Ustawa o pożytku z wykluczeniem w tle [komentarz Przemysława Jaśkiewicza]
Trwa dyskusja na temat zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Na łamach ngo.pl próby podsumowania podjął się Rafał Kowalski. Do tego ciekawego artykułu trzeba jednak dodać kilka uzupełnień.
W 2023 roku tematem wiodącym 6. Dorocznej Konferencji NIW – CRSO było 20 lat od uchwalenia ustawy. Przed Konferencją ukazała się publikacja, w której zebraliśmy opinie dotyczące różnych aspektów działalności sektora obywatelskiego. Publikacja „Odporność i rozwój. Polski sektor obywatelski po 20 latach obowiązywania ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie” jest ciągle dostępna w internecie na stronach NIW – CRSO. Autorami byli wybitni działacze społeczeństwa obywatelskiego, reprezentujący pełny pluralizm, zarówno jeżeli chodzi o profil działalności, jak i reprezentowane poglądy. Publikacja miała być wstępem do dyskusji prowadzonej na Konferencji Dorocznej. Liczyliśmy, że efektem będzie doprecyzowanie propozycji zmian w ustawie.
CZYTAJ TAKŻE: Czekamy na poważne zmiany w ustawie o działalności pożytku. Dostaniemy lifting? >
Również dyskusja na kilku panelach na samej konferencji była na tyle ciekawa, że zaraz po zakończeniu konferencji podjęliśmy w NIW działania, aby opublikować ich zapis w formie publikacji książkowej, żeby ich przesłanie nie zaginęło w czeluściach internetu i żeby mogły być materiałem do dalszej dyskusji. Niestety zaawansowane prace nad tą publikacją przerwały zmiany na stanowiskach dyrektorów NIW – CRSO. Nowa dyrekcja nie kontynuowała zaczętych prac, a zajmujące się tym Biuro Badań i Analiz zostało rozwiązane, aby mogło powstać Biuro Kontroli.
Wspomnieć trzeba też o niewykorzystanym dorobku zespołu, któremu przewodził były wiceprezydent Gdyni Michał Guć, a także zespołu, który pracował nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Obywatelskiego.
Jak już wspomniałem w publikacji pojawiły się teksty osób reprezentujących bardzo różne środowiska. Jako współredaktor dbałem, aby panował tu jak największy pluralizm. Z przykrością muszę też odnotować fakt, że kilka osób odmówiło napisania tekstów lub nie odpowiedziało na zaproszenie. Szkoda.
Również osoby pracujące we wspomnianych zespołach reprezentowały bardzo szerokie spektrum światopoglądowe. Były to więc kolejne fora dialogu obywatelskiego jaki staraliśmy się – jako dyrekcja NIW – CRSO – podtrzymywać na różnych poziomach.
Trochę niepokojące jest to, że kolejne etapy prac czy dialogu na temat kształtu nowelizacji ustawy „pożytkowej” odbywają się z wykluczeniem organizacji nazwanych przez Panią Minister Agnieszkę Buczyńską „boguojczyźnianymi”.
Już na etapie powoływania członków Rady Działalności Pożytku Publicznego kolejnej kadencji wszystkich kandydatów z takich organizacji po prostu wykluczono.
Teraz również nie widać chęci do zaproszenia przedstawicieli organizacji prawicowych, konserwatywnych czy katolickich do prac nad nowelizacją ustawy.
Jeśli dodać do tego fakt, że wiele obywatelskich think tanków, którym przyczepiono łatkę „pisowskich” jest nękanych drobiazgowymi kontrolami różnych agend państwowych, czy kampanie zniesławiające w prorządowych mediach (ostatnio 30. 04. 2025 w publicznej TVP zaraz po programie „19.30” zniesławiające beneficjentów Funduszu Patriotycznego) – tworzy to całościowy
obraz braku chęci otwarcia się na szeroki sektorowy dialog, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania znowelizowanej ustawy, która nie obejmie wszystkich aspektów związanych z funkcjonowaniem sektora obywatelskiego.
Przemysław Jaśkiewicz – działalność obywatelską zaczynał w 1981 w Niezależnym Ruchu Harcerskim "Zawisza". W latach 1987–1989 działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). W latach 2011–2016 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji Niepodległości, a do 2018 członka zarządu. Od 2008 jest w zarządzie Stowarzyszenia Budowlany Klub Sportowy w Lublinie (BKS Lublin). W czerwcu 2016 powołany na członka Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji. Od lutego 2017 prezes Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej". W latach 2021–2024 zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności (NIW). Historyk z wykształcenia i zamiłowania, fotograf i filmowiec amator. Żonaty, ma dwóch synów.
Źródło: inf. własna ngo.pl