna w Ukrainie to czas próby dla polskich organizacji humanitarnych, do których dołączyły teraz fundacje i stowarzyszenia zajmujące się do tej pory pomocą społeczną, edukacją, rozwojem lokalnym czy wolontariatem. Z dnia na dzień stały się miejscami koordynacji lokalnych działań pomocowych. Kluczowe w obecnej sytuacji będzie zapewnienie im stabilnego finansowania oraz zadbanie o administracyjne zaplecze organizacji i ich pracowników.
W ramach inicjatywy – prócz apelu – przygotowano zestaw wskazówek dla darczyńców „Jak pomóc pomagającym?” oraz gotowe grafiki informacyjne do zamieszczenia w mediach społecznościowych oraz na stronach www organizacji.
Zachęcamy serdecznie do włączenia się do naszej akcji,
Andrzej Pietrucha, FAOO
Magda Pękacka, Forum Darczyńców w Polsce
Karolina Dreszer-Smalec, OFOP
Jak się włączyć?
- pobierz apel, prześlij go do dziennikarzy, decydentów i udostępnij go na stronie www i w mediach społecznościowych Twojej organizacji
- pobierz zestaw wskazówek dla darczyńców i udostępnij go na stronie www i w mediach społecznościowych Twojej organizacji
- pobierz i udostępnij zestaw gotowych grafik z apelem do darczyńców do wykorzystania w mediach społecznościowych Twojej organizacji
UWAGA!
- pamiętaj, aby przy okazji publikowania informacji użyć hashtag: #JakPomocPomagajacym
- informując o inicjatywie możesz skorzystać ze zdjęć dostępnych tu. Prosimy o podpisywanie autorki: fot. Anna Liminowicz.
- grafiki przygotowaliśmy w dwóch wersjach – z logotypami trzech organizacji, które koordynują inicjatywę oraz bez. Rekomendujemy użycie wersji z logotypami ale rozumiemy, że czasem łatwiej będzie skorzystać z wersji bez.
Kontakt dla dziennikarzy i dziennikarek
Anna Kiedrzyńska-Tui | Propsy PR
anna.kiedrzynska@propsypr.pl
508 107 171
Źródło: FAOO, Forum Darczyńców oraz OFOP
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.